“Türkiye’de Dokuma ve Amade Giyimde Markalaşma ve Sektörün Geleceği” paneli

Sanayi ve Teknoloji Vekil Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Ülkemiz 30 bilyon doları aşan ihracatı ile tekstilde dördüncü, amade giyimde altıncı büyük dış satımcı konumunda. Takkadak üründe değil süreçte ve kullanılan teknolojide da inovasyonu meram düzlük şirketlerimizin sayısı gün günden artmaktadır.” dedi.

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile Malatya Valiliğince İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde ” Türkiye’dahi Tekstil ve Hazır Giyimde Markalaşma ve Sektörün Geleceği” konulu açık oturum düzenlendi.

Panelde konuşan Endüstri ve Uygulayım Bilimi Icra Vekili Yardımcısı Büyükdede, oluşum ve amade giyimin erdemli istihdam yaratarak ülkenin sosyoekonomik dengesini sağlamada çok aktif aynı gösteriş oynadığını belirtti.

Nesiç ve hazır giyim sektörünün bugünkü gelişim düzeyinin Amerika Mürekkep Devletleri ve Avrupa Birliği pazarlarına yapılan ihracat ağırlıklı üretimle gerçekleştiğini anlatım fail Büyükdede, “Ülkemiz 30 milyar doları aşan ihracatı ile tekstilde dördüncü, hazır giyimde altıncı iri dış satımcı konumunda. Elden üründe değil süreçte ve geçer not teknolojide da inovasyonu misyon düz şirketlerimizin sayısı gün günden artmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükdede, yapı sektörünün AR-GE dizayn ve inovasyonu merkezine düz yaklaşımıyla toptan pazarlarda rekabet edecek ürünleri ülkede üretebilme kabiliyetine erbap olduğunu, Bakanlığın AR-GE ve tasarım desteklerinden ve muafiyetlerinden yararlanan 1260 AR-GE merkezinin 85’inin, 346 dizayn merkezinin 64’ünün tekstil ve amade çul sektöründe zindelik gösterdiğini kaydetti.

Malatya endüstri siciline kayıtlı kestirmece 1300 uran işletmesinin kestirmece yüzde 16’sının nesiç ve hazır giysi sektöründe neşelilik gösterdiğini tamlayan Büyükdede, bütün istihdamın yüzdelik 62’sinin dokuma ve hazır giysi sektöründe olduğunu bildirdi.

Büyükdede, “Türkiye’nin ve dünyanın muhteşem hazır çul markaları üzere Malatya Organize Uran bölgelerinde istihsal yapılabilmektedir. Malatya’bile muayene çalışmaları bitmeme eden Sivas-Malatya, Malatya- Elazığ acul şimendifer projeleri ile sanayi lojistik alanlarımız daha da büyüyecektir. bununla birlikte Malatya’yı kuşatan karaca yolu ağının eskimemiş çalışmaları bile Malatya’yı henüz ulaşılabilir kuzuluk getirecektir.” ifadelerini kullandı.

“Sektöre kılavuzluk etmeliyiz”

AB’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında Avrupa Birliğine ihracat eden sektörleri yıpranmamış yaptırımların beklediğini tamlayan Büyükdede, bu çerçevede oluşum ve amade çul sektörlerinin ürünlerinin gabi dönüşümden istifade eden yapıya erbap olması gerektiğini söyledi.

Geri dönüşümden çıkmış maddelerin de sistemin içerisine karışma edilmesinin, ağır sıklet kimyasalların varlığı ile mücadelenin, sektörün rekabet gücünü artırarak bitmeme edebilmesinde ciddi öneme eş olduğuna dikkati calip Büyükdede, hoşgörüsüz transformasyon konusunda haddinden fazla türlü toplantılar yaptıklarını anlattı.

Yeşil Mutabakatta organize endüstri bölgelerine bindi verdiklerini tamlayan Büyükdede, arıtma teknikleri ve teknolojilerinde üniversitelere çokça ağırbaşlı görevler düştüğünü düşündüğünü anlatım etti.

Büyükdede, “Sanayicileri dönüşümün işletmelere sağlayacağı kazançlar hakkında bilgilendirerek sektöre rehberlik etmeliyiz.” dedi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Delimsirek ise TSE’nin faaliyetleri karşı vukuf verdi, ülkenin önemli önceliklerini gerçekleştirmesi üzere farklı alanlarda olduğu üzere bilişim teknolojileri alanında da TSE’nin ulusal ve uluslararası düzeydeki hikmet birikimine ve tecrübesine gerekseme duyulduğunu belirterek, “Bu yeni yöntemlerde daha çok mevki namına standartları güçlükle dışından alıp çeviri eden veya uyarlayan ayrımsız ülke olmaktan çıkartıp imdi standartları belirleyen bir ülke rolüne ulaşabilmek üzere bugün burada olduğu üzere özel sektör, amme darülfünun bilcümle kurumlarımızla ve kuruluşlarımızla teşrikimesai içerisinde çalışmalarımızı arttırdık, artırmaya devam ediyoruz. Arsıulusal standart birliklerine TSE üyedir, amme kurumu kendisine biz bu anlamda görevimizi hesabına tebliğ etmek kanalıyla üyeliklerimizi gerçekleştirdik. Dalavere yerine da peş düzeyde yönetimlerinde meze sahibiyiz amma standartların hazırlanması sürecinde, beceri görevlerde, kamu görevi eden insanların olduğu kadar hür teşebbüs temsilcileri da bulunmakta. Yani hareket dünyamızın kişi sektörü ile dayalı temsilcileri o toplantılarda, standartların belirlenme çalışmalarına paydaşlık edebilirler ve henüz sonra olgunlaştırdıktan sonraları ilişkin kurumlar tarafından bunlar dünyada standartlar yerine yayınlanıyor. İşte bu evvel masalarda olursak dünyadaki yayınlanan standartların oluşmasında bayram sahibi olacağız. Özellikle teknik komitelerde Malatya’daki hür teşebbüs hisse senedi dünyamızın temsilcilerimizin katiyen olmasını istiyoruz.” dedi.

“Anadolu’yu istihsal üssü tahsis etmek durumundayız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe da yapı ve amade giyimin sanayinin gelişmesine haddinden fazla nazik katkılar sunduğunu anlatarak, sektörün bugün 1,2 milyon çalışanı ile istihdamda önder olduğunu söyledi.

Türkiye’nin iki sektörde üstelik toptan ölçekte dolgunca tıpkı aktör olduğunu dile getiren Gültepe, şunları kaydetti:

“Tekstilde beşinci, hazır giyimde dahi altıncı şişman tedarikçiyiz. Antrparantez melfuf değer yaratıcı iki sektörüz. Amade giyimde 17 dolar olan kilogram fiyatı, tekstilde 5 dolar. Bu de Türkiye ortalamasının 1,67 olduğu tıpkı yerde hangi kadar önemli aynı departman olduğunu ortaya koyuyor. İkisi birlikte Türkiye’nin genişlik aşkın ihracat özne sektörü. Yani tekstil ve amade giysi, Türkiye’nin ihracat alanında birinciliği elinde tutan sektörlerinin başında geliyor. Toplanmış ihracatımızın bile yüzde 15’ini kapsıyor. 2021 yılında 30 bilyon dolara mümasil bire bir dış satım gerçekleştirdik. 2022’nin geçmiş 9 ayında 24 bilyon. İnşallah sene böylelikle bile 32 milyar dolar üzere bire bir rakama bu sektörler imza atacaklar.”

Gültepe, bu sektörlere yeşil fabrikaları kazandırmaları gerektiğini dile getirdi.

“Dijital kapasitesi diri, yeşil fabrikalarla, ayrıca yeşil uran bölgeleriyle Anadolu’yu üretim üssü fayrap etmek durumundayız.” ifadesini kullanan Gültepe, bu kapsamda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Share: