Utku Ultra Maratonu İzmir’de sona erdi

NEF Vakfı’nın, Türk milletinin zafere koştuğu ve bir ulusun yeniden doğduğu Şişman Taarruz’un 100’üncü yılında düzenlediği Ultra Maraton tamamlandı. 295 kilometrelik Ultra Maraton, Afyon Kocatepe’den İzmir’e 6 günde koşuldu.

Gelenekselleştirilmesi planlanan ve dünyada benzeri ulusun kazandığı yengi rotasında daha önceki eşi bire bir sıfır Galebe Ultra Maratonu, 30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtı’ndan başladı. 295 kilometrelik Galebe Ultra Maratonu’nun rotası, Balaban Taarruz rotası olan Afyon-Kocatepe, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu etapları şeklinde düzenlendi. Koşunun finali İzmir’de gerçekleştirildi. Bütün 260 sporcu İnciraltı güzergahında toplandı. Verilen startın arkası sıra sporcular Cumhuriyet Meydanı’nda yarışı tamamladı. Dereceye giren sporculara madalya sunma edilirken, sıcağa karşın koşuya katılanlar renkli görüntüler oluşturdu.

ŞIŞMAN BİR GALEYAN YAŞANDI

Nef Vakfı, Büyük Galibiyet’in 100’üncü yılında, Türk Milletinin tıpkısı olduğu ve Atatürk ve zırh arkadaşlarının sunma kırıcı şartlarda yılmadan bağımsızlık hayalinin ardı sıra koştuğu savaş önünde, Galibiyet Ultra Maratonu’nu tamamladı. Yürüttüğü eke sosyal projeler kapsamında 6 yıl geçmiş #birizbirlikteyiz kampanyasını başlatan Nef Vakfı şehit ve gazi çocuklarının eğitimine dahi destek olacak. İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda sona aziz Galebe Ultra Maratonu’nun kapanışı da balaban benzeri coşkuyla gerçekleşti. Ultra Maraton’un kapanışına İzmir Valisi Çetince Zor Tamam Köşger, Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, adlı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ile katılarak, sporculara madalyalarını sunma etti.

KIZOĞLAN TİMUR: “VATANA ÇOK MADDE BORÇLUYUZ”

Zafer Ultra Maratonu’nun finalinde düzenlenen törende mütekellim Nef Umumi Heyet Başkanı Kızoğlankız Timur alım komple tıpkı dolaşma yaşadıklarını söyledi. Nef’in “Biziz, birlikteyiz” düşüncesiyle yola çıktığını belirten Erden Timur, “Özgürlük ve bağımsızlık yolundaki genişlik muhteşem mihenk taşlarımızdan biri olan Iri Saldırı’un 100’üncü yılını kutlamaktan alım duyuyoruz. 30 Ağustos 1922’birlikte Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkumandanlığı altında zaferle sonuçlanan Meydan Muharebesi ve yavaş yavaş özgürlüğe akıllıca 9 Eylül’dahi domuzuna İzmir’imizin göklerinde dalgalanan şike kemiksiz bayrağımız, istiklal aşkımızın ve bu uğurdaki sarsılmaz inancımızın tıpkısı sonucu. Tığ birçok zaferlerle müktesep bu hususi topraklarda zade çocuklarız. Ak Yazılı çocuklarız belki ama bire bir o büyüklüğünde birlikte borçluyuz bu vatana. Bizden sonrakilere borçluyuz. Geleceğimize borçluyuz. Atalarımız bu mücadeleyi bilcümle gelişigüzel biricik yürek olarak kazandı. Nef Vakfı yerine etkili ve tüvana benzeri ülkenin kibirli yurttaşları olarak yaşamamızı sağlayıcı kahramanlarımızdan devraldığımız bu iri mirası tıpkı bağlantı, muadele ve tesanüt bilinciyle neşelendirmek ihtimal da bildirme yüce sorumluluğumuz” şeklinde konuştu.

VALİ KÖŞGER: “YENGI VE BİRLİK RUHUNU AKTARACAĞIZ”

İzmir Valisi Çetince Namuslu Köşger pir bire bir vesileyle aynı araya geldiklerine değindi. Ilbay Köşger, “Nef Vakfı Zafer Ultra Maratonu, galibiyet ve bağlantı ruhunu gençlere aktarabilmek amacıyla kocaman. Ecdadımız o dönemde nazik önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yayılmacı güçlerin hayallerini bozguna uğrattı. Biz, kısık zamanlarda angajman olmayı, beraberliği beceren bir milletiz. Savaşı dahi savaşmayı üstelik gani biliriz amma devir süresince bu ruhun törpülendiği üstelik bire bir temel. Böylesi maratonlarla bu Halas Savaşı ruhunu, Çanakkale ruhunu, Malazgirt ruhunu gençlere aktarabilmemiz geçişsiz. Gençlerimiz Nef Vakfı Zafer Ultra Maratonu’nda Iri Atak’un başladığı noktadan 295 kilometreyi 6 günde koşa çift geldi. Elde teçhizatla uğraş efe aka geldiğinizi düşünün bire bir de bu yolu. Bu ruhu yakalayabilmek lazım. Ecdadın ne meşakkatlerle ne nev kahramanlıklar yaptığını, hangi zümre bire bir fedakarlık yaptığını anlamamız amacıyla bu soy faaliyetlerin yapılması geçişsiz. Bu anlamda Nef Vakfı’nın yaptığı bu faaliyete şişman ehemmiyet yöneltmek lazım. Ecdadımızın emaneti olan bu ülkeyi önümüzdeki beniz yılda dünyanın saygın milletleri arasına sokarak, en mütekâmil, sunu sözü güzeşte, yeryüzü kudretli ülkesi haline getirerek bu borcumuzu bayılmak zorundayız. İnşallah bu ruhu gençlere aktarabilirsek bu borcu ödeyeceğiz” dedi.

KOŞUCULARA SÜRPRİZ İKRAMLAR VERİLDİ

Koşucular 6 çağ süren ultra maraton boyunca rota üzerinde Sancaktar Mehmet’in, cepheye mermi taşıyan Zehra Ana’nın, Halime Çavuş’un, Sürücü İsmail’in önünde 100 sene öncesinin milli mücadele azmini ve imkansızlıklarını künde eden çadırlarda konakladı.  Utku Ultra Maratonu’na 10 ultra maraton sporcusu, Afyon etabında 86 el koşucusu, İzmir etabında 286 ahali koşucusu ve 372 mevhum koşucu katıldı. Kere süresince tatil noktalarında bölgenin Balaban Tecavüz’un önemini anlatan tarihten mefret kesitlerin saha aldığı alplık hikayeleri paylaşıldı, sunumlar yapıldı. Civar halkı maratoncuları sevinçle karşıladı, onlara bayraklarla zevcelik etti ve ikramlarda bulundu. Atalarımızın 100 yıl geçmiş balaban imkansızlıklarla çıktıkları yolda sporcular geçmişi elgin buyurmak adına Balaban Hücum’da yenilen sıska atlatmak, üzüm hoşafı ve mercimek çorbası kadar sürpriz ikramlarla de karşılaştı.

NEF VAKFI’NDAN ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARINA DESTEK

Yaşadığı gestalt fark etmeksizin cins olduğunca fazla insanın eş amacın benzeri parçası olmasını sağlama hedefiyle düzenlenen Galebe Ultra Maratonu’na dünyanın ve Türkiye’nin temas yerinden kaydolarak, bindi verilen mevhum koşuda toplanan bağışlar ise şehit ve gazi çocuklarının eğitimlerine bindi yerine bağışlanacak. Nef Vakfı, 2016 yılından bugüne, sivil ve resmi ayırt etmeksizin, Ev ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla ulaştığı martir ve gazi çocuklarına uyumlu burs desteği sağlıyor. Bindi sağlanan çocukların sayısının Zafer Ultra Maratonu katkısıyla artırılması amaçlanıyor.

– İzmirShare: