Uzmanından “şuursuz katıksız diş beyazlatma yöntemlerinden uzak durun” uyarısı

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü’nden Diş Hekimi Bağlılık Alagöz, “Toplumsal medyada satılan katıksız diş beyazlatma ürünlerinden ırak durun. Şuursuz diş ağartma dişlerde hoşgörüsüz dönüşümsüz hasara kez açıyor.” uyarısında bulundu.

Alagöz, Medipol Mega Darülfünun Hastanesi aracılığıyla paylaşılan açıklamasında, bir nice kişinin evde öz yöntemleriyle dişlerini beyazlatmaya çalıştığını ve içtimai medyada hayatı gözdağı eden diş ağartma yöntemlerinin viral olduğunu bildirdi.

-“Çilek asidi diş minesini aşındırır”

Günlük yaşamda tüketilen besinler ilkin almak amacıyla makbul ilaçların ya da strüktürel nedenlerin dişlerin sararmasına kere açabildiğini nâkil Alagöz, “katıksız diş beyazlatma” adı altında yapılan şuursuz yöntemlere değindi.

Alagöz, “Doğal evet üstelik katıksız olmayan yollarla yapılan şuursuz beyazlatmalar dişlerde dümbelek dönüşümsüz hasarlara hastalık tür. Yeme-içmece alışkanlıkları, tınlamalı ve yekpare bire bir kavşak bakımının yapılıp yapılmaması, dişlerin beyaz zehir kalmasını etkileyen faktörlerdir. Boyalı gıdaların kullanımı dişlerin rengi doğallığını kaybettirir. Sıklıkla tüketilen öz, sigara, kırmızı şaraplar bunlara denk. Çilek de sözde beyazlatıcı özellik olarak sosyal medyada beğeni alıyor. ‘Çileğin dişleri beyazlattığı’ iddiası meyvenin asitliği zımnında lekeleri temizleyeceği yönündedir ki bu doğrudur. Fakat hamız bunu dişlerinizi koruyan mineyi aşındırarak yapacağı üzere zehir tıpkı formül kendisine kabul edilir.” ifadelerini kullandı.

-“Karbonat ve muz kabuğu alçak”

Bilinçsiz yapılan yöntemlerin dişleri ağartmak hesabına elan büyük hasarlara defa açacağını tamlayan Alagöz, şunları kaydetti:

“Içtimai medyada satılan doğal diş ağartma ürünlerinden ırak durun. Şuursuz diş ağartma dişlerde kavrayışsız dönüşümsüz hasara sefer açıyor. Zerdeçal, Hindistan cevizi, çilek, alüminyum folyo, sulu zırtlak ve ceviz kabuğu tavsiye edilmekte. Fakat bu cins maddeler, dişleri beyazlatmaya tek faydası olmadığı gibi dişler üstünde ferasetsiz dönüşümsüz hasarlara bozukluk benzer. Evde hazırlanan sulu zırtlak, karbonat, muz kabuğu kadar malzemeler ile diş beyazlatmaya gitmek tehlikelidir. Sulu Zırtlak gibi asidik besinler dişleri aşındırır. Karbonat ise faziletkâr bazik yapısından etraf diş minesindeki tübülleri açarak dişlerde hasara illet olur. Evde ahzetmek amacıyla online ahzüita sitelerinde satılan beyazlatma ürünleri ise dişe birlik eden jelin ağartma oranının çokça bağan olması ve diş yüzeyinin beyazlatma üzere yeteri büyüklüğünde temiz olup olmadığının bilinememesi zımnında yeğleme edilmemelidir. Klinik içinde yapılan yahut hekim nezdinde uyumlu kontrollerle yapılan familya tipi beyazlatmada dişler herhangi bir uymazlık âmâ.”

Share: