Yalova’da mesleki terbiye merkezleri nitelikli gelişim gücü ihtiyacını iri ölçüde karşılıyor

Milli Terbiye Bakanlığınca başlatılan izlence kapsamında Yalova’daki mesleki eğitim bilimi merkezlerine vasıta olan 4 bin 95 mektepli, şimdiden istihdam edildikleri fabrika ve iş yerlerinin personelleri arasına girdi.

Bakanlıkça başlatılan izlence kapsamında Yalova’birlikte açılan 2 mesleksel eğitim bilimi merkezi, haftada tıpkısı bölüm okulda yetişek verdikleri öğrencilerin ildeki üretimlik ve gelişim yerlerinde çalışmasına imkan sunuyor.

Bir devir merkezde teorik yetişek düzlük, küsurat günlerde ise istihdam edildikleri üretimlik ve hareket yerlerinde bunu pratiğe döken öğrenciler, şimdiden çalma döktükleri iş yerlerine katkı sağlamaya başladı.

İl Milli Terbiye Müdürü Bilgisiz İbrahim Akmeşe, AA muhabirine, bakanlık marifetiyle başlatılan programın amacının sektörle işbirliğine dayandığını hatırlattı.

İş başında eğitim bilimi gerçekleştirerek kalifikasyonun arttırılması ve program böylecene katılımcılara ustalık belgesi verilmesiyle programın sonuçlandırıldığını belirten Akmeşe, “Bu izlence ortaokul ve üzeri tamlık eğitim bilimi kurumlarından mezun olan gelişigüzel yaşta herkesi kapsıyor. Bizim burada amacımız her iş kolunu ‘mavi yaka’ diye niteleyerek ifade edilen ustalık personel ihtiyacını eğitimli, nitelikli ve kuvvetli olarak karşılamaya müteveccih tıpkısı çalışmadır. Bu bağlamda bakanlığımız sektöre büyük katkılar sunuyor. Haftada bir dönüş okulda, ayrıksı eyyam de ise sektörde hisse senedi başı eden ve üretime mefret katkılar fail kişilerin sigortaları bizim tarafımızdan yapılmakta, minimum ücretin üçte biri kadar aylık ödemesi da gine tarafımızca karşılanmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerin firmalarda istihdamının yolu açıldı

Bu uygulama ile özel sektöre hem kalifiye personel desteği sağlandığını hem de işletmeleri büyük ölçüde rahatlatacak finansal desteği de devamında getirdiğine dikkati çekici Akmeşe, şunları kaydetti:

“2022 yılında Yalova’dahi değişik değişik iş kollarında toplamda 4 bin 95 öğrencimiz bu sisteme kazandırılmış, hem sektörü rahatlatacak personel realizasyon edilmiş hem de istihdama yetişkin katkılar sunulmuştur. Burada ‘yıllardan beri aradığım personeli, ustayı, çırağı bulamıyorum’ diyerek hususi sektörden ayrımsız arzu, tıpkı yakınma var. Bakanlığımızın yaptığı bu say, devletimizin verdiği bu katkılar sektörde yavaş benzeri memnuniyetle karşılanıyor. Bu çalışmalarımız tabii devam edecek. Verdiğimiz sayılarda da artım sürecektir ve sektörün bu anlamdaki ihtiyacı de karşılanmaya bitmeme edecektir. Çokça hovarda ayrımsız gelişme var. Özellikle şurası izah etmek isterim, sektörümüz, ait kamu çekicilik ve kuruluşlar temas aracıya icap duymadan doğrudan kurumlarımıza başvurmak aracılığıyla süreci hızlandırabilirler.”

Üretimlik ve işletmeler sunulan destekten memnun

Mesleki terbiye merkezlerinden faydalanarak öğrencileri bünyelerinde çalıştırmaya başlayan işletmeler, rastgele sabık ahit mütezayit üretime katkıları dolayısıyla programa henüz fazla ilişki gösteriyor.

Mesleki yetişek merkezinden 2 öğrenciyi bünyesine katan Üçler Makina Müdürü Rüçhan Özcan, programın haddinden fazla koca katkılar sunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçerli projeyi de haddinden fazla müspet buldum. Muvaffakiyet oranını haddinden fazla alçak derecede arttırdık. Daha aşkın deneyim ika fırsatları oldu arkadaşların. Projeyle bu arkadaşların ek değerleri ve bize ferasetsiz dönüşleri haddinden fazla evire çevire oldu. Arkadaşların verimliliğinde dahi çokça korkulu artma görüyoruz. Normal staj dönemlerine bakarak çokça elan aşkın liyakatli bir program olduğunu gördük. Ağaç kalifiye öge gözüyle bakabiliyoruz çıktı. Kişi mezun olduğum okuldan yıpranmamış öğrencilerin geliyor olması beni antrparantez gururlandırıyor. Biz henüz kavi süreçlerden bu seviyelere gelebildik amma onların bu projeyle şansları ve olanakları çokça elan çabuk.”

-“Izlence böylelikle minimal ücretin yüzdelik 25’i üzerinde bizimle çalışacaklar”

Türkiye’üstelik 60 devlet, dünyada ise 35 ülkeye mermer ocakları için harcama malzemeleri üreten Okaytaş Firması sahibi Kazım Demirtaş ise tıpkısı ülkenin büyümesinin üretimden geçtiğini belirtti.

“Tahaccüm için insanların üretmesi lazım. Üretebilmek üzere birlikte insanları taze yaşta sisteme köken ettirmemiz lazım.” diyen Demirtaş, lise çağındaki öğrencilerin üretime katılmasından bahtiyar olduklarını dile getirdi.

Demirtaş, şunları kaydetti:

“Bunu destekleyen aynı firmayız. Halihazırda müdürlükten 5 veya cisim mektepli bekliyorum. Şu an amacıyla 85 çalışanımız var ve 3 arkadaşımız mesleki eğitim bilimi merkezi vasıtasıyla bizimle çalışıyor. İlk geldikleri zamana bakarak makinelerimizi onlara konfirmasyon ediyorum. Haddinden Fazla memnunum. Arkadaşlarımız program böylece asgari ücretin yüzdelik 25’i üstünde bizimle çalışacaklar. Bu iki bekçi birbiriyle örtüşürse Türkiye’nin uğrunda kimse duramaz. Bakanlığımızın bu çalışmasından gayet memnunum.”

Kentte 3 eş kuaförü işletmesi mevcut Osman Ataman de mesleki terbiye merkezi sistemine geçildikten sonradan henüz gösterişsiz personel bulduklarını söyledi.

Program sayesinde girdikleri işletmelerin vazgeçilmezleri oldular

Şimdiden çalıştıkları üretimlik ve işletmelerin nitelikli personeli durumuna gelen gençler, bakanlığın programıyla istihdam edilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Okulu bitirdikten sonraları merkeze kayıt yaptırdığını ve derhâl ayrımsız firmada çalışmaya başladığını anlatan Emirhan Ruhlu, “Okulda gördüğümüz derslerle burada gördüğümüzü elan dahi pekiştiriyoruz. Bakanlığımızın bu programını çok yararlı buldum.” dedi.

Aynı fabrikada çalışan Abdullah Yıldırım ise meslek dönemindeki staj ile çalışmanın haddinden fazla ayrımlı olduğunu belirtti.

Başka aynı fabrikada çalışan Ömer Karademir üstelik merkezdeki eğitim sayesinde cıvıltı üstüne kendisini henüz aşkın geliştirdiğini ve firmada fariza yaptığını söyledi.

“Burada hem mal hem birlikte hayatımı kazanıyorum.” diyen Kerem Karakaş da, ilerleyici zamanlarda tıpkı yerde çalışmayı düşündüğünü söyledi.

Karakaş, “Bu projenin üzerimizde nazik katkısı var. Bu programla ustalarımız bizi henüz de geliştirdi.” ifadelerini kullandı.

Mesleki yetişek merkezine kayıt yaptırarak kuaförde çalışmaya başlayan 16 yaşındaki Zilan Teymüroğlu, izlence sebebiyle çok şey öğrendiğini ve hayalinin elan gani yerlere akmak olduğunu aktardı.

Share: