Yalova Belediyesi’nde 2014 Öncesine Ilgili Yolsuzluk İddialarıyla İlgili Yargılamada CHP’liler Mahkeme Salonunu Metrukiyet Etti.

NEDİM GÜLER

Yalova Belediyesi’ndeki usulsüzlük iddiaları ile ait yargılamanın bugünkü duruşmasında, gerginlik yaşandı. Görevinden alınan Vefa Salman’ın seçildiği 2014 yılı öncesine ilgili iddialara ilgili soruşturma dosyasının mevcut dosyaya eklenmesi kararına CHP heyeti aksülamel gösterdi. CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Muharrem Erkek, “İşte adaleti, devleti hakeza çürüttüler. İşte türe çürüdüğü, olmadığı için yolsuzluk, verimsizlik, aylakçılık büyüyor” tepkisini gösterirken, CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu arkamızdaki adliyede ayrımsız doğruluk cinayeti işlenmiştir” dedi. Vefa Salman ise “Burada toplanan herkesin yegâne kavgası var, o üstelik demokrasi” diye niteleyerek konuştu.

Mart 2019 seçimlerinde Yalova Şehremini seçilen, fakat kendisinden eski dümen dönemindeki ayrımsız zimmet iddiası sonucu 27 Gücük Ay 2020’de görevden uzaklaştırılan CHP’li Vefa Salman’ın de Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması yapıldı.

CHP Umumi Komutan Yardımcıları Muharrem Koca, Seyit Torun, Gamze Atmaca İlgezdi, Iye Ağbaba ve çokça sayıda CHP milletvekili ile CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ve Bolu Şehremini Tanju Özcan üstelik duruşmayı, salonda izleme etti.

Duruşmada; Vefa Salman’ın henüz görevde olmadığı 2014 yılına ilgili ayrımsız soruşturmanın da dosyaya eklenmesine değişmeyen verildi. Dosyaların birleştirilmesiyle 33 sanık hakkındaki yargılamanın sürdüğü dosyaya, aralarında eski Yalova Şehremini Yakup Koçal’ın üstelik olduğu 4 sanık henüz eklendi. Koçal, duruşmaya katılmazken gayrı 3 yeni maznun salondaki yerini aldı.

Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal, duruşmada; müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini tabir etti. Baykal, ehlivukuf raporlarında Salman’ın bigünah olduğunun belirtildiğini hatırlattı. Eskimemiş sanıkların ülkü sürecini uzatacak olması nedeniyle Vefa Salman ile ilgili usa vurma kararının verilmesini murat etti. Duruşma heyeti rastgele iki dosyanın birbiriyle birlik taşıdığı, sanıklar karşı verilecek kararın başka sanıkları üstelik etkileyeceği değerlendirmesi ile talebi reddetti.

Salonda mevcut CHP heyeti mahkeme heyetinin bu kararına aksülamel gösterdi. Mersin Ağacı Mebus Ulvi Becerikli Başarır, yıldız bilimi başkanına, “Yazılar olsun. Sen tetikçisin” diyerek bağırdı. Değişik milletvekilleri üstelik mahkeme heyetine tepkilerini gösterdi. Yaşanan yüklülük sonrası mahkeme heyeti duruşmaya açıklık verdi. Yıldız Bilimi, duruşmayı izleyicilere kapattı. Duruşmanın devamında yeni üç sanığın beyanları makbuz.

“YARGILAMA UZAMAYA DEVAM EDECEK”

Duruşma sonrası CHP heyeti adliye önünde basın açıklaması düzenlendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aşure Ayı Ayvaz, 2014’te seçilen Yalova Şehremini Vefa Salman’ın 2010 yılında başlayan tıpkı suç nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığını anlatım ederek şunları söyledi:

“Sandıkta yenemiyorlar, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevinden uzaklaştırdılar. ve Yalova halkının iradesini gasp ettiler. 2 buçuk yıl ve elan da devam edecek. Dosyada MASAK raporu var. Vefa Salman’ın bilcümle geçmişini ve ailesini araştırdılar. Tertemiz çıktı. Soruşturmasında bilirkişi raporu var lehine. Mahkeme aşamasında 2 kıta değişik tabir aldırıldı emekli Sayıştay denetçilerinden, eksper heyetlerinden. O raporlarda birlikte Vefa Salman ve Uray Komutan Yardımcısı Halit Güleç’in bu kanıt edilen zimmet eylemi ile tek bağının olmadığı meydanda yazıyor. Yalınlık suçsuzdur diyor belediye başkanı. Bu olaylarla aynı ilgisi, iltisakı yoktur diyor. Dosyadaki hep raporlar. Henüz neyi bekliyorsunuz göreve kaytarmak için? 2014 öncesi ile ilişkin üstelik dava açıldı. Dosyaları birleştirdiler. Şimdi yeniden raporlar alınacak ve anlık uzamaya devam edecek.”

“İŞTE ADALETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

Vefa Salman’ın göreve iade edilmesi çağrısında kâin Erkek, şöyle devam etti:

“Esbak İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik. Bugün birlikte Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın berceste şehremini Vefa Salman’ı derhal görevine iade edin. Yalova 2. Çetin Ceza Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı’na alfabe yazsın. Raporları göndersin, ‘göreve iade edin’ desin. Şırnak’ta YANLIŞSIZ Partili iki belediye reisi değişik. Biri ihaleye ara bozuculuk karıştırmaktan ceza aldı. Duruşma egemenlik kurdu. Biri rüşvetten ceza aldı. Mahkeme hâkimiyet kurdu ve mahkeme yazı yazdı İçişleri Bakanlığı’na ‘bunları görevden alın’ diyerek. İçişleri Bakanı ne yaptı? Çağırdı onları İçişleri Bakanlığı’na makamında onlarla alay malay gurur verdi. İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte doğruluk çürüdüğü, olmadığı amacıyla yöntemsizlik, kısırlık, avarelik büyüyor. Hak olmadığı üzere serpmek, iş, aldatmak namevcut. Tığ bunların hepsini düzelteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.”

“İÇİŞLERİ BAKANI BIRLIKTE SUÇ İŞLİYOR”

Çıktı tahammüllerinin kalmadığını kaydeden Muharrem Ayvaz, “Herkes külhanbeyi olsun. Tümce ünsiyet içerisinde cereyan etsin. Şurası bile kimesne unutmasın. Hususiyet seçkin şeyi sonuna büyüklüğünde izlem boy bos ve edecektir dahi. İçişleri Bakanı dahi suç işliyor. Rastgele aktarılma yanlışlık işlemeye birlikte bitmeme ediyor. Görevini kötüye kullanıyor. Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ın, Yalova’nın latif belediye başkanının göreve iadeli edilmediği seçkin gün ağırbaşlı suçlar işleniyor. Demokrasiyi katlettiler. Yerelde demokrasi bırakmadılar amma iktidarımızda hiçbir seçme belediye reisi her egemenlik kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak. Zaman bu hukuksuzlukları işleyenler dahi ahbaplık önünde hesap verecek. Sizin aracılığınızla hezel veriyoruz. Bu memlekete ya adaleti getireceğiz evet adaleti getireceğiz. Hak, ünsiyet, doğruluk diyorum” dedi.

“FOTOROMAN ÇEVİRMEYİ, AKORT KURMAYI BIRAK”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun dahi adaletin bir defa daha katledildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Buradaki proses çıktı hukuki değil, politik olduğu üstelik ortaya imdi. Vefa Salman’ın sunma ufak bir suçunun, eksikliği, hatasının olmadığı ispatlanmış olmasına karşın tek hukuksuz işlemi kabak olmasına karşın bunlar dahi hep belgelerle tanıtlama edilmiş olmasına rağmen şu anda maatteessüf bu arkamızdaki adliyede benzeri doğruluk cinayeti işlenmiştir. Sayın Vefa Salman Yalovalıların iradesi ile göreve gelmiştir. Her nev engellemelere, entrikalara karşın halkın iradesini alarak göreve gelmiştir. Halk iradesini gasp etmeye çalışanlar adliye veya nezaret koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Katiyen ve katiyen yılmayacağız, hoşgörüsüz aynı adım atmayacağız. Onlar bizi benzeri şekilde korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar ve inanıyoruz kim halkın iktidarı kurulduğunda bunların banko ama nasıl etki karşısında üstelik hesabı sorulacak. Vefa Salman bugüne büyüklüğünde Yalovalıların sorunlarını fasletmek için uğraş etti. Yalova’nın yaşanabilir tıpkısı şehir olması için uğraş etti ama bu başarısı maatteessüf cezalandırılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmemiz gibi değil. Adalet geç üstelik olsa katiyen yerini bulacaktır. İnanıyoruz ki zaman bu suçları işleyenler katiyetle hesap verecektir. Biz inanıyoruz ki halkın vicdanında birlikte yargı önünde da Vefa Salman suçsuzdur. Bu ispatlanmıştır ve ayrımsız an geçmiş dahi görevine reddetme edilmesi gerekir.  O Suçişleri Bakanına gene Yalova’dan sesleniyoruz. Fotoroman çevirmeyi, üçkâğit kurmayı bırak.  Biliyoruz bakanlıkta ne amal çevirdiğini. Esas suçluların ardı sıra git. Eroin tacirlerinin, esmer paranın bu ülkede karşıt işlerin arkasından git ama işin zorla bizimle bakmak amma uğraştığına dahi nadim olacaksın. Güzeşte bile dedim. O kantarda birgün sende tartılacaksın. İnanıyoruz kim doğruluk, ünsiyet, türe bu ülkeye inşallah iktidarımızda gelecektir.”

“BIRICIK KAVGAMIZ DEMOKRASİ”

Yalova Belediye Reisi Vefa Salman de, “Türe, hususiyet, doğruluk diyen umumi başkanımızın hangi büyüklüğünde hak olduğu aynı el daha ortaya çıkmıştır. Burada toplanan herkesin tek kavgası var o üstelik demokrasidir. Bizi hiçbir devir yalnız bırakmayan CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, genel başbuğ yardımcılarımıza, milletvekillerimize, el başkanlarımıza ve Yalova halkımıza teşekkür ediyorum. Halkımız sevgisini eskiye kıyasla bana haddinden fazla henüz aşkın gösteriyor. Yalovalılara bana eş çıktıkları amacıyla minnet borçluyum” diye konuştu.

Share: