Uşak ilçelerine 6 milyon TL yardım bindi

Uşak Valisi Turan Ergün, “Leader” programı çerçevesinde Uşak ilçelerine 6 milyon 12 bin TL hibe desteği verileceğini açıkladı.

Yardımcı Valisi Dr. Turan Ergün, Çeltek’ın Pınar, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçeleri için 2023 yılında Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumu’nun uyguladığı “Leader” programı çerçevesinde 6 Milyon 12 bin TL mevhibe desteği sağlanacağını açıkladı.

Ilbay Ergün, İlçelere sağlanan atıfet desteğini Türkiye genelinde 51 uygun projeye verildiğini, uygun tanıdık projeler içerisinde dördünün Uşak’tan olmasının muştulu olduğunu belirtti.

Yardımcı’ın Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçeleri için 2023 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumunun uyguladığı program karşı vukuf veren Ilbay Ergün, “Leader, Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumunun uyguladığı IPART II Programı, evcil kalkınma stratejisine yönelik ayrımsız programdır. 1991’üstelik SUTAŞ’ dahi başlamıştır. Süreci, o bölgenin paydaşlarıyla yönettiği amacıyla bire bir amme-özel ortaklığı modelidir. Süreçte; kaymakamlıklar, belediyeler, çiftçiler, girişimciler, birlikler, kooperatifler ve dernekleri kapsar. Bu programın uğur ve çerçevesinde berenarı geniştir. Bizim önceliklerimiz; ilkin eş grupları ve girişimcilerin desteklenmesidir” dedi.

“Yardımcı program uygulamasında kudretli”

Leader, programının, öncelikle rustik toplulukların meydan aldığı ‘Yerel Gösteri Grupları’ oluşturduğunu bu grupların bile yerli gösteri grupları: amme- özel, STK Temsilcileri, eş ve gençlerden oluştuğunu kaydeden Ergün, “Çeltek’ta 2023 yılında uygulanacak ve ati 8 yılı içeren tıpkısı proje, Banaz dış, 4 ilçemiz yararlanıyor. 2022 yılında Kaymakamlarımızın Başkanlığında Yerli Eylem Grupları oluşturuldu. Türkiye genelinde 67 YEG başvurdu, 51’i uygun, 4’ü Uşak ilçeleri. Bu projenin destekçileri; yüzde 90 AB ve yüzdelik 10 heybet katkısı, kâffesi mevhibe. 2023 yılı amacıyla ilçelerimize yapılacak destek: 6 milyon 12 bin TL. 8 yılın sonunda bu günkü değerle kısaca 50 milyon TL” dedi.

Program, toplantıya katılan, Ilbay Ergün ve kaza kaymakamlarının düzenlediği sembolik tören düzeni imzalaması ile sonuç buldu. – ÇELTEK

Share: