Vekil Kirişci, Nevşehir’de Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kozaklı’dahi, İzmir’in Dikili ilçesindeki gibi bire bir Kombinasyon Uran Bölgesi (OSB) merdiven uygulamasını hayata geçireceklerini belirterek “Buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde mevcut, turizm adına bu şehri görüşme eden 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi dahi gerçekleştirilmiş olacak.” dedi.

Kirişci, Nevşehir’de benzeri otelde planlı Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kırsaldan kente göçün Türkiye’nin arz önemli sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kırsalın baştan hanay bulması üzere buralarda istihsal yapacak vatandaşlara erbap çıkmak istediklerini anlatan Kirişçi, “Bunu çokça haddinden fazla önemsiyoruz, üstünde hassasiyetle duruyoruz. Tabiatıyla yegâne başımıza Vekillik yerine bizim aynı faaliyetimiz kaçınan. Tekrardan kentten kırsala bire bir kafile ve onun köyde oluşturacağı düzensiz yapılaşmayı dahi dikkate alarak Mekân ve Şehircilik Bakanlığımızla terbiye faaliyetleri için Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızla sağlık hizmetleri üzere Keyif Bakanlığımızla da bütünleşmiş kendisine bu çalışmaları yürüteceğiz.” diye konuştu.

Kirişçi, “kent tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

“Bugün, ‘Ayrımsız kilo domatesin işte tarlada fiyatı bu, pazarda fiyatı bu. Tıpkısı kilogram domatesin tarlada fiyatı bu, markette fiyatı bu.’ diyerek televizyonlarda sıklıkla gündeme geliyor. Buradaki yer balaban maliyet unsurlarından birisi, zincirin uzunluğu ve buradaki geri hizmet maliyetleridir. Ürünün tazeliğini bu zincirin uzunluğu dolayısıyla kaybediyor olması, hallerimizin halinin nakız olmamasından kaynaklı doğrusu sergen ömrü gücük olan bu ürünleri tığ kısa zamanda yitirmek yerinde kalıyoruz. Nedeniyle tıpkısı site tarımı kavramını gündeme getirdik. Yani bire bir kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin ana olduğunu ve bundan ortalık bile bu üretim modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini üstelik sera OSB düzeyinde İzmir’üstelik, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Camekân İhtisas Organize Sanayi Bölgesi diyelim evet üstelik Birleştirme İhtisas Limonluk Bölgesi, adını tamam kendisine söyleyemiyorum amma yani bir OSB’nin limon bahçesi uygulaması. Deminden onun bir benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’üstelik gerçekleştireceğiz.”

Burada yapacakları faaliyetlerin ekincilik ve turizme hitap edeceğine dikkati çekici Kirişci, “Bunlar fena cevza. Birbirinden ayrılmayan koşa adına düşünülmeli ve buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde kâin, turizm hesabına bu şehri mülakat eden 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi de gerçekleştirilmiş olacak. Hemen Nevşehir, Nevşehir üzere mi üretecek böyle aynı faaliyeti başlattığında? Elbette kim değil. Bitişik iller var. Söz Misali Konya var. Bire Bir ana kent şehir Kayseri var gine hakeza. Vesair tarafta Ankara var. Uzaklıkları değişiyor olsa üstelik buradaki jeotermal kaynağın bize sağlayacağı enerjiyle ilişkin avantajları inşallah bu hisse senedi üzere kullanmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, IPARD projeleriyle ait rakamsal bilgiler vererek, şöyle devam etti:

“Malumunuz IPARD çağrısı kapsamında desteklenecek projelerin sıralamasında bu zamana kadar 65 ve cisim olan tanzim, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın hükûmet toplantısında paylaştığı üzere 30’a inik ve böylecene Nevşehir ilimizde desteklenecek proje sayısı çabucak 75’ten 130’a çıkmıştır. Hibe desteği tutarının bile 104 milyon liradan 133 milyon liraya, envestisman tutarının bile 190 milyon liradan 242 milyon liraya çıktığını söylemek isterim. Yani biz bu projeleri önemsiyoruz. Bizim Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla bile verdiğimiz destekler var. Oralarda üstelik teberru desteklerimiz var. Ama bu IPARD adını verdiğimiz proje destekleriyle de bu sözünü etmiş olduğumuz destekleri üreticilerimize sağlamış olacağız.”

Aynı gayrı gündeme gelen konunun ise Yamula Barajı olduğunu hatırlatan Kirişci, “Yamula Barajı kadar Devlet Akarsu İşlerinin görev alanında olduğu halde maliyetlerinin yüksekliği zımnında bunların yapımının tamamlanması mufassal yıllara sarkacak olan projeler için bizim bağımsız surette tıpkı otoban, güreşçi köprüsü, havalimanı gibi işletmeciliklerde kullandığımız yap-işlet-devret modelini inşallah gözetmek istiyoruz. Böylelikle bugünkü maliyeti 18,5 bilyon liralık olan bire bir projenin bu yöntemle yapılıp yapılmayacağını de tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, konuşmasının böylece üreticilere seslenerek “Sen üret, kâfi. Biz senin yanındayız. Biz senin arkandayız. Bu talih üreten herkese kaçınmak duyduğu kabil üreticilerine birlikte çiftçilerine de buradan ayrı aynı imtina etmek ve ayrı bir sevgi duyacaktır.” dedi.

(Bitti)

Share: