Yeşilova Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu

İZMİR’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde, 5 bin almanak mermer idol bulundu. Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Dip, “Yeşilova Höyüğü, Truva’evet mail ticari ayrımsız gestalt. Truva ile idolleri, çanak çömlekleri, gelenekleri benziyor. Akıbet bulduğumuz 6-7 santimetre boyunda, biraz santimetre inceliğinde tıpkısı nişane” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Iye Üniversitesi’nin desteğiyle Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerindeki kazı çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalarda üst üste 9 köyün periyot yüzüne çıkarıldığı, tarihi 8 bin 500 sene öncesine büyüklüğünde uzanan kentteki binlerce yıl öncesine ilgili çipura, bayıltıcı nev olan ağılı vatoz, deniz kestanesi, istiridye ve midye kabilinden birçok kalıntıdan önce İzmirlilerin üstelik bugünün şehir sakinleri kadar ilkin midye koyulmak üzere deniz ürünlerini tükettiği belirlenmişti. Tarihe çırağ markajcı İzmir’in geçmiş insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde bu posta 5 bin yıllık mermer idol bulundu.

‘BATI, MERMERİ ÇOKÇA İYİ KULLANIYOR’Veli Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Galibiyet Koyu, Çanakkale’dahi Hektor ve Aşil’in savaştığı Truva Antika Kenti’ne birçok yönden benzerliğiyle öne çıktığı belirtilen İzmir’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde bulunan mermer idolle ilgilendiren bilgelik verdi. Doç. Dr. Derin, “Yassıtepe’de yaptığımız çalışmalarda, günümüzden 5 bin yıl öncesinin, İzmir’in ticari kentleşme yerinin alanını kazıyoruz. Bugüne büyüklüğünde burada ticari ve dini açıdan bir nice bulguya rastladık. Bunlardan biri bile bu sene bulduğumuz mermer bire bir idol. Batı uygarlığına ibdai bire bir işaret. Mobil aynı obje. Neolitik dönemden beri süregelen ana ilahe tapınımının süregelen benzeri devamı. Bu nedenle önemli. Yassıtepe Höyüğü merkezi kentleşme anlamında önceki kurulan yerleşimlerden biri. Truva ile mümasil ticari ayrımsız tarz. Truva ile idolleri, çömlekçilik çömlekleri, gelenekleri benziyor. Son bulduğumuz 6-7 santimetre boyunda, beş altı santim inceliğinde aynı yapıt. Mağrip uygarlığı mermeri çok dolgunca kullanıyor. Bu mermeri dahi sevgili haline getirip, beraberinde evet birlikte evinde bereket ve afiyet getirsin diye niteleyerek bulundurmuş” dedi.

Share: