Uray, yolunu yapmadığı sitenin vatandaşı başı yerde buldu: “Erken taşındılar”

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde CHP’li Belediye Reisi Bülent Kantarcı’nın reklamını şahsen yaptığı “Sofia Evleri”ne giden yollar yapılmayınca vatandaşlar mağduriyet yaşayamaya başladı. 24 Ağustos’ta yapılan haberlere güvenerek belediyeden yoluyla bugün yapılan açıklamada vatandaşlar ‘erken taşınmakla’ suçlandı.

Sofular Mahallesi Veliköyü Yolu’nda bulunan 25 bin metrekare alanda tasarlanan ve yapımı Çaycuma Belediyesi ile Çaybel İmar İnşaat Ekin Turizm Gıda San. Tic. Ltd. Şti güvenceci firmasının 2018’da yapımına başladığı 82 konutlu şehir; 2020’bile birçok eksiklerine karşın tamamlanarak vatandaşlara teslim edildi. Şehremaneti, bugün yaptığı açıklamada erken taşındıkları için vatandaşı suçlayıp, kişi yaptığı, ismi “Sofia Evleri” olan siteyi “Sofhia Evleri” diye niteleyerek yazarak kent üzerine açıklamada bulundu.

Çaycuma Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada, “Belediyemizin benzer proje namına hayata geçirdiği Sofhia Evleri üzerinden kasıtlı çevrelerce vahim bire bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Apartmanlara sıkışan vatandaşların yaşam alışkanlıklarını yürümek için, kentin doğal dokusuna akla yatkın ayrımsız mimarlık ile yapılıp insanımızı baştan toprakla, yeşille buluşturmayı amaçlayan proje karşı, aralarında bazı politik partilerin da bulunduğu çevrelerce ‘yolu olmadığı’ şeklinde gerçek dışı bile sayılmayacak trajikomik bilgiler yayılarak kamuoyu yanıltılmaktadır. Çaycuma’yı ayrımsız çıngı tanıyan herkesin bildiği üzere, Sofhia Evleri kaymakamlık merkezinin Yakademirciler köyü ile bağlantısını sağlayıcı karayolunun bilcümle bitişiğinde yani kez kenarında saha almaktadır, dolayısıyla ulaşım sorunu yoktur, olması bile olanaklı değildir.

Her fırsatta ifade ettiğimiz kabilinden, yapımı bitmeme eden Yer İmar Planı ve ardından 18 uygulaması ile serencam aşama aklık aynı kentsel nesiç ortaya çıkarılacak, katıksız kendisine mütenavip yollar da yapılacaktır. Projenin safahatı şöyledir: Güzelyaka köyünden ayrılan Sofular Mahallesi’nde mevcut yer, önceki dönemde TOKİ alanı yerine car edilmiş, yüksek eğik araziye gelişigüzel arzulu çıkmadığı amacıyla proje muvaffakiyetsiz kalmıştır. Efdal eğimdeki ‘değersiz’ yer üstünde Belediyemiz, yakınlarda örneği sıfır ‘teraslı mesafelik evler’ tarzında ayrımsız uyanıklık proje geliştirmiş, mezuniyet karşılığı şeklinde da münakasa ederek hayata geçirmiştir.

Tamamlanan projede Belediyemizin ve şirketinin henüz satışa sunulmamış 25 sayı dairesi bulunmaktadır. Daha tamamlanmadığı ve yerleşme izni düzenlenmediği halde, geçen kış, yüklenici firmadan satın aldıkları dairelere bilgimiz dışında taşınan bazı şahıslar, haliyle bazen mesail yaşamıştır. Bu yıl de bir sıkıntıları yaşayacağını düşünen ara sıra hatim malikleri, ürkü halinde, ilkin toplumsal medya tevessül etmek üzere ara sıra mecralarda gerçeğe aykırı marifet ve paylaşımlar yap(tır)ma yoluna gitmiştir. Burada konutu olan birkaç güç ise, konuyu, mensubu olduğu fırka namına karışık kalem kavgası ika fırsatı kendisine değerlendirmiş, bu doğrultuda partisini harekete geçirmiştir. Oysaki şikayetçi oldukları eksiklerin Belediye ile diyalog halinde çözümü mümkünken bu yolu yeğleme etmeleri son basamak manidardır. Verdiği hizmetlerle birlik ülkenin takdirini nail Belediyemizin, bu büyüklüğünde sıradan hesaplarla karalanmaya çalışılması sıkıntı verici olduğu büyüklüğünde, kayırıcı oruçlu çevrelerin ne büyüklüğünde iktidarsızlık olduğunu bile göstermektedir. Sofhia Evleri, estetiği, malzemesi, planlı alt yapısı, ongun tasarlanmış belde düzenlemeleri, daireye özel teras bahçesi ve hiçbir sitede sıfır hususi sınırlı ferdî otoparkı üzere birçok emsalsiz özelliğiyle değişik bire bir projedir. Projelerimizin yapım sürecinde çamur atmaya çalışanların projeler tamamlandığında yanıldıkları ve utangaç oldukları tekraren görüldüğünden şaşıracak benzeri nitelik yoktur. Belediyemiz bu kabil koca, eş projelere imza atmaya ve fark atmaya devam edecektir” – ZONGULDAK

Share: