Vali Mehabetli Polat: “Doğaya uygun dirim alanları oluşturmalıyız”

Vali Mehabetli Polat, selde uymazlık gören köyleri mülakat etti, selden etkilenen vatandaşların sevgili ve taleplerini dinledi. Köylerde doğaya uygun dirim alanları oluşturulacağını belirten Ilbay Polat, Kütahya İl Facia Eylem Planı çerçevesinde hazırlanan uygulamamızı çabuk ayrımsız şekilde hayata geçireceğiz” dedi.

Meydana mevrut baskın felaketlerinde can kaybı yaşanmamasının muştulu olduğunu tamlayan Vali Büyük Çelik, “AFAD Kütahya, İl Hususi İdaremiz, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüz ve DSİ yetkililerimizle evvel andan itibaren vatandaşlarımızın birlikte olduk. Acul bire bir şekilde hasar belirleme çalışmalarına başladığımız köylerimizin zararlarının tamamını çok güdük sürede gidereceğiz” dedi.

Yaşanan yeğin afetlerinden herkesin öğüt çıkarması ve sorumluluğunu artırması gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, “Asırlarca derelerin intikal alanları olan alanlardan vatandaşlarımız uzak durmalı, öz yatağına yerleşim yeri yapılmaması gerektiğini içselleştirmeli. Bizler üstelik hemencek öz yataklarının kişi kapasitelerine akıllıca kendisine akış düzenini sağlayacak şekilde ıslahını sağlamalıyız. Yaşamın beis görmeden devam etmesi üzere doğaya akıllıca hayat alanları kurma üstüne irademizi güçlendirmeliyiz. Bu anlamda Kütahya İl Kıyamet Eylem Planı çerçevesinde hazırlanan uygulamamızı aceleci benzeri şekilde hayata geçireceğiz. Umarım bodur sürede bu düzensizliklerden oluşacak risklerden şehrimizi, köylerimizi kurtarırız” diye niteleyerek konuştu.

İncelemelerinin ardından vatandaşlarla görüşüp sevgili ve taleplerini dinleyen Ilbay Çelik, “Tanrı, ülkemizi ve milletimizi eksiksiz kıyamet ve kazalardan korusun” ifadelerini kullandı. – KÜTAHYA

Share: