‘Türk doktorlara güveniyorum’ diye Türkiye’de operasyon oldu

İNGİLTERE’den izne geldiği Kahramanmaraş’ta rahatsızlanıp kaldırıldığı hastanede kalp ameliyatı olması gerektiği söylenen Hasan Ergönül (56), yakınlarının ‘İngiltere’ye götürelim orada ol’ teklifini, ‘Türk doktorlara güveniyorum’ diyerek reddetti. Ergönül, Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırı Hastanesi’nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Hem kendisinin hem birlikte yakınlarının hekim konusunda haddinden fazla araştırı yaptığını belirten Ergönül, “Burada operasyon olmayı yeğleme ettim zira bizim hocalara imdi güveniyorum” dedi.

35 yıldır İngiltere’da zihayat Hasan Ergönül, kestirmece 1 kamer önceki memleketi Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde izne geldi. Evinde larp rahatsızlanan Ergönül, bağır ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle Elbistan Celal Hastanesi’ne götürüldü, buradan dahi Sütçü İmam Üniversitesi Esenlik Uygulama ve Araştırı Hastanesi’ne atıf edildi. Yapılan tetkiklerde damarlarının direnmek üzere olduğu belirlenen Ergönül, Ruh ve Huy Cerrahisi Akademisyen Doç. Dr. Mehmet Kirişci eliyle kapalı yöntemle yapılan önsezi ameliyatının arkası sıra sağlığına kavuştu.

‘DOSTLARIM İNGİLTERE’DE AMELİYAT OLMAMI TAVSİYE ETTİ’Operasyon geçirmesi gerektiği söyleyince haddinden fazla araştırı yaptığını, özellikle yakınlarının kendisini İngiltere’ye fırlatmak istediğini tamlayan Hasan Ergönül, Türkiye’üstelik cerrahi müdahale olmayı tercih ettiğini söyledi. Ameliyatın peşi sıra güdük sürede sağlığına kavuştuğunu görünce de Türkiye’dahi operasyon olmakla akıllıca değişmeyen verdiğini anladığını kaydeden Ergönül, şöyle konuştu: “Rahatsızlanınca Elbistan Izzet Hastanesi’ne götürdüler, oradan birlikte buraya sevk ettiler. Tetkiklerin sonucunda işler yapılması gerektiğini söylediler. Burada operasyon oldum. Haddizatında çok mebzul tıpkı araştırma yaptım, İngiltere’deki yakınlarım, dostlarım İngiltere’dahi operasyon olmamı referans ettiler. Araştırmalarımın sonucu burada işler olmaya karar verdim. İngiltere’üstelik da ameliyat olurdum, başkaca çevremdekiler ‘İngiltere’ye götürelim’ teklifi yaptı. Ego de ‘Türkiye’birlikte faaliyetler olacağım’ dedim. Burada faaliyetler olmayı yeğleme ettim zira bizim hocalara çıktı güveniyorum. Burada de Mehmet hocamı araştırdım kendisi birlikte bana güven verdi. Ameliyatımı yaptı ve çok şükür şu dakika haddinden fazla iyiyim. Kendisine haddinden fazla teşekkür ediyorum.”‘KISA SÜREDE TABURCU EDECEĞİZ’

Ameliyatı eden Doç. Dr. Mehmet Kirişci ise “Hastamız ciğer ağrısı ve soluk darlığı şikayetiyle hastanemize başvuruyor. Damarlarında çok çetin darlıklar ve direnmek amacıyla olduğu belirleme ediliyor. Kardiyoloji bölümü hocalarımız anjiyografi ile açılmayacağı ve ameliyat olması gerektiğini söylüyorlar. Tığ birlikte hastamızı değerlendirdiğimizde işler olması gerektiğini söyledik. Hastamız da burada operasyon kalkmak istediğini söyledi ve tığ de kendi kliniğimize aldık. Hazırlıkları tamamladıktan sonradan bağlı yöntemle hastamızın kalp ameliyatını yaptık. Elan sonra servisimize aldık. Umumi durumu gayet ongun olup kendisini bodur sürede taburcu edeceğiz” dedi.

Share: