Vabeste genişlik, caddelerde kiraların birden yükselmesine kez açtı

Salgın ile alay malay tüketicilerin bağlı ortamlara mesafeli duruşu, ahzüita caddelerine olan talebi artırdı. Başta Bağdat Caddesi görünmek için markaların dahi tüketicinin arkası sıra kategorik alanlara yönelmesi, AVM’ doluluk oranlarında düşmesine caddelerde artmasına öğün açtı. Öyle ki salgın öncesinde yüzde 80 doluluk oranına erbap bir nice caddede bu ihtişam yüzdelik 100’e ulaştı. AVM’lerde ise söz konusu ululuk ortalamada yüzdelik 95’kap yüzdelik 85’lere geriledi. Dünya’da Yener Karadeniz imzasıyla vadi düz habere bakarak, yüksek öğrenci bedel sınırlanmış en, caddelerde kiraların anında yükselmesine nöbet açtı. Bir Nice servet sahibi bu durumu fırsata çevirerek konutta olduğu kabilinden işyeri kirasında üstelik fahiş kıymet artışlarına gitti. Sektörden aldığımız bilgiye göre kiralarda artım oranı yüzdelik 300’leri aştı. Gelişme markalar ile mülk sahibini karşı karşıya getirdi. Birçok marka süreci mahkemeye taşıdı. Mavera yandan efdal icar getirisi, yeniden birçok caddede konutların da mağazaya dönüştürülmesine kez açtı. Bu kapsamda hele Bağdat Caddesi’nde dönüşen çokça sayıda konutun bulunduğu belirtildi.

Caddeler yükselişte

Yurt danışmanlık şirketlerinden Cushman&Wakefield’ın İstanbul Aksata Caddeleri Raporu üstelik söz konusu gelişmeyi destekliyor. Şirketin Avrupa Yakası’ndaki İstiklal Caddesi ve Nişantaşı, Küçük Asya Yakası’nda ise Bağdat Caddesi’ni incelediği rapora bakarak 2020 yılında incelenen bilcümle caddeler toplamında abes olan 86 mağazanın 55’i sabık sene kiralandı. Mecmu isticar hacmi hem muamelat sayısı hem dahi metrekare bazında artım gösterdi. Üç temel ana yol toplamında kiralama işlemleri sırasıyla; 2018 yılında 139, 2019 yılında 112, 2020 yılında 128 ve 2021 yılında 137 olarak gerçekleşti. 2020 yılında gerçekleşen kullanılmamış kiralama işlemlerinin yüzdelik 27’si yiyecek-içmece sektörüne aitken, 2021 yılında bu oran yüzde 30’a artık. Giysi ve pabuç kategorisi ise bir önceki yıla kıyasla yüzdelik 36’dan yüzdelik 28’e düştü. Efdal rica icar tartışmalarını bile yanında getirdi.

Bağdat’ta doluluk oranı yüzde 98

Salgın öncesinde Bağdat Caddesi’ndeki doluluk oranlarını yükseltmek amacı ile kurulan ve o ahit derneğin başkanlığını yürüten Av. Büyük Güvenç Kiraz, müstevli öncesinde söz konusu caddede sakil boşluklar olduğunu hatırlattı. Pandeminin sınırlı alanları ters etkilemesi kabilinden nedenlerle caddelerin müstacelen pop olmaya başladığını dile getiren Kiraz, “Bağdat Caddesi’nde şu dakika anne başkaca doluluk oranı yüzde 98 seviyesinde. Hassaten Bağdat Caddesi’nde henüz ilk bölük kendisine organize edilen Kâtibiadil Çıkmaz kadar taraf sokakları aheste şekilde kafe-bistro ağırlıklı işyerine dönüştürülmüş durumda. Müstevli öncesinde belirli günlerde koca kalabalığı daha çok haftanın rastgele gününe her saatine yaygın durumda” diyerek konuştu.

Musahabe sayıları artıyor

Cushman&Wakefield’ın raporuna bakarak, 2020’da 63 bin olan hafta arası günce ziyaretçi sayısı 71 bine hafta sonu ise 73 bin olan aynı de 160 bine nail durumda. Bölgede yer ise metrekare namına 83 bin metrekareden 95 bin metrekareye çıkma. Kiraz, fahiş kira artışları üzerine ise şu ifadeleri kullandı: “Kiralamaların TL’ye döndüğü dönemde çok ağırbaşlı şekilde düştü. 2018’dahi 105 bin TL olan aylık kira 75 bin TL’ye düştü. Amma şu an TÜFE çok efdal. Bu nedenle okkalı artma var. Ülkü yüzde 25 düzenlemesinin işyeri kiralarını kapsamaması. Esasta temel kıygınlık orda var. Zira işletmelerin işçilikten faturaya kadar bir nice gideri faziletkâr oranda arttı amma ürünlere benzeri oranda zam yapılamadı. Bağdat caddesinde benzeri işyerinin en düşük kirası maaş 50 bin TL. Bu kira bu ay 70 bin TL oldu” şeklinde konuştu.

Artım oranı yüzdelik 300’e ulaştı

Ancak esasen bölgede mağazası mevcut bir nice hisse senedi insanından aldığımız bilgiye göre bir nice servet sahibi yüzde 300’ü aşan oranlarda bindirim ayırmak istiyor. Kiraz, bu kalıp tartışmaların sonuç dönemde haddinden fazla yaşandığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu durumu fırsatçılığa muhavvil dünyalık sahipleri var. Bunun karşılanması mümkün değil amma mahkemeye derk fail durumlarda bilgili bölgedeki rayiç bedelleri dikkate alarak benzeri çoğalma yapacaktır. Amma bu katiyen yüzdelik 300’ü bulmaz. Bu ciddi aynı fırsatçılıktır. Gâh mal sahipleri bunu alelhusus yapıyorlar ve bunun karşılığında birlikte hakim 10 yılı sabık sözleşmelerde yüzdelik 20, aşmayanlarda ise yüzde 10 dürüstlük indirimini doğrusu kafadan uyguluyor.”

Salon kiralarında fahiş fiyat artışı enflasyonu üstelik tetikliyor

Tescilli Marklar Derneği Başkanı İzzet Stamati bile fahiş kira artışından müzdarip olan hisse senedi insanlarından biri. AVM’birlikte icar konusunun aynı şekilde halledildiğini ancak caddelerde bunun olabilir olmadığını anlatan Stamati, şöyle konuştu: “Hem aşağı hem da markaları etkileyen tıpkısı topluluk kira artışları temenni ediliyor. Geçim bittiğinde yüzde 200-300’lük artış istiyorlar. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Tığ de kıygın oluyoruz amma özellikle aşağılık esnaf amacıyla haddinden fazla kısık bir bahis bu.” Tekrar güzeşte hafta konutlar üzere getirilen yüzde 25’lik sınırın işyerleri için da uygulanması yönünde izah eden Mürekkep Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel üstelik, “Bölük kiralarındaki fahiş artışlar caddelere bile yansıdı. Ana üstü akseptans edilmesi kolay sıfır icar rakamları telaff becerikli edilmeye başlandı. Burada birincisi bir tane tıpkısı salon ile hayatını idame ettiren Ayşe Teyzeyi ayrı tutmak lazım. İkincisi bu vakit kaybetmeden markaların meselesi değil. Epey esnaftan zincir mağazaya kadar perakendenin tüm alanını etkileyen tıpkısı artım. Bu fiyat artışları, kategorik işaret fiyatlarına yansıtılıyor bu bile enfl asyonu artırıyor. Bu konuda dünyalık sahibi ile müstecir arasında arbede yaratmayacak benzeri formül bulunması geçişsiz ki o birlikte basamak kiraları üzere getirilen yüzdelik 25’lik dal sınırın işyerleri amacıyla üstelik uygulanması” diye niteleyerek konuştu.

İş yeri kiralarına ense tahril üzere aynı irade da ATO’dan

 

İstanbul’üstelik icar göçü!

 

Share: