Tunceli’de bin 983 öğrenciye ücretsiz yemek hizmeti

Tunceli’birlikte bin 983 öğrenciye ücretsiz kemirmek hizmeti

TUNCELİ – Tunceli’de Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla eğitimde fırsat eşitliği projesi çerçevesinde bin 983 öğrenciye ücretsiz yemek hizmeti veriliyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı marifetiyle eğitimde vesile eşitliğini hatırlamak üzere yekpare Türkiye’bile uygulamaya geçirilen ücretsiz aşındırmak hizmeti Tunceli’bile da hayata geçirildi. İl genelinde 2 leyli bölge okulu, 10 pansiyon öğrencisi, köylerden kaymakamlık merkezlerine taşınan öğrenciler ile anaokulu öğrencilerinden oluşan bin 983 öğrenci, seçme zaman ücretsiz kemirmek hizmetinden yararlanıyor. 33 aşevi ve aşevi yardımcısı marifetiyle ocak yemeği tadında ve temiz ortamda hazırlanan yemekler, öğrencilere sunuluyor.

İldeki ücretsiz kemirmek hizmeti üzerine bilgelik veren İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci, “Bakanlığımızın sağladığı ücretsiz kemirmek hizmetinden ilimizde 2 tane yatılı kesim okulu, 10 pansiyon, köylerden ilçe merkezlerimize taşınan öğrencilerimiz ve anaokulu öğrencilerimiz gelmek amacıyla bin 983 öğrencimiz yararlanıyor. Yemeklerimiz özenle ve titizce hazırlanmaktadır. Yemekler 33 lokanta ve aşevi yardımcısı marifetiyle hazırlanıyor. Hazırlandıkları yemekhanelerimiz saffet ve hijyen koşulları ayn önünde bulundurularak, uygun şartlar sağlanarak hazırlanmaktadır. Benzeri zamanda Keyif Bakanlığı, Ekincilik Bakanlığı ve Milli Terbiye Bakanlığımızın kanun, talimatname ve yönergeleri doğrultusunda yani mevzuatlar ışığında birlikte yemeklerimizin kontrolü da dosdoğru olması açısından yapılmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

“Yemeklerimiz karı yemeği tadında ve lezzetli”

Tunceli Türk Telekom Malumat Lisesi Pansiyonu aşçısı Nevval Suner, “Yemeklerimiz karı yemeği tadında ve içimli. Kendi çocuklarımıza bittabi hazırlıyorsak buradaki çocuklara dahi anca hazırlıyoruz. Yemeklerimiz müdür, müdür muavini, ajan öğrenci, aşevi yardımcısı ve ambar memurunun kuma kararıyla hazırlanıyor. Ona bakarak lezzetli aşındırmak çıkarıyoruz” dedi.

“Yani öğrencilerden düşünce alınarak menü oluşturuluyor”

Pansiyonda artan mektepli İlknur Çelik, “Yemekler domuzuna. Yemeklerden memnunuz. Sağlığa uygun. Öğrenci temsilcisi, yemekleri söylüyor. Yani öğrencilerden düşünüm alınarak yemek listesi oluşturuluyor. O yüzden öğrencilerin fikri sorulduğu amacıyla külfet yaşanmıyor” şeklinde konuştu.

Share: