Yağmur İstanbul’u köle aldı! İşte güçlükle geneli hava durumu raporu

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu akarsu, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Anadolu, Şarki Akdeniz, Şarki Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin bucak kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerel akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yıldız, iç ve mağrip kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 mertebe altında, şark bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette, Marmara, Kuzey Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Şarki Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerel akva olması beklendiğinden yaşanabilecek huysuz şartlara alın (şappadak hâkim, seylap, saika, yağmur simultane akva rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Şarki Rum’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam kendisine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin yıldız ve şarki çevrelerinin sağanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği durum ediliyor. Rüzgarın; Şimal Iye kıyılarında şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Maşrık Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı bora ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; öğleden sonradan Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Maşrık Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir dış kesim genelinin espaslı boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin gün doğusu ilçelerinde evcil sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, kesim genelinin espaslı sağanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın gün doğusu ilçelerinde yerel namına kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, nahiye genelinin espaslı bora ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin boğanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.Share: