Türk kivi çeşitlerine İtalya’dan eğilimli bundan sonra

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Eşkal Araştırı Enstitüsü tarafından ıslah çalışmaları sonrası tescilleri alınan 2 Türk kivi çeşidine İtalya’dan 2 müstahsil firma talip oldu.

Türkiye’yi ilk kez kivi ile tanıştıran Araştırma Enstitüsü, tashih çalışmaları ile kullanılmamış çeşitleri Türk tarımına kazandırmayı sürdürüyor. Bu çerçevede geliştirilen yeni kivi türleri, “Yüzyıl77” ve “Yaz Güneşi”ne İtalya’dan talipler daha çok. İtalya’dan mevrut 2 değişik firmanın yetkilileri enstitü bünyesinde tashih çalışmaları gerçekleştirilerek tescilleri yapılan Türk kivi türlerini inceledi. Enstitü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, yurtdışından firmaların yetkililerine, Türk kivi çeşitleri için mufassal vukuf verdi.

İtalyanlar enstitüdeki kivi bahçelerini gezerek incelemelerde da bulundu. Başmuallim Gri, konuyla ait yaptığı açıklamada, 2 firma yetkililerinin Kivi Islah Projesi’ne bindi hatırlamak ve proje çerçevesinde geliştirilen ‘Yüzyıl77’ ve ‘Yaz Güneşi’ çeşitlerinin haklarını satın almak amacıyla Yalova’ya geldiğini belirtti.

Gri, firmalarla barışma şartları konusunda görüşmelerin yapıldığını sözlerine ekledi. – YALOVA

Share: