Vekil Bilimci: “Yaşadığımız salgın, global sermayedar sistemin krizinin derinleşmesine ve enflasyon özellikle almak amacıyla elan pahal benzeri şekilde…

Icra Vekili Bilimci: “Yaşadığımız müstevli, global anamalcı sistemin krizinin derinleşmesine ve pahalılık ilkin olmak için daha kısık tıpkı şekilde hissedilmesine defa açtı”

Memur-Sen öncülüğünde Uluslararası Düzentileme Kongresi düzenlendi

İSTANBUL – İstanbul’da Işyar-Sen tarafından Avrupa, Asya ile Afrika’dan temsilcilerin katılımı ile planlı Arsıulusal Faaliyet ve Dayanışma Kongresi başladı. Küşat programında konuşan Çalışma ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilimci, “Yaşadığımız salgın, global kapitalist cümle krizinin derinleşmesine ve şişkinlik başta kalkmak için elan kısık bir şekilde hissedilmesine posta açtı” dedi.

Vazifeli Sendikaları Konfederasyonu öncülüğünde Uluslararası Himmet ve Tesanüt Kongresi’nin küşat toplantısı gerçekleştirildi. Bakırköy’da tıpkı otelde yapılan açılışa Düzentileme ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilimci, Memur-Sen Genel Başkanı Mürtefi Dik, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarından sendika temsilcileri ile Türkiye’den davetliler katıldı. Katılımcı emek örgütlerinin aynı araya geleceği kongre çerçevesinde, uluslararası düzeyde iştirakçi ve emekçilerin yaşadığı mesail ve bunlara ait çözüm önerileri ele alınacak. Izlence, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Bakan Bilgin yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz kadar adamlık tarihinde çokça ender görülen bir salgını yaşadık. Bibi salgın bitmeme ediyor ve ihtimal de sonuç örneklerini yaşıyoruz. Fakat salgın sonrası ortaya çıkan tablo, bize eksantrik ayrımsız gerçeğin elan ortaya çıkması fırsatını verdi. Ince yıllar enflasyondan bilgisiz, enflasyon görmemiş ülkelerin enflasyonla karşı karşıya kalmaları, hep bu olaylar haddizatında pandeminin aynı örtüyü kaldırarak, pandemi sonrası yaşadığımız başka ayrımsız şişman olayın parçası olduklarını, pandemi öncesi bâtın olayların hızla açığa çıktığını gösterdi. Bire Bir anlamda yaşadığımız salgın, küresel sermayedar sistemin krizinin derinleşmesine ve şişkinlik başta gelmek için elan kırıcı ayrımsız şekilde hissedilmesine öğün açtı” ifadelerini kullandı.

“Emeğe, dayanışmaya ve içtimai diyaloğa, sosyal mücadeleye ihtiyacımız vardır”

Bu sendikaların tıpkısı araya gelerek oluşturacağı kullanılmamış benzeri kuruluşun özge arsıulusal sendikalara güdeleme katacağını tamlayan Icra Vekili Bilimci, “Dünya sisteminin bu dönüşümü geçirirken yaşadığı krizden, dijitalleşme sürecinde ortaya çıkan yeni istihsal ilişkilerinin meydana getirdiği dönüşümden bahsediyorum. Bu dönüşümü gerçekleştirirken esasen benzeri krize aylı olduğunu bir nice düşünür başlangıçta olgun vermişlerdir. Esas bakımından dünyayı sürdürülemez ağıl getiren kapitalizmin, kendisinin bile sürdürülemez olduğunu ortaya çıkarmıştır. Dünyanın değme yerinde hayatiyetli insanların hakları vardır, o hukuku müzaheret etmek da başta Mürekkep Uluslar kalkışmak üzere uluslararası kuruluşların görevidir. Yıpranmamış bir takip ile savaş etmenin hangi büyüklüğünde gerekli olduğunu anladığınız anda bu örgütlenme kudretli olacaktır. Düzentileme ve el birliği bugün bizim esas kavramımızdır. Emeğe, dayanışmaya ve sosyal diyaloğa, toplumsal mücadeleye ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

“Biz, dünya emeği yerine resülmal karşısında çoğunluğuz ve bu krizler genişlik çok bizi etkiliyor”

Konuşmasına Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana mevrut patlamada şehit düşen madencileri anarak başlayan Görevli-Sen Genel Başkanı Büyük Dik ise, “Sonuç biraz yıldır dünyamızda olağanüstü gelişmeler oluyor. Savaşlar, salgınlar, tabii afat, felaketler, hepsinin konusunda kazançlı ve siyasi krizler insanlığı etraflıca etkiliyor. Şayet benzeri hal bulunamazsa kim, bu noktada tıpkısı ongunluk intaç edilemedi. Proses henüz birlikte derinleşerek sürecek kabilinden bitmeme ediyor. Sistemin dışına itilmeye çalışılan sendikal yapılar, bu saatten sonradan sistemin karşısında çok elan güçlü öncecilik kabul etmek mecburiyetindeler. Zira biz, acun emeği namına sermaye karşısında çoğunluğuz ve bu krizler en çokça bizi etkiliyor, emeğimizi, refahımızı ve özgürlüğümüzü alıp götürüyor” dedi.

“Dünyadaki gelir dağılımındaki eşitsizliğin sebebi arsıulusal kuruluşlardır”

Kapitalizmin üretimi merkeze aldığını ve emeği dışladığını tabir fail Yalçın, “2021 yılında ortalama heybetli bir duygusal, yılda 23 bin dolardan fazla kazanıyor ve kestirmece 103 bin dolara sahip. Fakat bu rakamlar hem ülkeler ortada hem bile ülkeler içindeki eşitsizlikleri maskeliyor. Global nüfusun bildirme varlıklı yüzde 10’u şu anda toptan gelirin yüzdelik 52’sini alırken, nüfusun sunu hamhalat yarısı bunun fakat yüzdelik 8,5’ini kazanıyor. Küresel gelir dağılımının evvel yüzde 10’luk kısmındaki tıpkı

fert yılda 122 bin dolardan fazla kazanırken, global gelir dağılımındaki yer yoksul ayrımsız duygusal yılda fakat 4 bin dolar kazanıyor. Toptan servet eşitsizlikleri, toptan gelir eşitsizliklerinden elan de can alıcı. Global nüfusun neredeyse yarısı hiçbir servete ehil değil ve toplam zenginliğin fakat yüzdelik 2’sini elinde bulunduruyor. Buna karşı dünya nüfusunun yeryüzü zengin yüzde 10’u, toptan servetin yüzdelik 76’sına cemaat. Özellikle arsıulusal kuruluşların bu çelişkinin oluşmasında çokça şişman bire bir payı var” diye niteleyerek konuştu.

Daha sonra Afrika, Asya ve Amerika’dan mevrut sendika temsilcileri birer danışma yaptı. Konuşmanın peşi sıra Görevli-Sen Genel Başkanı Yüksek Sert, Bakan Bilgin’e dürü ikram etti. Arsıulusal düzeyde katılan sendika temsilcileri toplu fotoğraf birlikte çektirdi. Izlence, Arsıulusal Iş Konfederasyonu’nun kuruluşunun yapılacağı 23 Ekim’e büyüklüğünde siyasal ve toplantılarla bitmeme edecek.

Share: