Van-İran sınırında düz yazı edilen güvenlik duvarının 64 kilometresi tamamlandı

Ağır Aksak göçmenlerin sınırdan yasa dışı geçişlerini önlemenin birlikte kaçakçılık faaliyetlerini ve teröristlerin sızmasını engellemek üzere Türkiye- İran sınırında güvenlik duvarı, kullanılmamış kulelerin inşası ve hendek kazma çalışmaları bitmeme ediyor.

İran ile yer ince sınıra erbap Van’üstelik, sınırdaki güvenlik önlemlerini peş düzeyde markajcı düzenlilik güçleri, zırhlı araçlarla yaptıkları karakol faaliyetleriyle son hattını sürekli arama altında tutuyor.

Harekete duyarlı sensörler, termal kameralar, gece görüşlü dürbünler ve insansız hava araçlarıyla teknolojinin tamlık imkanlarını kullanan güvenlik güçleri, belirleme ettikleri yasa dışı faaliyetleri anında müdahaleyle engelliyor.

İnsansız hava araçları ve gözlükçü kulelerle sürekli gözaltı altında tutulan 295 kilometrelik çizi hattında ihalesi yapılan 164 kilometrelik bölümün 64 kilometresinde zar çalışmaları tamamlandı. 7 müteahhit firma vasıtasıyla sürdürülen çalışmalarda 283 kilometre üstelik hendek kazıldı.

Sınırdaki, haberleşme ve bakma tutmak amacıyla 103 elektro gözlükçü kuleden 51’i tamamlandı, 52’sine canlılık nakil hattı cazibe işlemleri sürüyor. 72 lego ve 45 monoblok kulenin inşaatının dahi gelişmemiş müddet süresince tamamlanmasıyla bütün 220 kuleden hat hattının daima kontrol altında tutulması planlanıyor.

İnşaatı tamamlanan 64 kilometrelik güvenlik duvarının 55 kilometrelik bölümüne iki ve üç kânunuevvel şeklinde jiletli tel çekildi.

“Çalışmalar hızlandı”

Şantiye şefi inşaat mühendisi Menderes Cengiz, AA muhabirine kış öncesi çalışmaların hızlandığını söyledi.

Ağrı’dan Hakkari’ye kadar olan sınırda iş yürüttüklerini anlatan Cengiz şunları kaydetti:

“Hududun güvenliği üzere çalışmalar lahzada devam ediyor. Benzeri yandan hendekler kazılıyor bire bir yandan dahi cidar örülüyor yol ve cihannüma yapılıyor, lif belik çekiliyor. Yüzlerce personel ve hareket makinesiyle çalışmalar yürütülüyor.”

Share: