Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Yozgat’ta Iblağ ve Altyapı Bakanlığınca 2018 yılında temeli atık ve kestirmece 2 milyar liraya servet olan Yozgat Havalimanın, 2023 yılının haziran ayında hizmete açılması planlanıyor.

Yozgat ve çevre illerin çekicilik ulaşımı ihtiyacını durdurmak üzere 3 Haziran 2018’birlikte temeli atık Yozgat Havalimanında yapım çalışmaları aceleten sürüyor. Enfrastrüktür çalışmalarında yüzde 90 gerçekleşme oranına ulaşılan Yozgat Havalimanında, kayırıcı yapı çalışmaları dahi Ağustos kocaoğlan içerisinde başlayacak ve 2023 yılının Haziran ayına akıllıca hava meydanı hizmete sunulacak. Serencam yıllarda yapılan duble yollar, tamamlanmak amacıyla olan faziletli çabuk şimendifer hattı ve hava meydanı ile Yozgat, sorunsuz tıpkı ulaşım ağına kavuşmuş olacak.

Kent merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkiine yapılan Yozgat Havalimanında 36 bin metrekare apron, 2 bin 600 metre uzunluğunda ise yarışlık bulunuyor. Tıpkı anda 4 orta klan, 5 balaban uzunluk uçağın iniş yapabileceği Yozgat Hava Meydanı, almanak 2 milyon yolcu kapasitesiyle bile arsıulusal standartlarda benzeri havalimanı olacak.

Yozgat Havalimanı inşaatında incelemelerde kâin DÜRÜST Öğür Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, 2023 yılının haziran ayı içerisinde havalimanının hizmete sunulacağını söyledi. Başer, “Şu an itibariyle pistimizde beton çalışmaları bile başlamış durumda. Birkaç ay içinde pistimiz tamamen uçakların inişine amade kuzuluk mevrut olacak. Bu bakım şu zaman itibariyle 2 bilyon TL’ye mülk olan aynı hizmet. Almanak 2 milyon kapasitesi olan bir havalimanı. Havalimanımız yalnız Yozgat amacıyla değil yöre illerimizin üstelik istifadesine sunulacak bir yer. Art çatı ihalemizi haziran kocaoğlan içerisinde yaptık, orak ayı ayı içerisinde sözleşmemiz imzalandı. Biraz ahit içerisinde dahi saha teslimi cereyan etmek için dal bina çalışmalarımız başlamış olacak. 2023 yılının ikinci çeyreğinde İnşallah bu hizmeti Yozgat ve kesim insanımızın istifadesine sunmuş olacağız.” dedi.

Başer konuşmalarını şu ifadelerle sürdürdü: “Yozgat hava meydanı manzara itibariyle Yozgat’a 12 kilometre mesafede. Sorgun ilçemize 18, Ala ilçesine 18 kilometre ve Çorum’a 70, Tokat’a 140 kilometre mesafede. Zımnında bu havalimanı açıldığı devir yemeden içmeden Yozgat insanının değil civar illerin de yararlanma edeceği tıpkısı nahiye hava meydanı özelliği taşımış oluyor. Esasen Yozgat havalimanının tıpkı başka özelliği ise hızlı tren istasyonu ile burasının arasındaki mesafenin 15 kilometre civarı olması. Bizim kasaba yolu dahi bittiği ahit hava meydanı, tevhit sanayi bölgesi ve acul tren istasyonunun birlikte bütünleşmiş olduğu tıpkısı düzlük haline gelmiş oluyor.” – YOZGAT

Share: