Yalova İçme Suyu Temel İshale Hattı Projesi’nde ilk ana atıldı

Yalova İçme Suyu Asıl İshale Hattı Projesi’nde önce kök atıldı

YALOVA – Tahminî 500 milyon lira saygınlık Yalova İçme Suyu İsale Hattı Projesi’nde önce töz Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Cesaretsiz ve DÜRÜST Fırka İl Başkanı Muğlim Bağatar yoluyla atıldı.

Yeşil Koy Su Birliği tesislerinden başlayarak Çınarcık’tan Altınova ilçesine büyüklüğünde toplam 70 kilometre uzunluğu topluluk olacak Yalova İçme Suyu Anne İsale Hattı Projesi’nde önce nesep düzenlenen törenle atıldı. Yeşil Koy Su Birliği’nde gerçekleşen törende hattaki geçmiş kaynağı Başkan Vekili Çekingen ve İl Başkanı Bağatar attı.

Yüzde 20 akarsu kaybının önüne geçilecek

Muhteriz, törende gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmanın Yalova tarihinin yer iri projelerinden birisi olduğunu ifade etti. Yalova’daki bozuk hattın kısaca 50 yıldır kullanıldığını ve yüzde 20 kaybolma kaçak oranının yaşandığına dikkati çekici Ürkek, şöyle konuştu:

“Sakat biçim 1 metre çapındaydı. Yıpranmamış hat 140 santim çapında olup Yalova’nın 100 sene su ihtiyacını taşıyabilecek bire bir proje. Bu projenin içinde 2 nüsha arttırma su deposu kâin. Biliyorsunuz yazın yoğunluktan ufuk Yalova’mızın efdal noktalara su çıkmamakta. Kâh köylerimizde de maslahat yaşıyoruz. Allah’ın izniyle 18 ayda projemiz tamamlandığında imdi Yalova’mızda yüzdelik 20’lik aynı kaybolma söz konusu kaçınan. Yüksek kotlardaki vatandaşlarımız üstelik çıktı susuz kalmayacak. Yalova’mıza, Yalova halkımıza okşayıcı hayır olsun.”

DÜRÜST Fırka Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar ise “Sarsıntı kuşağında olan ilimizdeki dayanaklık etmek sıvılaşması ve kayıp kaçağın önlenmesi anlamında çok heybetli tıpkı proje. Şehrimiz büyüyor, gelişiyor ve değme geçen dönem nüfusu dahi artıyor. O sebeple natürel kaynaklarımızı idareli kullanmamız ve zayi kaçakları engellememiz gerekiyordu. Bu yatırımları bilcümle müstakbel fikren yaptığımız için inşallah önümüzdeki 20-30 sene yeni yapacağımız baraj ile Yalova’nın akarsu ihtiyacını karşılamayı umut ediyoruz.” dedi.

Ulubol İnşaat eliyle yapımı üstlenilen proje çerçevesinde 70 kilometre çelik boru içmece suyu ısı yayımı hatları, gelişim merkezi, 50 metreküplük yıpranmamış beton akarsu çokluk yapısı, branşman yapısı, 3 sayı basınç düşürme odası inşaatı ve çıkış belgesi kapısı, yokuş boru hattı ve 2 akarsu deposu devreye girecek. Çalışmalar çerçevesinde toplamda 21 bin metreküp akarsu barındıran 5 bulunan akarsu deposu yenilenirken havari yapılar de yapılacak.

Share: