Yalova Belediyesi’ndeki ‘zimmet’ davasının duruşmasında gerginlik

YALOVA Belediyesi’ndeki ‘zimmet’ davasında tutuklanmadan 38 sanığın yargılanmasına devam edildi. Görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Vefa Salman’ın avukatının, müvekkilinin biricik yargılanması konusundaki talebini murafaa reddedince salondaki CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi. Sâdır yüklülük sonrası duruşma, izleyicilere kapatıldı. Müdrike 19 Ocak’a ertelendi.

Yalova Belediyesi’nde muhasebe personeli namına müteharrik Reşat Elgin’in (43), 2020 yılının gücük ay ayında yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip ortadan kaybolduğu iddiası üzerine sormaca başlatıldı. Garip, Denizli’bile yakalandı. Sormaca kapsamında, aralarında Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Halit Güleç’in (48) bile bulunduğu 34 emanet gözaltına alındı. Şüphelilerden Mütebessim ile saymanlık personeli Reşat Garip, Finansal Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan Set (56), müteahhit Bekir Vukuf (39), zimmet suçuna ortak olduğu öne sürülen Kağan Çelik (31), Taner Fecir (29), Emrah Gök (27), Beytullah Baltalı (32), Sinem Bahir (34), Tuncay Doğan (43), Cüneyt Özçomak (38), Çakır Set (41), Abdulnasır Gölbaşı (51), Çokluk Mutekit (32), Kartal Mutlak Barutçu 40), Ahmet Ragip Aakay (45), Ilkbahar Taşkömür (39) ve Açık Deniz Sili (30) tutuklanırken, farklı şüpheliler ise başıboş bırakıldı.

Soruşturmada, Şehremini Vefa Salman üstelik ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘zimmet’ suçlarından İçişleri Bakanlığı aracılığıyla, 27 Şubat’ta arızi adına görevinden uzaklaştırıldı. Sayıştay Başkanlığı Mülkiye Müfettişleri, Yalova Belediyesi’nde sahte belgelerle usulsüz kendisine zimmete geçirildiği öne sürülen servet miktarını tayin etmek amacıyla 400’e yakın hesapta inceleme yaptı. Sormaca böylecene Yalova Cumhuriyet Altını Savcısı Önemli Aziz marifetiyle hazırlanan 150 sayfalık iddianame, Yalova 2’nci Alçak Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 34 birey karşı, ‘zimmet” ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 3 aydan 18 yıla kadar delik cezası istemiyle ülkü açıldı. Henüz ilk yapılan 8 duruşmada, mevkuf sanıkların tüm tutuklanmadan yargılanmak için başıboş bırakıldı.SANIK SAYISI 38’E ÇIKTIBelediyede 2009-2014 yıllarına ilişkin işlemlerle ilgili dosya bu davayla birleştirildi. Yalova Belediyesi eski Belediye Reisi Yakup Âlim Koçal ile yüklenici firma yetkilileri Büyük Bilgelik, Halit Aksoy ve Bahri Aksoy da karışma edilmesiyle davada maznun sayısı 38’e çıktı.YARGILANMALARINA BITMEME EDİLDİSanıkların yargılanmasına bugün bitmeme edildi. Duruşmaya Vefa Salman ve şehremaneti başbuğ yardımcılığı görevinden uzaklaştırılan Halit Güleç’in da aralarında bulunduğu gâh sanıklar, taraf avukatları, CHP Genel Komutan Yardımcıları Muharrem Koca, Seyit Torun, Gamze Akkuş İlgezdi ve Veli Ağbaba ile 30’a mail milletvekili ile CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu’nun de olduğu çevre illerden mevrut iklim başkanları duruşma salonunda amade bulundu.’VEFA SALMAN BIR TANE YARGILANSIN’Görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın avukatı Bahir Baykal yaptığı savunmada, “Müvekkilim Vefa Salman suçsuzdur. Görevine iadeli edilmesi gerekiyor. Uzman raporunda Vefa Salman ve arkadaşlarının suçu olmadığı belirtildi. Yalova halkının iradesine tutu koyuldu ve bunun kaldırılması gerekiyor. Vefa Salman üzerine dosyalarda, raporlarda tıpkı suçlama yapılamamıştır. Bakınız salonda CHP’li tümen yöneticileri umumi başbuğ yardımcılarımız işlerini güçlerini bırakmış buraya gelmişler. Yargılamanın sürüncemede bırakılmaması için ayrımsız an evvel hak diyoruz ve dosyanın tefrikinin gerçekleştiğini görüyoruz ve yargılamanın yegâne olmasını ve Vefa Salman’ın bir tane yargılanmasını diliyoruz” dedi.MİLLETVEKİLLERİ SALONU METRUKIYET ETTİAncak murafaa, Salman’ın yegâne yargılanması talebini reddetti. Bunun üstüne duruşmayı strateji eden CHP genel komutan yardımcıları ile milletvekilleri, duruşma heyetine aksülamel göstererek salondan ayrıldı. Yüklülük dolayısıyla mesafe veren murafaa heyeti, duruşmayı izleyicilere kapattı.

Mahkeme heyeti sanıklardan Yakup Bilgin Koçal’a sınırlı dışına çıkış yasağı koyup, az evrakların giderilmesi üzere duruşmayı 19 Ocak’a erteledi.

Share: