TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Umumi Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı orak ayı ayında meydana gelen ve mobese kamerasına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, temmuz ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli üstelik mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Trafik Başkanlığı verilerine göre temmuz ayında, Türkiye genelinde 213’ü kişi, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı girmek amacıyla bütün 41 bin 763 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 yaşama yaralandı, 260 dirilik dahi hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 7 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e bundan sonra. Orak Ayı ayında genişlik haddinden fazla kaza trafik kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da sima, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 4 bin 503 kaymakamlık meydana geldi, bu kazalarda 10 kişi hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Yeryüzü birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 güdücü dahi alkollü yerine dil kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 trafik cezası uygulanırken, 108 bin 676 anahtar ise trafikten menedildi.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında bildirme sık görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını defa, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız derbent ve kaplamanın ensiz olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit izleme ve tağyir kuralına uymamak, arkadan darp, zaman kurallarına uymamak, al kandil yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere ahzetmek, eğreti ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü güçleştirmek, alkollü yerine açacak eksiltmek, sivri acilen miftah örtmek, mürur yasağı olan yerlerden tevdi etmek ve falsolu şekilde veya haram olan yerlere park etmeköShare: