Yemek borusu çağ borusuna dolaşık ve mecbur doğan bebeğe “sahn” operasyonu

Konya’bile kemirmek borusu soluk borusuna fena ve üst kısmı kapanmış doğan Yaren bebek, henüz 4 günlükken yapılan cerrahi müdahaleyle sağlığına kavuştu.

Hemşire Sümeyra Esra ile öğretmen Yasin Pınarbaşı’nın önceki bebekleri olan Yaren, doğumdan çabukça sonra ağzının köpürmesi zımnında yapılan muayenesinde aşındırmak borusunun üstten kapanık ve ilerleyici bölümlerinde üstelik çağ borusuna yapışık olduğu görüldü.

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonradan 4 günlükken Medova Hastanesi Bala Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Engin Günel vasıtasıyla operasyon edilen minik Yaren, doğumdan 21 aktarılma sonra taburcu edildi.

“Genişlik gücük sürede engelleme edilmesi gerekiyor”

Ekibiyle operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Günel, AA muhabirine, bebeğin doğar doğmaz ağzından daima köpük gelmesi ve teneffüs sıkıntısı sebebiyle yenidoğan aheste bakım servisine yatırıldığını söyledi.

Yapılan değerlendirmelerin arkası sıra bebeğin aşındırmak borusunun devamlılığının olmadığını belirlediklerini anlatan Günel, “Ayrımsız zamanda kemirmek borusunun akıbet kısmının zaman borusuyla bağlantısının olduğunu da tayin ettik. Bağımlı hakeza ayrımsız hastanın gücük sürede işler edilmesi gerekiyor. Teehhür olduğu anda hastanın akciğer sorunu ortaya çıkıyor. Antrparantez beslenmesi birlikte imkansız olduğu üzere genişlik gelişmemiş sürede engelleme edilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Günel, Yaren bebeğin genel durumu düzeltildikten bilahare doğumu takip eden dördüncü zaman ameliyata alındığını belirterek, sorunları ortadan kaldıracak benzeri ameliyat yaptıklarını anlattı.

“Ameliyatta hastanın burnundan tıpkı tagaddi sondasını midesine indirdik”

Günel, mümasil takip ve ilgili müdahalelerle Yaren’in ameliyattan benzeri hafta sonradan solunum makinesinden ayrıldığını dile getirdi.

Yaren’in onuncu ahit midesine yerleştirilen tüple beslenmeye başladığını vurgulayan Günel, şöyle devam etti:

“İkinci haftadan sonra de tüpü çekilerek çağa annesini emecek şekilde beslenmeye başladı. temas sorunumuz olmadı. Ameliyatta hastanın burnundan benzeri beslenme sondasını midesine indirdik. Bu yemek borusunu gaga kuyruk sokumu kemiği ekleme işleminde bize nöbet gösterdi. Aşındırmak borusundaki bu ilave işleminin iyileşmesinden sonraları bile hastayı bu tulum aracılığıyla erken dönemde besleyebiliyoruz. Onun üzere koruyucu oluyor. Yapılan operasyon, yavru cerrahisi ameliyatları içindeki sunu riskli olanlarından. Zira hastanın sine boşluğunu açarak yemek borusu ve solunum borusunu ait bir operasyon.”

Hastanenin yenidoğan tehlikeli bakım ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Rahmi Örs da mevlit sonrası ağızda köpüklenme olunca bebeğin yemek borusunda daraşlık veya doğacak gitmeme durumu olabileceği düşüncesiyle tagaddi sondasıyla kontrol ettiklerini söyledi.

Kontrolde sondanın ilerlememesi konusunda çocuk cerrahi servisinin bilgilendirildiğini anlatan Örs, şunları kaydetti:

“Bebeğin filmleri çekildi, kemirmek borusunun gelişmediği görüldü. Bu cins durumlarda çokça evgin, apar topar ameliyata alınması tercih edilmediği için bebeğin kararlılık dediğimiz durumu sağlandı, elan bilahare ameliyat edildi. Tezce peşi sıra üstelik operasyon sonrası bakımla bebeğin beslenmesi yavaş yavaş artırıldı. Sonrasında annenin doğrudan beslemesine izin verildi. Ameliyattan sonraları yaklaşık iki haftalık bir süreci burada geçirmiş olduk.”

“Neymiş zaman doğmuş kabilinden”

Esas Sümeyra Esra Pınarbaşı, gelişmemiş sürede taburcu olmalarına inanamadıklarını belirterek, “Sağlıkçıyım, işin içinde olunca hastalığı ilk öğrendiğimde olabilecek hep olumsuzlukları düşündüm. Sonrasında çor nedir? Belirtileri nedir? Engin hocam ve Rahmi hocamız filhakika sürekli bu konuda sorularıma yanıt verdiler. Mutluyuz, heyecanlıyız, neymiş zaman doğmuş gibi.” ifadesini kullandı.

Ata Yasin Pınarbaşı ise “Kızım olacağını öğrendiğimde ayrıca heyecanlandım, mutlu oldum. Kız babası olmanın ayrı bir ihtisas olduğunu düşünüyorum. Eşim sağlıkçı olduğu üzere az çok yaşayabileceğimiz olayları anlatmaya çalışmıştı. Amma içimde bütün benzeri umudum vardı. ‘Buradan dosdoğru çıkıp gideceğiz.’ diye niteleyerek düşünüyordum. Şükür kim şu anda o durumdayız. İnşallah devamında de benzeri şey yaşamayız.” diye konuştu.

Share: