Turuncu kategorideki PKK’lı teröristin yargılanmasına başlandı

Siirt’te bire bir askerin martir edildiği olaya katıldığı, Diyarbakır’de 8 polisin yaralandığı saldırının talimatını verdiği gerekçesiyle Terörden Arananlar Listesi’nde turuncu kategoride düz alan “Lilit” kod adlı PKK’lı yıldırıcı Karı Dağtaş’ın yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 4. Pahal Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 6 ayrı suçtan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 171 yıldan 276 yıla kadar mahbes cezası istemiyle yargılanan Dağtaş, vakfedilmiş bulunduğu Tarsus Eş Sınırlı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Patırtılı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı.

Sanık Dağtaş, mahkeme heyetinden defans için süre murat etti.

Cumhuriyet savcısı bile sanığın mevkufiyet halinin devamı yönünde fikir bildirdi.

Mahkeme, sanığın alıkonulma halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu maznun Eş Dağtaş hakkında “devletin birliği ve devlet bütünlüğünü uydurmak”, “kişinin namına getirdiği kamu görevi dolayısıyla isteyerek mıhlamak” suçlarından 2 öğün ağırlaştırılmış müebbet, “kişinin namına getirdiği amme görevi dolayısıyla bilerek öldürmeye teşebbüs”, “amme malına kötülük vermek”, “vahim maddelerin destursuz namına bulundurulması veya halk değiştirmesi” ve “Coşkun Silahlar ve Bıçaklar ile Başka Aletler Hakkındaki Kanun’a uymazlık” suçlarından 171 yıldan 276 yıla büyüklüğünde mahpushane cezası isteniyor.

Kocaköy ilçesi Yazıköy Mahallesi’nde 26 Ağustos 2021’de jandarma marifetiyle düzenlenen operasyonda yakalanan Dağtaş tutuklanmıştı.

Share: