Törende fenalaşarak hayatını kaybeden Turgut Kaçmaz sonuç yolculuğuna uğurlandı

Törende fenalaşarak hayatını kaybeden Turgut Kaçmaz akıbet yolculuğuna uğurlandı

ZONGULDAK – Dünyanın sunu buğulanmış Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu, 86 yaşındaki “Acun sulh elçisi” Turgut Kaçmaz son yolculuğuna uğurlandı.

“Dünyanın en nemli gazisi” unvanını taşırken Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1994 yılında 110 yaşında emrihak fail Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu “acun sulh elçisi” Turgut Kaçmaz, Kütahya’üstelik planlı Nazik Galibiyet’in 100. yılı törenleri sırasında fenalaşarak kaldırıldığı hastanede öldü. Kaçmaz için Kdz. Ereğli Bozhane Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi. Törene Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu de katıldı. Helallik alınmasının ardından cenaze namazı kılınan Kaçmaz, Kestaneci mezarlığına defnedildi.

Törende mütekellim Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kendilerine bıraktıkları emanete son nefeslerine kadar topluluk çıkacaklarını söyledi. Nazır Kasapoğlu konuşmasında şu ifadelere düzlük verdi:

“Tıpkı büyüğümüzü ebediyete eğreti ediyoruz. Biliyorsunuz güzeşte kendisi ile zafer tepede yüzüncü sene coşkusunda beraberdik. Çokça düşündürücü tıpkısı zamanda, çok anlamlı tıpkısı mekanda ve günde ilahi emre tabi namına akıbet nefesini teyit etti. Turgut baba yarısı bizim bilgisizlik faaliyetlerimizde nerde olursak olalım işte geri Galibiyet tepede beraberdik. Galibiyet tepede geçmiş gençlerle hasbihal etti, gençlere ayrımsız müşavere yaptı bana dahi söylemişti. Ondan evvel Çanakkale’de beraberdik, güreşçi köprüsü açılışında beraberdik, Sarıkamış’ta beraberdik nerde toyluk varsa, nerede Vatan aşkını ortaya koyan aynı mücahede varsa coşkusuyla, heyecanıyla, yüreğiyle oradaydı ve işte en son Zafer tepedeydik zaman Bozhane Camii’ndeyiz takdiri ilahi. Rabbim mekanını behişt eylesin. O bize aslında ayrımsız sahn çizgisini gösterdi haddizatında zinde arkadaşlara Turgut amcayı sağlam çoğumuz bu vesileyle tanımış olduk mütehammil çoğumuz. Turgut amcamızın bizlere gösterdiği bildirme somut sunma mail derslerden benzeri tanesi yüreğinin vatan aşkıyla çarpmasıdır. Bizde bugün ondan ayrımsız emaneti teyit alacağız, bu Vatanı tabiatıyla alay malay koruyacağız, ama seçkin şey den evvel onun kadar son nefesimize büyüklüğünde yüreğimi, kalbimiz Vatan aşkıyla çarpacak ve inanıyorum ki bu emanete dahi alay malay sahip çıkacağız. Tığ kendisini bu anlamda en önde gördük fedakarca koştururken gördük, rabbim ondan razı olsun tığ tabi kim onda hangi hakkımız kabil, hangi varsa hakkımız hukukumuz helal olsun. Rabbim ahirette cennetinde lacerem bizleri buluşturduysa eksiksiz geçmişlerimizde sunma iyicene şekilde buluştursun” dedi.Share: