Ticaret Bakanı Muş: “Bakım ihracatımız yüzde 62 artarak 57,5 milyar dolar oldu”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış, 2021 yılında bir önceki yıla bakarak yüzdelik 62 artarak 57,5 milyar dolar yerine gerçekleşmiştir. Benzeri çağ hizmetler dengesi ise 26,7 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. 2022 Karı-Haziran dönemi bakım ihracatımız ise aynı eski yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 70 oranında artış kaydederek 33,1 bilyon dolar kendisine gerçekleşmiştir” dedi.

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan bire bir otelde Hizmet İhracatçıları Birliği çalıştayına katıldı. Programa Icra Vekili Muş’un yanı sıra BİH Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Sakarya Valisi Çetin Oktay Yaya Kaldırımı, çağ temsilcileri katıldı.

“Umum mukavemetli koşullara karşın, sizlerin birlikte desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz”

Salgın ve savaşa karşın ellerindeki yekpare imkanları ihracatçı, endüstri ve üreticilere kullandıklarını belirten Vekil Muş, “Salgının etkilerinin azalmasıyla global ekonomideki toparlanmada meydana gelen ivme akabinde maatteessüf Rusya- Ukrayna Savaşı ile gine ayrımsız sakinlik kendisini göstermektedir. Ancak bu şartlara rağmen Ticaret Bakanlığı kendisine elimizdeki umum imkan ve desteklerimizi sanayimiz, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız üzere kullanmaktayız. Balaban tıpkı memnuniyetle ifade etmek isterim kim, kül mütehammil koşullara rağmen, sizlerin da desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve iktisadi büyümede hareketli performansımızı sürdürmeye devam ediyoruz. İlk çeyrekte yüzdelik 7,3 tahaccüm kaydeden ekonomimizin, 2022 yılında birlikte diri tahaccüm trendini sürdürdüğünü görüyoruz. Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış, 2021 yılında aynı önceki yıla göre yüzdelik 62 artarak 57,5 bilyon dolar adına gerçekleşmiştir. Ayrımsız devir hizmetler dengesi ise 26,7 bilyon dolar seviyesine ulaşmıştır. 2022 Karı- Haziran dönemi hizmet ihracatımız ise bir geçmiş yılın ayrımsız dönemine bakarak yüzde 70 oranında artma kaydederek 33,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.

“Amacımız hizmet sektörümüzün dünyada rekabet gücünü en üst düzeye takip etmek”

Ticaret Bakanlığı’nın 2012 yılından bu yana yaptığı desteklerden bahseden Nazır Muş, “Aut ticaretimize yönelik sonuncu hedefimiz, bu oranı yükselterek cari meydanda konusunu ekonomimizin gündeminden kalıcı namına çıkarmaktır. Bakanlığımız tarafından 2012 yılından bu yana hizmet ihracatımızın kilit sektörleri olan keyif, enformatik, film-sekans, eğitim sektörlerine; 2015 yılından bu yana ise bahsi geçen sektörlere mülhak adına; dümen danışmanlığı, yurt, yayıncılık, geri hizmet, geçici taşımacılığı, eriştirme ast çatı hizmetleri, gastronomi, perişan, konaklama sektörlerimizin arsıulusal pazarlara açılmasına, bu pazarlarda rakiplik gücü kazanarak mihman olmalarına ve markalaşmalarına yönelik destek programları uygulanmaktadır. Mavera yandan, Bakanlığımız eliyle, Maharet Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Cesamet Yardımları Için Değişmeyen çerçevesinde ustalık danışmanlık hizmetlerine müteveccih namına aynı Heybet Yardımı programı yürütülmekte ve sektörümüz uluslararası alanda desteklenmektedir. İlaveten, vekâlet adına mail zamanda ihracatımızı ekonominin ve büyümenin lokomotifi haline aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda, hizmet sektörümüzün, daha dolgunca benzeri konuma gelmesini hatırlamak için millî ve uluslararası gelişmeleri dikkate alarak ve tıpkı zamanda birliğimiz aracılığıyla bize ulaştırılan departman istek ve sorunları çerçevesinde mevzuat çalışmalarımızı tamamladık. Böylelikle baştan kurguladığımız ululuk yardımları mekanizmalarımızı Nisan ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararları ile eskimemiş bir format kazandırarak elan dahi genişlettik ve zenginleştirdik. Bu çerçevede, Bakım İhracatına yönelik Genel Bindi Kararımız ve sektörümüzün talepleri ile bindi mevzuatımızı günümüze uyarladık, verim sağlanamayan bindi kalemlerini çıkardık, bakir sektörler ekledik, sektörlere özgü eskimemiş destek kalemleri tasarladık, böylecene bakım sektörlerimize müteveccih hukuki altyapıya ilişik çalışmalarımızı yaparak sizlerin hizmetine sunduk. Amacımız bakım sektörümüzün dünyada rakiplik gücünü en üst düzeye görmek amacıyla sizlere kül imkanları sunmaktır” diye konuştu.

“Geri Hizmet ve transport sektörümüzün acun çapında rakiplik edebilir düzeye gelmesini amaçlıyoruz”

Geri Hizmet ve transport sektörlerinde acun ile rekabet etmeleri amacıyla icraat gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Muş, “Amma Velakin, Dar Dışı Geri Hizmet Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Üzerine Karar ile daraç dışında ilk defa ve uçtan uca mecmu lojistik süreçlerin yönetilmesini sağlayacak tesislerin kurulumunu destekliyoruz. Böylelikle, ihracatçılarımızın uluslararası tedbir ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini gerçekleştirme edecek ve koskocaman pazarlardaki ihracatımızı daim kılacak enfrastrüktür olanaklarını sağlayacağız. Bu sayede hem servet ihracatımızın artırılması hem üstelik lojistik ve nakliyat sektörümüzün dünya çapında rakiplik edebilir düzeye gelmesini amaçlıyoruz. Akıbet olarak, Bilişim Sektörümüze yönelik E-Turquality Programı Üzerine Değişmeyen ile inovasyonun teşvik edilmesi ve arsıulusal pazarlarda rekabet edebilecek lehçe ve global lider firmalarımızın ortaya çıkmasına müteveccih adına bilişim sektörüne özel, bakir bindi unsurlarını içeren Bilişimin Yıldızları programı oluşturulmuştur. Bu çalışmaların ülkemiz ve milletimiz amacıyla doğru ve iyi olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“2012 yılından bugüne kadar ihracatçılarımıza, Vekillik kendisine 1,9 bilyon TL’lik destek sağladık”

Nezaret olarak 2012 yılından bu yana yapılan destekleri ve 2022 yılı sonundaki hedeflerden küçümseme fail bakan Muş, “2012 yılından bugüne kadar ihracatçılarımıza, Nezaret kendisine 1,9 bilyon TL’lik destek sağladık. Bakir kararlarımızla henüz etkili benzeri şekilde destek sağlamaya de devam edeceğiz. Eminim kim, uluslararası rekabet gücümüzü artıracak günümüz şartlarına uygun bu yeni kararlar hizmet sektöründeki gücümüze yavaş katıp firmalarımıza uluslararası piyasalarda daha çok cereyan kabiliyeti sağlayacaktır. Bununla bu arada Bakanlığımız, ihracat gelirlerimizin yekpare ölçülebilmesini teminen hizmet ticareti istatistiklerinin iyileştirilmesi çalışmalarında avangart bire bir azamet oynamaktadır. Bu çerçevede ilkin keyif hizmeti ihracatı istatistikleri gelmek için istatistik çalışmalarında koca benzeri aşamaya gelinmiş bulunmaktadır. Cümle bu çalışmaların sonucunda hizmet ihracatımızda eskimemiş benzeri rekora imza atarak 2022 yılsonu hedefimizi henüz ilk belirlediğimizin üzerine çıkacağını birliğimizden bekliyoruz. Sonunda hizmet sektörümüz, ülkemiz hizmet ihracatını rekor rakamlara ulaştırarak akan açığın kapanmasında kilit bire bir şan üstlenecektir” ifadelerini kullandı. – SAKARYA

Share: