Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı degaje ‘kervansaray’

Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı örtüsüz ‘kervansaray’

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan el güzergahında yolculuk edenler için Adil Sönmez 24 saat bariz mevcut ahşap kulübesiyle yolda kalanların umudu oluyor

GİRESUN – Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan yol güzergahında gezi edenler için, Adil Sönmez 24 saat zahir mevcut ahşap kulübesiyle umudu oluyor.

Giresun’dan Şebinkarahisar ilçesine kadar 130 kilometrelik sefer süresince akşam ezanı 19.00’dan sonra tek meydanda mevcut mekanın ahşap kulübesi olduğunu ifade fail Adaletli Sönmez, yolda kalmışların umudu olduğunu söyledi.

Bugüne kadar sayımsız kişilerin ahşap kulübesinin misafiri olduğunu, onlarca kişinin ise yardımına koştuğunu anlatan Adil Sönmez, ” Giresun- Şebinkarahisar el güzergahında akşam ezanı makul tıpkı saatten bilahare belirgin tıpkı mekan seçmek kabil olmuyor. Defa güzergahında Halil Rıfat Gösterişli Tünelinin hemencecik yanındaki ahşap kulübemle bu eksikliği gidermeye çalışıyorum. Köyüm buraya 5, 6 kilometre mesafede olmasına rağmen bugüne kadar bu nöbet güzergahında arabası arızalanan, metanetli şita şartlarında çevrili artan insanları gördüm. Bunun üzerine tıpkı süre ilk birlikte öğün kenarına bu ahşap kulübeyi yaptım. Amacım gelip geçenlere yardımcı olmaktı. Ahit içerisinde yoldan geçenler birlikte burada tıpkısı ıtlak vermeye başlayınca onlara ağırlama olsun diyerek öz demlemeye başladım. Sabahın erken saatlerinden akşam ezanı saatlerine büyüklüğünde burada antlaşma geçiriyorum. Parası olandan parası büyüklüğünde, parası olmayana dahi istediği kadar ikramda bulunuyorum. Akşam olunca da evime gidiyorum ama kulübemin kapısı 24 saat belirtik oluyor. İçerisinde gerekseme mahsus değme şeyi bırakıyorum. Yolda muhat kalanlar ihtiyacı olanlar uğrayıp mola veriyor” dedi.

Bırakılan notlar, duvarlarının dekoru oldu

Seyahat edenlerin bıraktığı notlarla ahşap kulübesinin duvarlarında görünüş oluşturan Adil Sönmez, “Bura hemen Giresun’u Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ilçelerine değil bir zamanda İç Anadolu’ya bağlayan arsıulusal bile tıpkı misil olması dolayısıyla yerli ve yabancı sistem gezi ediyor. Bugüne büyüklüğünde arabası bozulan, lastiği patlayan, kışın çevrik kalanlara ocak sahipliği yaptığımız kulübemizde memnuniyetini dile getirenlerin bıraktığı notlar var. Birtakımı Türki yazılmış kimisi İngilizce, Rusça bağlanmış. Tümce memnuniyetini dile getiren notlar bırakıyor. Ego üstelik bu notları duvarlara astım. Çoğu koca dahi kendisi astı. Neredeyse binlerce not var desem mübalağa imkânsız. Ben birlikte geceli gündüzlü ihtiyacı olanlar amacıyla ulaşabilecekleri numaraları müşterilerin görebileceği yerlere yazdım. Antrparantez gine ihtiyacı olanlar amacıyla kulübede nerede neyi bulacaklarını birlikte yazıp bırakıyorum. Hatta parası olanın parası büyüklüğünde, parası olmayanın ise istediği kadar yiyip içebileceğini dahi sıcaklıkölçer kendisine yazıp kapıya asıyorum. Zımnında 130 kilometrelik yol güzergahında seyahat edenlerin umudu olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Share: