TPAO Genel Müdürü Melih Eğlek Âlim: Karadeniz’de eskimemiş rezerv arayışı sürecek, proje kapsamını genişleteceğiz

” Karadeniz’üstelik Taharri ve Istihsal ve Süper Nahiye Düşüncesi Konferansı”na katılan Bilimci, konferans sırasında mehabetli rey alışverişlerinin olacağına müteveccih inancını paylaştı. Bilgin, TPAO’nun bildirme serbest lisans alanına topluluk olduğu Karadeniz’da ultra koyu deniz kontrol faaliyetlerinde seçme ant sarrafiye aktör olduğunu belirterek, “Ancak 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel bağımsızlık kapasitesi ve teknoloji oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik el işi hareket akışları ile bedaheten fazla blokta en son sismik veri çokluk teknikleri ve ümranlı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya müteveccih anadan görme kontrol yaklaşımını çurlatmak gibi olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

“YETERLİ POTANSİYELİMİZ VAR”

TPAO’nun dip su ortamında operasyonel yetenekler kazanmaya odaklandığına dikkati calip Bilgin, “Bu dahi TPAO’nun açık deniz sondajına faik tedarik zinciri verimlilikleri getirebilmesini sağladı. engin keşiflerine müteveccih yeni yaklaşımımız, Karadeniz’in tamamında bulunan 2B ve 3B sismik verilere ekleme adına 45 bin kilometrekarelik tıpkı alanı kapsayan kapsamlı bir sismik kazanma ile desteklenmiştir, burada az daha 50’ye yakın tam olgunluğa topluluk potansiyelimiz vardır.” ifadelerini kullandı.

“2023 İLK HEDEF”

Bilim Adamı, yılın en nazik koyu engin keşfi olan Sakarya keşfinin Ağustos 2020’bile duyurulmasının peşi sıra yaşanan gelişmeleri şöyle aktardı:

“Gazın en gelişmemiş sürede iç piyasaya asgari riskle getirilmesini kabil kılacak haddinden fazla aşamalı geliştirme programını başlattık. 2023’ün evvel çeyreği nihai hedefimizdi ve hala öyle. Böylesine agresif tıpkısı hedefe iyesi olmak, başka iki tetebbu gemisi Kanuni ve Yavuz’un Sakarya’ya seferber edilmesini gerektirmiş ve bu birlikte bölgede gerçekleştirilen operasyonun büyüklüğünü yalınlık göstermektedir.”

“İLK DUYURUDAN BU YANA 24 KAMER GEÇTİ”

Keşfin ilk duyurusundan bu yana 24 kamer geçtiğinin altını çizen Bilimci, “Hidrokarbür içeren şapadanak çok rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardık. Sakarya Gaz Sahasında 11 skor ihya kuyusu küşade ve bunlardan ikisi Kanuncu tetebbu gemisi ile 5 gizil üretim aralığında başarıyla test edilmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

“YIL SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ BİR SONDAJ AÇILACAK”

Bilim Adamı, arama faaliyetleri ile alay malay Faz-1 tamamlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Yıl sona ermeden evvel gündemimizin bire bir parçası olarak yıpranmamış tıpkı araştırma kuyusu sondajı yapacağız.” dedi.

TPAO Umumi Müdürü Bilim Adamı sözlerini şöyle sürdürdü: “TPAO, Sakarya’nın tamlık kayran geliştirmesinin önceki aşaması için sınıfının yer iyisi bakım şirketlerinden oluşan tıpkısı şirketler birliği ile EPCI sözleşmesini, keşfin üzerinden 12 kamer geçtikten bir lahzada sonradan imzaladı. Sakarya, âdeta üstelik dünyanın en ince ve en derin Denizaltı ankraj istihsal sistemi olacak. Şu anda istihsal boruları döşeniyor. Koşut yerine göbekler makaraya sarılıyor ve biz konuşurken inşaat gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 km batısında düzlük alan Filyos’taki kişmiri üretim tesisi, projedeki hiçbir faaliyetten kalın kafalı kalmıyor. Örneğin arazi işleri, çelik montajı ve binalar filhakika tamamlandı. Tedarik edilen ekipmanların montajı, borulama ve zindelik tesisatı işleri devam etmekte olup, bütünü gelişmemiş sürede devreye alınmaya hazır hale gelecektir.”

“SÜPER HAVZAYA DÖNÜŞTÜRMENİN EŞİĞİNDEYİZ”

Karadeniz’i “Süper Kesim”evet dönüştürmenin eşiğindeyken, TPAO’nun geleneksel yapısı içre da tahavvül yaşandığını vurgulayan Bilim Adamı, “TPAO, kendisini yalaz, uygulayım bilimi odaklı ve profesyonelce yönetilen bir kuruluşa dönüştürüyor. 4 sayı kuruma ilgilendiren ve öz işlettiği istikşaf gemisi ile 3 sene içerisinde 11 ihya kuyusuna mülhak namına 14 koyu su arama kuyusunun açılması, Karadeniz ve Maşrık Akdeniz Programlarında iyi iş yapıldığının kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

Bilimci, TPAO’nun yönetsel ve operasyonel standartlarını global seviyelere ve hatta daha üstelik yukarılara taşıdığını bile dile getirdi.

“TERSİNE BEYİN GÖÇÜNE KATKI SUNUYORUZ”

Konuşmasında Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nin Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı’na bakir bire bir gürecilik bile kazandırdığını da anımsatan Bilgin, şöyle bitmeme etti: “TPAO adına; ultra yoğun arama, istikşaf ve inşaat alanlarında haddinden fazla hızlı know-how geliştirmekle kalmıyoruz, ayrımsız yandan zat alanlarında sonuç merhale tecrübeli olan personelimizin beceri setini genişletiyor, başka yandan üstelik geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle bilakis akıl göçüne bile kırıcı tıpkısı katkı sunuyoruz. Dünyanın ciharıyek yanı sıra değişik offshore projelerinde görev almış Türk mühendisler, bugün Karadeniz’dahi özlük ülkelerinin saygınlık projesini akdetmek üzere yuvaya dönmüş durumdalar.”

Âlim, Karadeniz operasyonlarında kendilerine destek verecek adam kaynağı üzere Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde iki yeni bölümün bu yıl yetişek vermeye başlayacağını söyledi.

“AZİMLE ÇALIŞIYORUZ”

Sakarya gazını, 2023 yılının evvel çeyreğinde Türk topraklarına yaymak amacıyla çalıştıklarını rapor eden Âlim, “Bittabi Karadeniz’birlikte bakir çekince arayışlarımız bile sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü daha da uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar boyunca hidrokarbon kontrol ve üretim faaliyetlerimize eş sahipliği yapacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Âlim, Semavi Vatan’ın zenginliklerini Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik gelişimine ara bulucu kılma çabalarına bindi çevirmek amacıyla azimle çalıştıklarını kaydederek, “Umarım doğal gaz keşifleri, yalnız bölgesel erke işbirliğini sağlamakla kalmayıp, bire bir zamanda genel lehçe ekonomik ve siyasal istikrarın güçlendirilmesinde görk oynayacaktır.” dedi.

TPAO Umumi Müdürü Bilimci, konuşmasının böylece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Erke ve Bağımlı Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve benzeri eski devir Enerji Bakanı Berat Albayrak ile projeye yardım sunan herkese teşekkürlerini iletti.Share: