Yalova Belediyesindeki “zimmete para geçirme” davası duruşmasında yaşanan gerginliğe sormaca

Yalova Belediyesinde “zimmete mal geçirilmesi” iddiasıyla açılan davanın duruşması sırasında aralarında CHP milletvekillerinin dahi bulunduğu kişilerin duruşma heyetine yönelik söylemleri konusunda soruşturma başlatıldı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, mazi 2. Korkulu Ceza Mahkemesi’nde görülen ve uray başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın bile sanıkları ortada kayran aldığı davanın duruşmasında, duruşma heyetine müteveccih söylemleri incelemeye aldı.

Başsavcılık, duruşmada ve adliye koridorlarında yaşananlarla ilgilendiren “kamu görevlisine görevinden yağlık taşlama”, “geçerlilik görevini yapanı etkilemeye girişim” ve “adil yargılamayı etkilemeye girişim” suçlarından sormaca açtı.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun ile CHP Sazak Milletvekilli Şanlı Becerikli Başarır ve İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan’ın dosyalarının, milletvekili olmaları dolayısıyla ayrılarak anket üzere Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına gönderilmesine değişmeyen verildi.

Soruşturma kapsamında farklı şüphelilerin belirleneceği öğrenildi.

Duruşmaya küşayiş verilmişti

2. Güç Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya kâffesi tutuksuz yargılanan, Vefa Salman ve Şehremaneti Başkan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırılan Halit Güleç’in aralarında olduğu bazı sanıklar ile taraf avukatları, 30’a mail da mebus katılmıştı.

Sanık Vefa Salman’ın avukatı, mahkemeye sunulan raporların lehlerine olduğunu ve davanın çok aşkın uzayacağını öne sürerek, bundan ufuk müvekkilinin dosyadan bağımsız yargılanması talebinde bulunmuştu.

Mahkemenin talebi reddetmesi sonrası salonda duruşmayı takip eden CHP Umumi Başkan Yardımcıları ile milletvekilleri, murafaa heyetine tepki göstererek salondan ayrılmıştı.

Gerginlik dolayısıyla açıklık veren mahkeme heyeti, duruşmayı izleyicilere kapatmıştı.

Share: