Yonga üretiminde kullanılmamış engel

Acun genelinde Kovid-19 salgınının etkilerinin azalmasıyla şen benzeri zaman düz toptan tecim, Rusya-Ukrayna savaşıyla baştan endişelerin odağına yerleşti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki çarpışma, iki ülkenin birçok olmamış maddede balaban yetiştirici olması sebebiyle küresel tedbir zincirini tehdit etmeye başladı. Savaş, buğdaydan doğal gaza bir nice kabak maddenin fiyatında dalgalanmaya neden olurken, ikame edilmesi henüz el olan neon lambası gazı ve paladyum üzere ürünlerde tedbir sıkıntısı yaşanabileceği endişesi arttı.

Neon gazının kısaca yüzde 90’ı Ukrayna’bile üretiliyor, paladyumun da yüzdelik 40’a mümasil ayrımsız bölümü Rusya’de bulunuyor.

Rusya-Ukrayna savaşıyla bu maddelerin ticareti sekteye uğrarken, bahis konusu durumun küresel ekonomiyi hırçın etkilemesinden endişe ediliyor.

Neon gazında bakir tedarikçi görgüsüz görünmüyor

Polat üretiminin taraf ürünü adına elde edilen neon lambası gazının, pespaye miktarlarda elde edilebilmesi zımnında hoppadak kâh bozuk ve nazik çıpa polat fabrikalarında üretimi sağlanabiliyor.

Ukrayna’nın neon lambası gazı arzı bitmeme fail savaşla alay malay boğunuk bire bir döneme girerken, dünya genelinde Rusya’ya geçerli yaptırımların paladyumda sunma açığına etmen olma ihtimali üstelik bulunuyor.

Rastgele iki bap; endüstriyel üretimin yetişkin noktalarında devreye giriyor. Bildirme oylumlu kullanma alanı ise nısıf iletken çiplerin üretimi adına dikkati çekiyor.

Neon gazı, yonga üretimindeki silikon kadar üstüne yansıtılan lazer ışıklarını beslemekte kullanılırken, paladyum, yonga üretiminin sonuç evrelerinde devreye giriyor.

Analistler, Ukrayna’üstelik neon lambası gazı üreten bazı büyük şirketlerin uğraş dolayısıyla üretimi abanmak zorunda kaldığını belirterek, yeniden üretimin mir tarihinin ise bilinmediğini rapor etti.

Kalan fiyatların küresel ekonomiyi huysuz etkilemesi ve para şişkinliği baskısını artırmasının yanında bu idmansız maddelerin ikamesinin zorluğuna bile dikkati çekici analistler, yeni tedarikçilerin ortaya çıkabilmesi üzere yeterince antlaşma olmadığını kaydetti.

Savaşın uzaması halinde teessürat artabilir

Analistler, mütebeddil teknolojiyle birlikte üretilen ürünlerde yarı iletken çiplerin dokunaklı şekilde kullanıldığını belirterek, nısıf nâkil çiplerin tedarik arzındaki aksamaların çökertme telefonlarından kameralara, elektrikli arabalardan beyaz zehir eşyaya kadar birçok ürünün imalatını aksi etkileyebileceğini vurguladı.

Kovid-19 salgınında tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar sonrası üreticilerin stoklama anlayışında önemli tadilat meydana geldiğini tabir eden analistler, neon lambası gazı ve paladyum stoklarının şimdilik ehliyetli düzeyde olduğunu ancak savaşın 6 aydan çok uzaması halinde tedbir zincirinde koskocaman kırılmalar yaşanabileceğini kaydetti.

Tedarik zincirindeki kırılmaların domino etkisi şeklinde üretim sistemlerindeki bir nice faktörü peş peşe etkilediğini belirten analistler, bu durumun halihazırda acun genelinde yüksek seyreden enflasyonu daha dahi besleyebileceğini söyledi.

Analistler, yavaş yavaş yaygınlaşan kullanma alanıyla neon gazının fiyatlarında oynaklığın artabileceğini, paladyumda ise Rusya’ya makbul yaptırımlar sonrası yüce benzeri yükseliş kaydedildiğini bildirdi.

beraber, 2022’ye 1.820 dolar seviyesinde başlayan paladyumun ons fiyatı, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte 3 bin dolara büyüklüğünde çıkmasının ardından 2 bin 500 dolar seviyelerinde dengelendi.

Avustralya, Rusya’ya alüminyumu yasakladı

 

Saklı Yazı paralar üzere yükseliş sinyali!

 

Çinli şirketten bataryaya dev envestisman

 

Share: