Türkiye’nin sunu büyük fındık ağaçlarından biri Giresun’da

Türkiye’nin en şişman fındık ağaçlarından biri Giresun’da

Abide Dikme olmaya aday fındık ağacı, fındık yetiştirilmeyen ilçeden çıktı

GİRESUN – Türkiye’nin sunu nazik fındık ağaçlarından biri Giresun’dahi fındık tarımı yapılmayan ilçelerinden birisi olan Çamoluk’ta bulundu. İlçenin Ozan köyünde 30 metre boyundaki saf fındık ağacının ‘Abide Ongun’ kapsamında korumaya alınması istendi.

Dünyanın yeryüzü birinci sınıf fındığının üretildiği Giresun’dahi fındık tarımı yapılmayan ilçelerden birisi olan Çamoluk ilçesi Saz Şairi köyündeki fındık ağacının Türkiye’nin arz büyük “Anıt Ağacı” olma özelliğini taşıyabileceği belirtildi.

Arazisinde bulunan fındık ağacının Türkiye’nin sunma büyük fındık ağacı olduğunu müstakbel süren Anne Altun, “Evimizin aceleten yanı başındaki bahçesinde kim vasıtasıyla dikildiği evet da şüphesiz yetiştiği tanınmayan fındık ağacı, ağız ağıza saf, rastgele ilaçlama, gübreleme gibi hizmet yapılmadan kendi başına yaşamını sürdürüyor. Babamdan dedemden beri bildiğimiz ve dedemin babasından kaldığı söylenen tıpkısı fındık ağacı. Seçme yıl fındığını topluyoruz, ancak benzeri sene haddinden fazla oluyor, aynı yıl bir iki oluyor. Çocukluğumda ağacına çıkarak sallayarak topluyorduk ama şimdi yere döküleni toplayabiliyoruz. Topladığımız fındığı satmıyoruz, çerezlik kendisine kullanıyoruz. Fındık ağacını zaaf yazar, incelemeye gelenler oluyor, şaşırıyorlar” dedi.

Abide Ongun üzere iş başlatılacak

Fındık ağacının ‘Anıt Ongun’ olarak tescillenmesi amacıyla vacip çalışmaları başlatacaklarını tamlayan Çamoluk Kültür Odası Başkanı Yüce Tatar ise “İlimizin, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde fındık tarımı yapılmamaktadır. Buna rağmen çokça seyrek bazı bölgelerde fındık ağaçları bulunmaktadır. Fakat Çamoluk ilçemizin Ozan köyündeki bu fındık ağacının kesin yaşı bilinmemekle birlikte Türkiye’deki genişlik balaban fındık ağaçlarından birisine eş olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu fındık ağacının ayrımsız derece olduğunu, korunması gerektiğini düşünüyoruz. Daha önceki yetkililer bu fındık ağacıyla ilişkin tıpkı mücahede yaptı. Yegâne gövdeli oluşu, bu fındık ağacının abide dikme olma özelliğini elan bile artırıyor. Bu saf fındık ağacının koruma altına alınması için Anıtlar Faziletli Kurulu’na bildirimde bulunacağız” diye konuştu.

Share: