TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI TİMUR ERK: SAĞLIK, ŞEKERDEN TATLIDIR

Türk Böbrek Vakfı’nın hayata geçirdiği, ‘Acun Şeker Tüketimine Dikkat Haftası’ kapsamında Şişli meydanında üzerinde bomba süsü olan dev şeker hastalığı maketi ile şeker hastalığı tüketimine ilgi çekildi. ‘Vücudumuzda bomba etkisi yaratacak maket’ namına tanımlanan dev şeker maketi Timur Nüfuz, nakit gönüllüsü Gösteri Şenkal ile kollar ve gençlerden oluşan Türk Böbrek Vakfı’nın gönüllü keyif elçileri yoluyla yıkıldı. Nüfuz, ‘Türk toplumunun en balaban alışkanlıklarından tıpkı tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız lazım. Esenlik, şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

Kurulduğu günden bu yana birçok projeyi hayata geçiren ve çalıştığı konular konusunda farkındalık yaratan Türk Böbrek Vakfı, toplum sağlığı yerine balaban tıpkı projeyi elan hayata geçirdi. ‘Doğru dirim alışkanlıkları ile beslenme kaynaklı esenlik sorunlarının balaban ölçüde önüne geçilebilir’ düşüncesiyle yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Eylül tarihlerini ‘Acun Şeker Hastalığı Tüketimine Özen Haftası’ olarak car etti. Yekpare dünyada özellikle serencam yıllarda begayet şeker hastalığı tüketimin mesnet oluşturduğu sağlık sorunları gelişigüzel sabık aktarılma artıyor. Katmerli şeker hastalığı tüketiminin herif sağlığını huysuz etkilediği, obeziteden hipertansiyona, ihtisas-damar hastalıklarından kronik böbrek yetmezliği ve depresyona büyüklüğünde bir nice hastalığı tetiklemesi gerçeğiyle cereyan eden Türk Böbrek Vakfı, belirlenen bu hafta ile ekstrem şeker hastalığı tüketiminin zararları karşı farkındalığı yükseltmek amacıyla ulusal ve arsıulusal paydaşlarıyla teşrikimesai yapıyor.

Programa Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Nüfuz, Türkiye Ahali Sağlığı ve Süreğen Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, Türk Ruh Vakfı Umumi Heyet Başkanı Kenan Yiğitlik, Türk Ihtisas Vakfı Müdürü Nurinnisa Parmaksız, Türk Böbrek Vakfının gönüllü keyif elçileri, Tıngır Gönüllüsü aktör ve spor psikoloğu Gösteri Şenkal ile çokça sayıda yurttaş katıldı.

‘LÜTFEN BU ETKİNLİĞİ TÜRKİYE DÜZEYİNDE YAYGINLAŞTIRALIM’

‘Türk Böbrek Vakfı olarak dünyada aynı unsur imza atıyoruz’ diyen vakfın Başkanı Timur Nüfuz, ‘Haddinden Fazla iddialı tıpkısı tamlık amma buna inanın. Dünya Şeker Tüketimine Ilgi haftasının birincisini hep gelişigüzel kutluyoruz. Toplumlar geliştikçe tagaddi hataları ve mütezayit sağlık sorunları ile yüz yüze kalıyorlar. Bu hoppadak ülkemizi değil, kamu acun ülkelerini ve bilcümle devletleri ait şişman tıpkı ülkü. Şu belirtik demincek geçenlere sorsak şeker hastaları, vakayiname böbrek hastaları, his ve soy hastaları olduğunu ferah ferah gözlemleyebiliriz. Toplumca şuur kazanabilmek, neden-son ilişkisinin farkına varabilmek muktezi önlemlerin hem ferdî hem içtimai, yasa koyucu bazında ele alınmasını bulmak amacıyla dikkatinizi kaldırmak istedik. Lütfen bu etkinliği Türkiye düzeyinde yaygınlaştıralım’ dedi.

ERK: ‘SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR DİYORUZ’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Iktidar, ‘Bizim ülkemiz obezite birlikte dünyada 3., Avrupa’üstelik ise 1. sırada ise ve obeziteyi tetikleyen bildirme heybetli etkenlerden biri şeker hastalığı. Bu nedenle elimizden geldiği büyüklüğünde şeker tüketimini azaltmamız lazım. Şeker Hastalığı tüketimini azaltmada tuz tüketimini tenkis büyüklüğünde liyakatli olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Zira 150 gram günce şeker hastalığı tüketimi 10 sene de fakat 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama ivedilikle azaltmak geçişsiz. Acun Esenlik Örgütü’nün önerdiği nicelik hemen 13 çay şekeri yani 50 gramdır. Çok husus yapmalıyız. Onun amacıyla heybet ve Keyif Bakanlığı ile hakeza nazik mücadelelere girişiyoruz. Burada birazdan arkamızdaki makete atılım yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette bir bomba var onu benzeri nevi patlatacağız. Elimizden geldiği büyüklüğünde farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 140 gramlık şeker hastalığı tüketimini günce 100 grama ivedilikle ıskat etmek istiyoruz. Rafine şeker hastalığı var, toz şeker var, nişasta bazlı şeker hastalığı var. Bizim önerdiğimiz sadece pancar şekeriyle üretilmiş mahsulat. Şeker tüketimi, duygu sağlığı, böbrek sağlığı, obeziteyi tetikliyor. Obezite de elhak bilcümle hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun yer koskocaman alışkanlıklarından aynı tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Keyif şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

‘ŞEKER HASTALIĞI TÜKETİMİ HAYATIN HER AŞAMASINA GİRMİŞ DURUMDA”

Türkiye Halk Sağlığı ve Süreğen Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman ise “Bu aktiviteleri şeker tüketimine özen çekme haftası olarak algılıyorum. Az Çok müfit ve curcunalı getirecek aynı aktivite. Şeker Hastalığı tüketimi, hayatımızın seçkin aşamasına girmiş durumda. Hiç farkına varmadan arttırma yahut serbest şeker hastalığı dediğimiz ekstradan şekerler alabiliyoruz ve bunlar encam dönemlerde bir nice afiyet sorununa sefer açıyor. Bunların kip çoğunu sayabiliriz. Eğer genetiğiniz uygunsa şeker hastalığı hastalığına uygunsa er dönemde ortaya çıkmasına etmen olabiliyor. Hipertansiyon, ürik asit yüksekliği, böbrek taşları oluşumu, süreğen böbrek hastalığı olmak için çocuklarda özen eksikliği, erişkinlerde ise fazla tüketim ile ilişkin metabolik alamet, buhran, yağlı karaciğer kadar it canlı haddinden fazla soruna posta açıyor. Dolayısıyla buna dikkat çekilmesinin çokça yararlı olacağını düşünüyorum? diye niteleyerek konuştu.

‘BİR ŞEKER HASTALIĞI IÇIN KENDİ YAŞAMINIZI YAVAŞ YAVAŞ NAMEVCUT EDERSİNİZ’

Türk Böbrek Vakfı’nın Gönüllü Afiyet Elçisi 14 yaşındaki Behlül Korkmaz dahi, ‘İnsanları bilinçlendirmek ve insanların şekerlerin zararlarını öğrenebilmesi amacıyla buradayım. İnsanlar yiyintili gıdalardan uzak dursunlar ve spora yönelsinler. Şeker kullanmaya devam ederseniz tıpkısı şeker uğruna kişi yaşamınızı yavaş yavaş bulunmayan edersiniz’ dedi.

DESTEKÇİLER

İstanbul, Sivas, Yozgat, Tunceli ve Diyarbakır Valiliği, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Erbaa Belediyeleri, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, Sivas ve Antalya İl Milli Terbiye Müdürlükleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Yavru Endokrinolojisi ve Şeker Hastalığı Derneği, Diyabet Hemşireliği Derneği, Metin Hayat Hareketi Derneği, AHEF – Ocak Hekimleri Federasyonu, Türk Obezite ve Diyabet Vakfı (Toplum Örgütü), DÜZEN – Familya Hekimliği ve Yardımcı Doktorluk Derneği, Türk Nefroloji Diyaliz ve Organ Aktarımı Hemşireleri Derneği, BÖHAK – Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Türk Kalp Vakfı, OYAK Renault Türkiye, LİONS Kulüpleri, IFKF-WKA Arsıulusal Böbrek Vakıfları Federasyonu – Dünya Böbrek Birliği.Share: