UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri Sarıkaya Roma Hamamı Programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışan Orta Rum Kalkınma Ajansının müracaat sahibi ve yürütücüsü, Yozgat Valiliği, Sarıkaya Belediyesi ve Yozgat İl Hars Turizm Müdürlüğünün paydaşları olduğu UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri-Sarıkaya Roma Hamamı Programı (WHV-Bath in Basilica Therma) 22 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri ortada düzenlendi.

Avrupa, Asya ve Afrika’nın faklı ülkelerinden Yozgat’a mevrut gönüllüler izlence çerçevesinde, Roma Hamamı ve etrafının temizlenmesi ve güzelleştirilmesi, kazı bilimsel hafriyat gezisi ve alanda saffet, Antik Roma Mutfağı eğitimi ve uygulaması, fotoğrafçılık eğitimi ve uygulaması, arkeoloji, jeotermal ve mimarlık eğitimi, kazı bilimsel çizim eğitimi ve uygulaması kabil bir nice bilgilendirici ve tanıtıcı etkinliğe katıldılar. Bu programla halen UNESCO Acun Mirası Arızi Listesinde yer alan yapının mihman adına UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması üzere yapılacak olan çalışmalara de altlık oluşturması, tarihi ve turistik açıdan ehemmiyet taşıyan bu yapının dünya ölçeğinde görünürlük kazanması amaçlandı.

UNESCO Acun Mirası Gönüllüleri Programı çerçevesinde değişik ülkelerden Yozgat’a mevrut gönüllüler 15 günce çalışmalarının böylecene düzenlenen törenle Roma Hamamı’nda sertifikalarını aldı. Gerçekleşen törene Ilbay Ziyalı Polat, Ilçebay Samet Serin, Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve Itidalli Rum Kalkınma Ajansı Yozgat Envestisman Bindi Ofisi personeli katıldı. Yıllar sonradan Tarihi Roma Hamamına dokunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade fail Vali Vuzuh Polat, “Eğreti listeye alınan hamamımıza bu sene iyi olsun devletimizin imkanları ile sunma azından gelen insanlarımızı palas gezdirebileceğimiz, tutum yolları, gelecek ofisi ve satma reyonları yapılıyor. Teli kaldıracağız demiştik evvel geldiğimiz sene. Müteahhidimiz da burada ve inşallah arz geç Boşluk dahi süresi bitiyor. Tığ elan erkene yutmak üzere müteahhidimize destek oluyoruz. Bura çabucak Sarıkaya’nın değil, Yozgat’ın markası. Ayrımsız devir Türkiye’nin markası. Bu markayı elan ongun tanıtmak üzere üstelik projeler yapılıyor. Yaptığımız bu projede, başbuğ da söyledi listeye darılmak üzere yapılacak başvuru dosyasında bize ciddi verecek onlardan birisi. Yapılan mekân düzenlemesi işleri ile beraber inşallah ilerleyici yıllarda temelli çizelge amacıyla da başvurumuzu yapacağımızı düşünüyoruz. Gine projeyi hazırlayan CELAL Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Bindi Ofisine teşekkürname ediyorum. Kaymakamımıza, İl Hars ve Turizm Müdürlüğümüze teşekkürname ediyoruz. Elbette kim arz nazik teşekkürü misafirlerimize ediyoruz. Onları burada görmekten, burada ağırlamaktan kıvançlı olduğumuzu belirtiyoruz. Bütün bu arada tanıtmaya bitmeme” açıklamasında bulundu.

Türkiye’den UNESCO Acun Mirası Eğitimi (WHE) Programı çerçevesinde, bu yıl ‘Acun Mirasına Yönelik Dayanıklılık ve Baştan Harekete Geçirme’ başlığı altında yapılan kampanyaya karışma olan iki ilden biri Yozgat olurken, gayrı ülke ise İzmir oldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, UNESCO Acun Mirası Gönüllüleri 2022 Kampanyasına, 29 ülkeden 56 bırakıt alanıyla ilişkin 59 proje kabul edildi. Dünya Mirasını dulda, himaye etme ve haberleşme kuma amacına yönelik eylemler gerçekleştirmeyi üstenme fail, 18 ila 30 yaş arası gönüllülerle çalışan 44 kuruluş ait kampanyada meydan aldı. – KAYSERİ

Share: