Yaralanan 5 yaşındaki Ceren’e ilk müdahale Memleha Belediyesi personelinden

İstanbul D-100 Karayolu Tuzla mevkiinde geçmiş öğle vakti saatlerinde iki aracın karıştığı gidiş geliş kazası meydana geldi. Kaza sırasında benzeri aracın gayrı araca sol vasıtasıyla vurması üzerine vesile içerisinde kâin 5 yaşındaki Ceren, yüzünden yaralandı. Kez kenarında ağlayan Ceylan’in imdadına Tuzla Belediyesi personeli yetişti. Memleha Belediyesi marifetiyle rastgele personele sunulan asıl ilk yardım eğitimi sayesinde Ceren’e önceki müdahaleyi yapan Ahmet Yalçınkaya ambulans gelene büyüklüğünde bekledi.

Memleha Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Dün Tuzla E-5 ‘de yaşanan trafik kazasına engelleme eden mesai arkadaşımıza duyarlılığı amacıyla teşekkürname ederim. Hava içi eğitimlerde çok ehemmiyet verdiğimiz ayrımsız konudur sıhhi imdat eğitimi. Titizce bu eğitimlerimize bitmeme edeceğiz. Kazazede kardeşimize eski olsun” dedi.

“CEREN’İ CEREYAN ETTİRMEDEN YARALARINA OKŞAMAK İSTEDİK”

Felah Mahallesi’nde sorumluluğumuzda mevcut ayrımsız parkın işlerini açmak amacıyla gitmiştik diyen Memleha Belediyesi personeli Ahmet Yalçınkaya, “Kafasız dönüşte D-100 Karayolu’nda süratle önümüzde bire bir ilçe meydana geldi. Kırıcı bir kazaydı. Tığ üstelik tezce olaya değinmek üzere fenomen yerinin güvenliğini aldık. Dubaları yola dizdik. Kaza eden araçta 3 çocuk olmak üzere 5 gönül vardı. Çocuklardan bir tanesi kullanılmamış doğmuştu. Hastaneye kontrole gidiyorlarmış. Bire Bir tanesi 2-3 yaşlarında erkek çocuğuydu. Gayrı ise 5 yaşındaki Ceren’di. İlk kendisine kullanılmamış doğma bebeği arama ettim. Tıpkı şeyi yoktu. O çağa darbe kayran tarafta değildi. 3 yaşındaki çocuk anneannesinin kucağındaydı.  O da iyiydi. Ancak Ceren arka tarafta aracın vurduğu yerde oturuyormuş. Pencere parçaları ve aracın bazen parçaları suratına gelmişti. Yanağında, boynunda ve kafasında kanamalar vardı. İlk önceki onları sakinleştirerek, Ceren’i debi ettirmeden yaralarına bakmak istedik” diye konuştu.

“APARTMANDAN BİR KOMŞUSU GELMİŞ GİBİ OYUNLAR OYNADIK”

Baktığında kafasında ve yanağında kadeh parçaları olduğunu söyleyen Yalçınkaya, “Onları emniyetli tıpkısı bölgeye aldık. Yanımdaki arkadaşım özlük aracımızdan keyif çantasını getirdi. Ayrıksı tıpkı vatandaşa 122 ekiplerini aramalarını irade ettik. Keyif çantası ile pansumanını ve tamponunu yaptık. Cam parçalarını kanama riskine alın almadım. Elimi on paralık bırakmadım. Kanamasını yavaşlattım ve durdu. Ceylan şoktaydı. Onunla oyunlar oynadık. Hangi çizgi filmi sevdiğini sordum. Kardeş Kardeş ettik. O 5 yaşındaysa ego üstelik 5 yaşında oldum. Sözde o zaman ona arkalama fail birisi değil dahi apartmandan ayrımsız komşusu mevrut kabilinden oyunlar oynadık. Ceren beni hiç bırakmadı. Cankurtaran dahi gitmedi. Benim götürmemi istedi. Ayrıca beni dahi hastaneye çağırdı kucağımdan on paralık inmedi. Artık ablan bakacak sana diyerek inandırma ettiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

“KENDİ ÇOCUĞUM AKLIMA GELDİ”

Ahmet Yalçınkaya, “Benim de 5 buçuk yaşında çocuğum var. Böyle anlarda insanın gözünün önüne öz çocuğu geliyor. Bu yaşananlar ve anlatılanlar hepimizin yapması müstelzim şeyler. Tuzla Belediyemizin personeline sıhhi imdat eğitimleri alması ve sıhhi imdat sertifikaları alması üstüne öncülük fail Başkanımız Dr. Şadi Müellif’ya çokça teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: