Uşak’ta ilk defa kapalı yöntemle bellek ameliyatı yapıldı

Uşak’ta burundan endoskopik kamerayla girilerek ilişkin yöntemle iki kişinin beyin ameliyatı gerçekleştirildi.

El ve ayaklarında meydana mevrut büyümeden çevre Yardımcı Yetişek ve Araştırma Hastanesine başvuran 37 yaşındaki A.C. ile müşahede bozukluğu şikayeti mevcut 39 yaşındaki R.R’ye nema hormonu hipofiz adenomu tanısı kondu.

Hastaların tedavisi için burundan endoskopik kamerayla girilerek kapalı us ameliyatı yapılmasına değişmeyen verildi.

Hastalar, Kocaeli Üniversitesi Hipofiz Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Çarpışma Ceylan öncülüğünde Uşak Üniversitesi Tababet Fakültesi Kanı ve Sinir Cerrahisi Asıl Bili Dalı’ndan Doç Dr. İsmail Kayaç, Dr. Öğretim Üyesi İlker Bahir Güllabi aracılığıyla ameliyata alındı.

Yardımcı Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesinde ilk defa gerçekleştirildiği belirtilen ameliyat ise zoom üzerinden yapılan çalışkan yayınla hastanedeki farklı etibba ve Türkiye’deki kâh karın cerrahi kliniklerinde izlendi.

Ameliyatı başarılı aynı şekilde tamamlanan hastalar ise daha sonra serviste görme altına alındı.

Ameliyat öncesinde Çeltek Yetişek ve Araştırı Hastanesine giden Çeltek Valisi Turan Ergün ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Cenk, işler ekibine başarı diledi.

Burada açıklamalarda mevcut Vali Ergün, hastanede ilk kez vabeste formül us ameliyatı gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

Ameliyatın hastane için oldukça heybetli olduğunu söyleyen Ergün, “Bu yöntemle yapılan ilk cerrahi müdahale olması açısından makro. Gene bu operasyon online olarak bile çevre illerdeki uzmanlarımız eliyle da incelenecek. Bu bize şurası katıyor. Uşak Yetişek ve Araştırı Hastanesi gerçekten imdi eğitim araştırma hastanesi kimliğine bürünüyor. Bu şekilde ilmî çalışmaların ve sempozyumların önü açılmış oluyor.” dedi.

Ameliyatın arkası sıra hastanenin konferans salonunda Prof. Dr. Cidal Ceylan aracılığıyla hipofiz sempozyumu gerçekleştirildi.

Share: