Yozgat Havalimanı’nda enfrastrüktür çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı

Iblağ ve Altyapı Bakanlığınca 3 Haziran 2018’de temeli atık Yozgat Hava Meydanı’nın gelecek sene tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde yapımı süren havalimanının enfrastrüktür çalışmalarının yüzdelik 90’ı tamamlandı.

Uluslararası standartlara topluluk havalimanı, Yozgat minval ve ilçelerinin beraberinde mekân illere de hizmet sunacak.

Üstyapı ihalesi gerçekleştirilen ve yüklenici firma ile sözleşmesi imzalanan havalimanının 2023’te hizmete açılması planlanıyor.

AK Tümen Yozgat Mebus Yusuf Başer, AA muhabirine, Yozgat Hava Meydanı altyapı inşaatının yüzde 90 seviyesinde olduğunu, pistte asfalt çalışmalarına başlandığını söyledi.

Altyapı çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanacağını anlatım eden Başer, “2 bin 600 metre uzunluğunda ayrımsız pist var. Asfalt çalışmaları beş altı kamer içerisinde tükenik olacak.” dedi.

“2023 yılının ikinci çeyreğinde havza insanının hizmetine sunulacak”

Başer, üstyapı hizmetlerinin 16 Haziran’de ihalesinin yapıldığını, sözleşmesinin imzalandığını belirterek, yakın zamanda burada dahi çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Hava Meydanı 2023 yılının ikinci çeyreğinde Yozgat ve kesim insanının hizmetine sunulacak. Yozgat Hava Meydanı’ndan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Tokat, Çorum ayrıca Amasya’yı bile kapsayacak şekilde toprak insanı yararlanma edebilecek. Yıllık 2 milyon sâri kapasiteli olacak.” ifadelerini kullanan Başer, çalışmaları tay tay arabası firma yetkililerine teşekkürname etti.

Yüksek hızlı tren ile ilişkin icraat sürüyor

Yüksek çabuk tren (YHT) çalışmalarının dahi kısık şekilde devam ettiğini anlatan Başer, şunları söyledi:

“Elmadağ’daki maharet sebeplerden hava gecikmiş olan hızlı şimendifer yolumuz bile bu yıl sonuna doğru veya 2023’ün geçmiş çeyreğinde havalimanıyla senkronik hizmete açılacak. İnanıyorum kim 2023’te dünyada, Türkiye yatırımcı amacıyla kuşkusuz güvenli benzeri liman olacaksa 2023 yılından itibaren Yozgat bile çekicilik yolu, aceleci treni ve bölünmüş yollarıyla yatırımcının elektrik noktalarından biri olacak. Bu hizmetlerin Yozgat’a ve ilçelerimize hayırlı olmasını kâm ediyorum. Bu hizmetlerin gelmesinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak için emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum.”

Hava Meydanı inşaatında çalışan işçilerden Ekrem Ünal bile bu kebir yatırımda çokça sayıda kişinin çalıştığını belirterek, kente kazandırılacak havalimanının kendileri için aynı zamanda hareket kapısı olduğunu vurguladı.

Davut Yozgatlı da, “İnşaat başladığından bu yana buranın ekmeğini yiyoruz. Vatanımız, milletimiz üzere körpe olsun.” ifadelerini kullandı.Share: