Van’da çiftçilere sertifikalı evlat desteği verildi

Van’birlikte 2 bin 555 çiftçiye yüzde 75 hibeli 1953 titrem sertifikalı buğday, 797 ton da sertifikalı arpa tohumu desteğinde bulunuldu.

Van Tarım Emniyet Kooperatifinde düzenlenen yavru dağıtım törenine katılan Ilbay ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı, düzenlenen programın çiftçiye, üreticiye, toprağa verdikleri kıymetin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Her ant çiftçilerin yanı sıra olduklarını belirten Balcı, onlara zürriyet desteği verebilmek amacıyla Büyükşehir Belediyesinden 50 milyon teklik hakikat ayırdıklarını ve bunun 27 milyon lirasını kullandıklarını aktardı.

Yüzde 75 hibeli zürriyet desteğinden 2 bin 555 çiftçinin yararlanacağını tabir fail Balcı, şu değerlendirmede bulundu:

“Ekinci katkısı dünya belediyeden 27 milyon liralık ulama sağlıyoruz amma bunu 50 milyon liraya tamamlayacağız. Burası tarım ve hayvancılık memleketi. Çiftçilerin beraberinde olmamız gerekiyor. Devletimiz, milletimiz ürettiği değeri çiftçilerle paylaşıyor. Ego da çiftçilere bacanak tıpkı ilbay kendisine, tarlayla, hayvancılıkla uğraşan insanların yanında saha almaktan mutluluk duyuyorum. Derdiniz derdim, çiftçiyi zenginleştirmemiz lazım. Ana problemleri biliyoruz. Ayrımsız yerden başlayalım dedik ve sertifikalı tohum dağıtımına başladık.”

Kentte ekincilik ve hayvancılığın gelişmesine yönelik projeleri önemsediğini ve şahsen takip ettiğini vurgulayan Balcı, “İkinci şanlı konu, ‘Köyümde gitmek üzere ayrımsız derinti nedenim var’ diye niteleyerek ayrımsız projemiz bitmeme ediyor. Ayrımsız sene ödemesiz 5 yıl vadeli liyakatsiz faizli koyun veriyoruz. Amacımız 10 bin aileye 100’er koyun isnat etmek. Bu, 5-6 yıl sonra Van’ın meralarında 5-6 milyon kucak demek. Koyunları vermekle yetinmiyoruz bir zamanda mera ıslahı, baytarlık hizmeti verilecek. Erkek kuzu kesimini güvence altına alacağız, cerrar kuzu kesimini engelleyeceğiz. Bundan dahi yararlanmanızı istiyorum. Koyunculuğa bile birlik destek veriyoruz. 100 koyun dolaşık tıpkı ölçü değil. Kucak artağan aynı hayvan. Bu işe mir yormanızı sizlerden bekliyorum. Sulp desteği vermemizin tıpkı anlamı üstelik bu. Hayvanlara ağızotu vermemiz lazım zira.” diye niteleyerek konuştu.

Sulamanın üstelik kent üzere büyük olduğunu bildiren Balcı, bu amaçla sulanabilir alanlara göletler yapmaları gerektiğini kaydetti.

Göletlerin yapılmasıyla tarlalardaki verimin artacağını vurgulayan Balcı, “Tahminî 20 parça gölet var inşallah bunları de yaparsak 100 bin dönüm düz sulanabilecek. Bunu de kocaman ayrımsız tasavvur yerine belirledik. Van’dahi meyve dikilecek hep alanlara ürün dikmemiz lazım. Çiftçilerin rastgele antlaşma yanındayım ve onları destekliyorum. Devletimizin hep imkanlarını, potansiyelini çiftçilerin faydasına kullanmaktan mutluluk duyacağım.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra çiftçilere soy sop dağıtımına başlandı.

Van ve ilçelerinde 2 bin 555 çiftçiye yüzde 75 hibeli 1953 ton sertifikalı buğday, 797 titrem dahi sertifikalı rüşvet tohumu dağıtımı yapılacak.

Share: