Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile zinde yaşta besici oldu

Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile tüvana yaşta besici oldu

21 yaşındaki Yüsra, devletten aldığı bindi ile dinç yaşta besici oldu

BİNGÖL – Bingöl’da, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Eller’ projesinden faydalanarak yardım ile 4 susak alan Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla gelişigüzel güdük müddet içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne merbut Sudüğünü köyünde tevakkuf eden 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz sene Laborant ve Baytar Esenlik Bölümü’nden çıkışlı oldu. Basatemur, arkası sıra öz işini dayamak amacıyla arayışa girdi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Uzman Ağyar’ projesini gören Basatemur, kuruma giderek uzmanlardan bilgelik aldı. Hazırladığı projesi bakanlık eliyle onaylanan ve yardım desteği alan Basatemur, köylerindeki ahırlarında seyretmek üzere 4 aylı alık salık aldı. Her sabahleyin erken saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini eden Basatemur, elan otlattıktan bilahare akşam ezanı saatlerinde baştan ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla birlikte güdük süre içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Baytar Keyif Bölümü mezunu olduğunu tamlayan Yüsra Basatemur, “Mezun olduktan bilahare hisse senedi arayışına girdim, kendim bir hisse senedi fethetmek istedim. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Rustik Kalkınma Ehlivukuf Başkaları projesini gördüm. Onun için tarım müdürlüğüne gittim ve proje için vukuf sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu bahis hakkında bilgelik verdi. Benim tıpkı proje sunmamı istediler ve projem dahi Ekincilik ve Orman Bakanlığı yoluyla onaylandı. Ben büyükbaş hayvancılığı düzenlemek istedim, 4 büyükbaş hayvan aldım. Şuan dahi hayvanlarımız gebe, seneye bunlar 8 kesim olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım mevki ekonomisine ulama temin etmek, zat işletmemi artık abartmak. İleride çalıştıran olabilmek. Bu konuda kadınlara sunulan destekten etraf teşekkürname ediyoruz. Zat işimi mübalağa etmek ve kadınlara istihdam keşfetmek istiyorum. Onlara yaşıt olabilmek ve beni kat sayı almalarını de isterim. Zaman ülkemizde kadınlara fazlalık ayrımcılık olduğu amacıyla ve bende onların biri olduğum için haddinden fazla teşekkürname ediyorum, çok çalım duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 skor armağan sözleşmesi imzalandı”

Kırsal Kalkınmada Ehlihibre Eller projesinden Bingöl’de 27 kişinin yararlandığının altını çizen Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Senet Keleş, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Eksper Ağyar Projesi ülkemizde ilk kez İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin liyakatli çıktıları alınınca proje, bakanlığımız eliyle 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve yöre lisans bölümlerinden olan ekincilik, hayvancılık, orman, su ürünleri ve gıda bölümlerinden çıkışlı olanlar başvurabilmektedir. İlimizde üstelik toplamda 27 sayı yardım sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde muteber projeler 13 skor kocabaş hayvancılık projesi, 7 adet küçükbaş hayvancılık ve 9 skor arıcılık projesidir. Özellikle bu bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin rustik alanlarda gerçekleşmesi namına üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Lüzum duydukları bilgileri bilirkişi arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları daim mülakat etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın bir nice çiftçiye eş olacağını vurgulayan Batur, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden hibe sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri da çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin bitmeme etmesi namına pir bir örnek oluşturacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Share: