Yoğurt kovası ve kurgu çubukları kullanarak ördükleri argaç ve bereleri depremzede öğrencilere gönderecekler

Tekirdağ’bile benzeri ilkokulun öğrencileri, yoğurt kovalarına yapıştırılan munsap etüt çubuklarına (vesile çubukları) isabet etmek atarak ördükleri ezik ve atkıları, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen akranlarına gönderecek.

Pınarça İlkokulu idarecileri, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra bölgedeki insanlara arkalamak üzere “Boydak Değilsiniz” temasıyla emek başlattı.

Sınıf öğretmeni Nurcan Koşar Akgül, öğrencilerine, yoğurt kovalarının etrafına aralıklarla diklemesine yapıştırılan, doktorların uç muayenesinde kullandığı kara tahta çubuklardan oluşan dümdüz örgü aparatıyla tığ kullanmadan, dokunmak atarak belik örmeyi öğretti.

Boş zamanlarında ve evlerinde örgülerine devam eden öğrencilere aileleri birlikte katıldı.

Öğrenciler, depremzedelere gönderilecek argaç ve berelerin yanına akranlarına destek olduklarını ve duygularını anlatım ettikleri notlar yerleştirdi.

Sınıf öğretmeni Nurcan Koşar Akgül, AA muhabirine, depremzedeler için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Öğrencilerinin birlikte depremzedeler üzere sıhhat yapmaya çaba gösterdiklerini belirten Akgül, “Mesafe tatilden sonraları çocuklarla kavuşunca depremzedeler amacıyla neler yapabiliriz diye niteleyerek konuştuk. Çünkü bizler üzere ayrıntılar üstelik depremden etkilenmişti. Depremzedelerin hayatına dokunabileceğimiz, onlara bekâr olmadıklarını hissettirecek benzeri madde yapmaya değişmeyen verdik. İlk namına sınıfımızın eş kumbarasını depremzedelere bağışladık.” dedi.

Akgül, öğrencilerin da içre olacağı bir emek yapmayı düşündüklerini dile getirerek “Argaç ve bertik örmeye karar verdik. Bunun için velilerden dahi bindi aldık. Çocuklarla atılmış kutuları değerlendirdik. Kutuları örgü amacıyla tasarım ettik ve argaç, bere örmeye başladık. İlk ilkin öğrenciler zorlansa dahi bunun fena hâlde tıpkı amaca ulaşacağı için afiyetle yapmaya başladılar. İlk olarak sınıfımızda başladık ama bunu hep okula yayarak devam edeceğiz. Oradaki çocuklar bekâr değiller. Bizler onların acılarını paylaşıyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerden Miraç Eş da ördüğü argaç ve berelerin depremzede çocukları ısıtacağı üzere çokça bahtiyar olduğunu dile getirdi.

Eş, akranları üzere elinden geleni yapmaya çalıştığını aktararak “Depremler hepimizi içten etkiledi. Bizim da çorbada tuzumuz bulunsun diye tıpkı şeyler yapmaya başladık. Tümden ahzetmek üzere biriktirdiğimiz parayı bağışladık. Bununla yetinmeyip kışın ısınsınlar diye onlar için argaç ördük. Onlara atkı, bere göndereceğimiz amacıyla mutlu oluyorum. Bunu denk beklemeden, kendilerini yalnız hissetmesinler diye yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Alem Eş ise depremin kendilerinin başlarına de gelebileceğini vurgulayarak “Depremzedeler amacıyla argaç, bertik örmek bizleri mutlu ediyor. Argaç ve berelerin yanına notlar de yazıp koyduk. Atkıların ulaşacağı kişilerin üstelik bizlere betik yazıp duygularını anlatım etmelerini isterim.” dedi.

Share: