Türkiye’yi kanun boğan kazada ölen 20 hayat toprağa verildi

Türkiye’yi yasa boğan kazada ölen 20 dirilik toprağa verildi

MARDİN – Gaziantep ve Mardin’bile yaşanan iki gidiş geliş kazası Türkiye’yi kanun boğdu. Türkiye, Gaziantep’teki 15 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın şokundayken aynı kırım kadar kaymakamlık da Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Derik’teki kazada ölen 20 kişinin cenazesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle defnedildi.

Türkiye, geçkin yaşanan trafik kazalarıyla yasa boğuldu. Gaziantep’teki kazanın ayrımsız aynı saatler sonra Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Saat 17.00 sıralarında freni boşalan matbua iki canlı tır, 2 araca çarparak devrildi. İhbar üzerine fenomen adına sağlık, itfaiye, kurnaz ve polis ekipleri sevk edildi. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar olay namına toplandı. Ekiplerin çalışmasının sürdüğü sırada basma iki canlı bire bir ayrıksı tır, alelacele kalabalığın arasına daldı. Kaymakamlık yerinde bulunanlar panik ve korku içre kaçmaya çalışırken, tır bir apartmana çarparak durabildi. Fert pazarının yaşandığı kazada 1’i polis ve aralarında çocukların bulunduğu 20 dirilik hayatını kaybetti, 26 dirilik ise yaralandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yanında Itimat Genel Müdürü Mehmet Eskişehir Taşı ve Vali Mahmut Demirtaş ile birlikte Mardin’in Derik ilçesinde kazanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu. Yetkililerden kaymakamlık ve icraat hakkında hikmet düz Bakan Soylu sabahleyin saatlerine büyüklüğünde hayatını kaybeden vatandaşların cenaze namazlarına ve defin törenlerine katıldı. Nazır Aristokrat elan sonradan kazada hayatını kaybedenlerden vatandaşların taziyet ziyaretlerinde bulunarak ardından hastanedeki yaralıları ülfet yazar geçmiş olsun dileklerini iletti.

Hayatını kaybedenlerin adı açıklandı

Hayatını kaybedenlerin isimlerinin; İnan Sağlam, İbrahim Halil Arpalık, İsa Ayebe, Ahmet Aktay, Ünal Rençper, Bese Bağlayan, Mülkiye Acar, Hamit Akkoyun, Servan Tanrısever, Mihriban Tanrısever, Necla Önen, Bover Babur, Yahya Olmuş, Eksiksizlik Biberli, Velat Ateş, İrfan Patal, Yağmur Açan, Hatip Balya, Sitti Abun, Tahrip Elem olduğu açıklandı.

Kazada martir olan polis güçleri memuru 1 hafta evvel Derik’e tayin olmuş

Öte yandan önce kazaya engelleme sırasında martir olan polis güçleri memurunun kimliği anlaşılan oldu. Kazada hayatını kaybeden polis memuru Yahya Ergin’in 1 hafta evvel Tekirdağ Şarköy’den Mardin’in Derik ilçesine nasıp olduğu belirtildi. Çanakkale Ezine tevellütlü olan 33 yaşındaki polis memuru Olmuş’in 1 bala babası olduğu ve TEM Şube Müdürlüğünde vazifeli olduğu öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Derik ilçesinde meydana mevrut kaza durumunda incelemelerden bulunduktan sonraları olaya ve sürece ait açıklamalarda bulundu. Bakanı Aristokrat, ülkenin Ardahan’dan Edirne’ye kadar hem yası, hem üstelik acısının bugün Derik’te olduğunu ifade etti.

Gaziantep’te elim, ateş benzeri trafik kazası olduğunu anımsatan Icra Vekili Soylu, “Periyot boyu onun acısıyla ıstırap zarfında olurken akşamüstü Derik’te hakeza tıpkısı aldık. İki tırın sebebiyet verdiği kazada şu asıl kadar 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. 26 yaralımız var. Yaralılarımıza Cenabı Allah’tan felah diliyorum. Olay bütün yönleriyle gelişigüzel savcılığımızca soruşturulmaktadır. İhmal, amaç gelişigüzel ne ise hep süreç tetkik edilecektir. Kolluk güçlerimizde bu konuda çabalama içerisindedirler” dedi.

“İki gözaltı var”

İnsanın boğazı düğümlediğini dile getiren Nazır Soylu, “Ayrımsız trafik kazasında 20 kişinin hayatını kaybetmesi konusunda insanın söyleyeceği sözü kalmıyor. Devletimizin bütün imkan ve kabiliyetliyle kazazedemizin ve ailelerimizin yanındayız. Bizde sabaha kadar burada hem kazaya sebebiyet veren sürecin şüphesiz olduğunu, hem dahi bu konuda imin ihmali varsa tekmil tespitleri arkadaşlarımız ve Itimat Genel Müdürümüz burada. Valimiz burada ve buradaki arkadaşlarımızla gelişigüzel bu değerlendirmeleri yapmış olacağız. Tıpkı eski kazayla ilgili ayrımsız polisimiz hayatını kaybederek martir oldu. İki yaralı hastanedeler, iki gözaltımız var. İki şoför” ifadelerinde bulundu.

Kazanın boyutunu ortaya çıkardı

Feci kazaya dayalı gördüklerini İhlas Bilgelik Ajansına anlatan eksperyans tanığı Veysi Danış, “İkinci tırın gelişi itfaiye aracı, ambulansa ve araçlara çarptı. Hava nefes gölüne döndü. Dizge akrabasına koştu, çoluk çocuğuna baktı” dedi.

İlk ilçe olduğunda yardım amaçlı yaralılara engelleme ettiklerini belirten Veysi Müşavere, 15-20 dakika geçtikten kalabalığın toplandığı rapor etti. İlk kazadan 3 kişinin öldüğünü aktaran Danış, “O arada bizim yeğenimiz bile mevt etti. Tığ onunla ilgilenirken hareketli oldu. O esnada tıpkı baktık yukardan korna sesi geliyor. Oysaki ikinci tır freni patlamış.

Süratli aynı şekilde kalabalığın içine daldı. O esnada hava katliam alanı oldu. Çokça bakılmamış benzeri madde oldu. Kaçan kaçana, dallar, yaşlılar o esnada tırın altında artan amiyane insan kaldı. İlk kazada afiyet ekipleri müdahale ediyordu. Gaziantep’i konuşurken Antep’ten daha keskin olduk. Ölenlere Allah’tan yağmur diliyorum. Milletimizin başı salim olsun” şeklinde konuştu.Share: