Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Günü törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle merasim düzenlendi.

Van’da vilayet bahçesindeki törende, Ilbay ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Âşık Balcı, İl Cingöz Düzenlilik Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi ve Savaşçı Gaziler Derneği Yazıhane Başkanı Cafer Amaç aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Amaç, Gaziler Haset’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü, irtibat ve beraberliği amacıyla canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği alplık destanları hafızalarınıza tek ant silinmeyecektir.” dedi.

Güllabi Düzenlilik Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle devam eden törene, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Uray Başkan Vekili İhsan Emre Münevver, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Güvenlik Müdürü Atanur Aydınlık, vali yardımcıları, gaziler, alım müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin peşi sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Van Şubesi konuşma edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Vali ve Belediye Komutan Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Piyon Tümen Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan ile Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının arkası sıra, günün meal ve önemini tamlayan müracaat yapıldı.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Kurnaz Komutanı Tümgeneral Ateşli Hâkim, Doğruluk Komisyonu Başkanı Birtan Şeker Hastalığı, İl Güvenlik Müdürü Namazlar Mete Kaynak, vali yardımcıları, gaziler, çekicilik amirleri, siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ilbay Akbıyık, törenden sonradan makamında akseptans ettiği gazilerle dostane etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonradan ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün anlam ve önemine ait yaptığı konuşmayla sonuç bulan törene Vali İlker Gündüzöz, Şehremini Feyat Asya, İl Cingöz Komutanı Albay Mehmet Son Teşrin Aksakal, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, kurum müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Kentlileşmiş Solmaz, Türkiye Şişman Budun Meclisi’nin 1921’de çıkardığı yasa ile Iri Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e “Gazilik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Oylumlu Türk ulusunun özünden sâdır, 3 kıtada beygir koşturan, kılıcı balkır gibi çakan, baskın kabilinden coşan, Akdeniz’i cenup işleyen, ecdadını örnek alarak Küçük Asya, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından eren bilip yiğitçe savaşçı Mehmetleriz. Gazi aynı milletin çocukları kendisine gazi rütbesi düz biz gaziler, vatan ve milletin ayrılamaz bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde herhangi bir ahit ve rastgele yerde martir ve gazi olmaya hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

İl Uyanık Komutanlığında memur Uyanık Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün medlul ve önemini belirten konuşmayı yapmasının arkası sıra şiirlerin okunduğu törene, Ilbay Oktay Çağatay, Güvenlik Müdürü Azamet Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Mürtefi Karakoca, vali yardımcıları, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, gaziler, gurur amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: