Yapı fabrikaları Bingöllü kadınlara duygusal damarı oldu

Bingöl’de alelhusus 2015 yılından bu yana büyüklük desteğiyle açılan dokuma fabrikaları ve atölyelerinde binlerce sevimli istihdam edilirken, bu rakamın yüzde 85’inin karı olması adeta kentteki kadınlar üzere duygusal damarı oldu.

Bingöl’da oran desteğiyle yatırımcılar marifetiyle kurulan fabrika ve atölyeler gün günden artmaya devam ediyor. Fırat Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, Valilik ve domestik yönetimlerin destekleriyle artış gösteren fabrikalarda binlerce birey istihdam ediliyor. Hele sonuç yıllarda çap desteğinin yer haddinden fazla hissedildiği dokuma fabrika ve atölyeleri, kadınlara algı kapısı oldu. İş bulmakta zorlanan ve soylu erki anlamda teessürat etkili kadınlar, bu çeşit işletmelerin çoğalması ile hem ekonomik kendisine kendilerini özgür hissederken hem bile familya ekonomisine katkıda bulunuyor. 2015’ten bu yana Bingöl’üstelik oluşum sektöründe hareketlilik gösteren firmalarda avrat istihdam oranı sonsuz artı ivme kazanarak etkin karı oranı yüzdelik 85 oldu. Tekrar istihdam oranının güzeşte seneye kıyasla yüzde 10 artma gösterdiği bildirildi.

“Zat ayaklarımız üzerinde durabilmemizi sağladı”

Yapı fabrikasında makineci adına çalışan Yıldız Çevik, “Bingöl epey benzeri site olduğu için tekstilde çokça aşkın gelişmemişti. Kıytırık aynı kent olmasından kaynaklı soylu erki açıdan de haddinden fazla çok zengin değildi amma elan sonraları devletin vermiş olduğu teşvikler yardımıyla elan fazla fabrikaların kurulmasına olanak sağlamış oldu. Bu ebat tığ kadınlar üzere çokça dolgunca ayrımsız hisse senedi istihdamı sağlamasını sebebiyet verdi. Zira daha öncesinde çalışabileceğimiz alanlar çokça fazla yoktu, elan sınırlıydı. Eş hakimiyeti fazlaydı amma tekstillerin oluşmasıyla beraber tığ kadınların çalışması ve zat ayaklarımız üzerinde durabilmemiz imkanı sağlamasına sebebiyet vermiş oldu” dedi.

“Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı”

Bingöl’bile daha evvel gelişim imkanının olmadığını ve kadınların çalışmadığını aktaran Şilan Yavaşoğlu, “Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı. Bu yüzden de bayanların himmet oranı arttı. Fabrikalarda çalışıp ailelerine iktisadi destek verebiliyorlar. Kadınlar için de aileler ortamında şişman ayrımsız yardım sağlamış oldu. Dilerim hakeza bitmeme boy bos” diye niteleyerek konuştu.

“Tekstilde etkin kadın oranı yüzdelik 85”

Bingöl Iş ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Baycuman, “Rastgele sabık ahit karı istihdamı yükseltmek amacıyla elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. İlk hedefimiz istihdamın artırılmasına müteveccih icraat. Bu doğrultuda gelişim insanlarımızın işgücü ihtiyaçlarının planlanmasına yönelik, gerekseme duyulan mesleklerin belirlenmesi ve işverenlerin genişlik arzu konuları doğrultusunda mukteza birlik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu program çerçevesinde dezavantajlı gruplar alelhusus göz önünde bulundurulmaktadır. 2015’ten bu yana ilimizde yapı sektöründe ruh gösteren firmalarda avrat istihdam oranı sürekli artı ivme kazanarak çalışan avrat oranı yüzdelik 85 olmuştur. Açmış olduğumuz kurs programlarında avrat istihdam oranı geçen seneye nazaran yüzdelik 10 çoğalma göstermiş, işe yurt oranlarında sabık seneye bakarak yüzdelik 10 civarında tıpkısı artım göstermiştir. Amacımız hareket sahibi almak isteyen bütün kadınlarımızı iş sahibi açmak ve istihdama Vermek. Bu doğrultuda İş-Kur adına kadınlarımız için tam imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi. – BİNGÖL

Share: