Van gündem haberi: Van Gölü sahilinde 20 titrem yararsız toplandı

VAN’ın İpekyolu Belediyesi, Van Gölü kenar bandında mekân temizliği yaptı. İlçe Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili İhsan Emre Vazıh’ın birlikte katıldığı etkinlikte gönüllüler, 20 ton yararsız topladı.

Türkiye’nin en şişman gölü, dünyanın ise sunu şişman sodalı gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü sahilinde çöp temizliği yapıldı. İpekyolu Belediyesi Yer Esirgeme ve Taharri Müdürlüğü vasıtasıyla ‘Sen, ego, hepimiz temiz benzeri İpekyolu için aramızda ol’ sloganıyla Van Gölü’nün İskele Sahili’nde planlı saflık kampanyasına, İlçe Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Ziyalı’ın yanı sıra çevre dostu çoluk çocuk katıldı. Kenar bandında 20 ton gübür toplandı. Toplanan çöpler, kamyonlarla cani atık merkezine götürülerek hoşgörüsüz dönüşüme kazandırıldı.

İpekyolu Kaymakamı ve Uray Başkan Vekili İhsan Emre Münevver, kentteki gönüllülerin desteğiyle Van Gölü kıyısında arılık yapıldığını belirtti. Van Gölü’nün korunması gerektiğini anlatan Kaymakam Vazıh, “Van Gölü’nün temiz kalması için lüzumlu Cumhurbaşkanlığımız gerek Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız bir nice tedbir alarak yürürlüğe koydu. Bizler da bu farkındalığı tezyit etmek, Van Gölü’nü kaplamak ve topluluk geçmek amacıyla bilcümle gönüllülerimizle birlikte ayrımsız sililik çalışması yürütüyoruz. Tartı donör şekilde haddinden fazla çok yararsız çıkıyor. Buradan herkesi Van Gölü’nü bozulmamış tutmaya ve umum dünyaya tanıtmaya davet ediyorum” diyerek konuştu.

Kentte ciddi anlamda yararsız atma problemi olduğunu dile getiren gönüllü gençlerden Ahu Encü ise “Çöpler hangi büyüklüğünde toplanırsa toplansın, insanlarımız bilinçlenmediği sürece bu sorun serencam bulmuyor. İnsanlarımızın bilinçlenmesi hesabına daha aşkın etkinlikler yapacağız” dedi.

Share: