Uzmanı uyardı: Okulların açılmasıyla çocuklardaki bulaşan hastalık riski artıyor

Okulların açılmasıyla çocukların farklı hastalıklarla karşılaşma tehlikesinin arttığını belirten Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Bazı geçici emraz çok sinsi seyirlidir, çocuğun kendisi sökel olmasa de taşıdığı hastalığı gayrı öğrencilere bulaştırabilir” dedi.

Okulların açıldığı dönemde havaların serinlediğini ve çocukların eskimemiş mevsime adaptasyonunun güçleştiğini ifade fail Medicana International Samsun Hastanesi Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Çocukların okulda koşup oynamaları sırasında, terleme ve üşümeleri, sınıfların yeterince havalandırılmaması, dershane içinde, tozların, mikropların çoğalmasına kat açabilir. Özellikle, astım, böbrek ve önsezi hastalıkları, anemi, kabilinden vakayiname hastalığı olan torunlar bu anlamda ağırlık yaşayabilir” ifadelerini kullandı.

KİŞİSEL HİJYENE DİKKAT

Çocuklara ve ebeveynlere uyarılarda kâin Dr. Yeşim Çınar Yakar, şahsi hijyenin önemine dikkat çekerek, okulların açılmasıyla alay malay bazen bulaşıcı hastalıkların sinsi seyirli olmasından dünya öğrencilerin birbirlerine çokça fazla çor bulaştırmasının alışılagelen olduğunu ve seçkin zaman benzeri arada kıvrak çocuklarda hastalıkların görülme oranının arttığına dikkat çekti

“UMUM TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ”

Çocuklarda, tuvalet ve umum temizliğine ilgi edilmediği taktirde parazit oluşumu olabileceğinin altını çizen Yakar, “Açıkta uygun olmayan gıdaların satışı birlikte iç solucanlarının bulaşmasına sebep peki. bağırsak solucanı olan çocuklarda koku alma organı kaşıntısı, ağızdan yastığa akarsu akması, makatta kaşıntı, kimi zaman karın ağrısı, kilo alamama, iştahsızlık gibi âraz görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonradan sabunla ahali yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, göveri ve meyvelerin haddinden fazla gani yıkanması önemlidir” dedi.

KAPALI ALANLAR HAVALANDIRILMALI

“Güz- kış mevsiminde imdi grip ile karşılaşıyoruz. Enflüanza teneffüs aracılığıyla bulaşıcı öksürük, keskin, halsizlik, dumağı ile seyreden benzeri hastalıktır” diyen Uzm. Dr. Yakar, hastalığı önleme yollarına dair şu bilgileri verdi:

“Çor pestil olan çocukların okula gönderilmemesi, bağlı alanların havalandırılması ile önlenebilir. Enflüanza aşısı ise 6 aylıktan itibaren hekim önerisiyle   yapılabilir. Kollar, okula başlamadan evvel genel ayrımsız muayeneden geçirilmeli. Belli aralıklarla taramalar yapılmalı. Alelhusus müşahede, sem, bulaşıcı emraz kadar afiyet sorunları için haddinden fazla müfit evet. Çocuklara makul vakfe ve oturuş, biçimleri öğretilmeli ve çocuklar zat rabıta alanındaki egzersizlere yönlendirilmelidir.”

Share: