Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Mürtefi Oto, acun kupalarında hep var olmayı, olimpiyatlarda ise geçmiş 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, bir programa akmak için geldiği Sivas’ta AA muhabirine, kısaca 3 ay önce yapılan seçimlerde baştan göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında intihap bittikten sonraları herkesin fiyat olduğunu tamlayan Oto, “Biz imdi seçimi geride bıraktık, ski sporunu elbette canlandırabiliriz, elbette ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sporcu yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Gündeş hedefimiz acun kupaları, 4 sene sonra üstelik hep branşlarda olimpiyatlara başvurmak. Biz 6 branşta cıvıltı gösteriyoruz. Yiğit disiplini, kayaklı koşun, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve akıbet namına kızağı ilave ettiler. Tığ bire bir kış ülkesi değiliz amma kış sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz dünya kupalarında hep boylamak”

Kış ülkelerinde ski sporunun 12, Türkiye’dahi ise 3 kamer yapıldığını aktaran Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda önce 5’lere yok etmek ama acun kupalarında hep unutmak, dünya şampiyonalarında yarışmak. Sportmen sayımız herhangi bir ahit yükseliyor, kayak sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Kayak sporu varlıklı sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada ski sporu zengin sporudur amma Türkiye’üstelik Uludağ’üstelik zengin sporu ve ski merkezlerinde turizm anlamında zengin sporu. Sivas tıpkısı incitici yarattı ve Sivas’ta ski kötümser spor. Bingöl’de, Bitlis’te var, böyle yerlerde şayet spora hizmet edersek hem sportmen sayımız artacak hem dahi insanları sporla meşgul edeceğiz. Bilcümle gelişim insanları kayak yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem de beyaz ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve sükse olduklarını rapor ederek, gani ayrımsız ati sağlayarak ülkeye yarayışlı fertler yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede son dönemlerde ski merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati çeken Oto, “Devletimiz haddinden fazla ongun merkezler yaptı. Sivas Yıldız Dağı, Avrupa ile yarışabilecek bire bir üzücü. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’bile haddinden fazla bereketli yatırımlar var.” diye konuştu.

“Gelecek vadeden bereketli sporcularımız var”

Sportmen yönünden müfredatla ilgili güçlük yaşadıklarını tamlayan Oto, bu konuda de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile teşrikimesai yaptıklarını aktardı.

Geçen yıl Çin’da yapılan olimpiyatlara 6 sporcu ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz henüz büyük. Olimpiyatlara uluslararası federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Biz bu çocukları o puanları almaları üzere yarıştırıyoruz. O çocukları şayet çokça yarıştırırsak, çok deneme ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde mızıka sporu olmadığı üzere az gidiyoruz. Ati vadeden bol sporcularımız var. az sayıda kabiliyetli sporcuları yetersiz dışına gönderip yaz ve kış eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini dünya kupalarında veya olimpiyatlarda alacağız.”Share: