Tez-Koop-İş: “Yaşanan Krizin Faturası Sonsuz Üyelerimize Kesilmeye Çalışılmaktadır”

Ticaret Kooperatif, Eğitim Bilimi, Sektör ve Evire Çevire Sanatlar İşçileri Sendikası (Acele-Koop-İş), TMMOB Hareketlilik Mühendisleri Odası (EMO) Kocaeli ve Bartın şubelerinde üyelerinin işten çıkarılmasıyla ilişkin “Iktisadi sorunlarının çözümü amacıyla sayımsız feragatte bulanan sendika üyelerimiz değilmiş kabil yaşanan krizin faturası daim üyelerimize kesilmeye çalışılmaktadır” açıklamasını yaptı.

Çabuk-Koop-İş Sendikası, TMMOB Ruh Mühendisleri Odası Kocaeli ve Bartın şubelerindeki işten çıkarmalarla ait matbuat açıklaması yaptı. EMO önünde yapılan açıklamayı Çabuk-Koop İş Ankara 2 No’lu Yazıhane Başkanı Mustafa Özgen okudu. Izah şöyle:

“Ince yıllardır örgütlü olduğumuz ve zorlu çokça şişman antant imzaladığımız Zindelik Mühendisleri Odası’na sınırlı Kocaeli Şubesi yoluyla 2 arkadaşımız işten çıkarıldı. Kocaeli Şubesi vasıtasıyla aylardır ısrarla ve göz merkezine daima bağlanmış talepte bulunularak düzenlenen; mukavim çokça kere reddedilse dahi nihayetinde ayın 25’inde yapılan toplantı ile Boşluk Umumi Heyet tarafından da onaylandığını öğrendiğimiz ve bugün itibariyle iş akitleri sonlandırılacak olan 2 arkadaşımızın beraberinde olduğumuzu açıklamak, mücadelelerini şişirmek ve kararın dümbelek çekilmesini temenni eylemek için buradayız.

Biz burada izah yaparken Faaliyet Mühendisleri Odası’nın eksiksiz ofis ve temsilciliklerinde çalışan üyelerimiz üstelik iş bırakarak taleplerimizi bulundukları hareket yerlerine taşıyorlar.

“KARARIN HUKUKSUZ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZİYOR VE HIZLICA GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Yürürlükte olan şişman sözleşmemizin 9. maddesinde ‘Disiplin Yerleşmiş Kararı olmadan işçinin işine sonuç verilemez…’ ve arızi 4. maddesinde ‘Sözleşmenin yürürlük boyunca ‘konuşu gerekçeler ile işçinin işine akıbet verilemez’ hükümleri yer almasına rağmen alınan bu kararın hukuksuz olduğunun altını çiziyor ve hızlıca kafasız çekilmesini istiyoruz.

“KRİZİN FATURASI SÜREKLİ ÜYELERİMİZE KESİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”

Yaşanan konuşu krizin ve odaların içerisinde bulunduğu mali sorunların sorumlusu çalışanlar değil, çalışanların yıllardır yaptıkları uyarılara ve önerilere kulak tıkayan nazar yöneticileridir. Son 10 yılda imzalanan 5 konvansiyon döneminde TÜİK’in açıkladığı para şişkinliği farkı dışında ıslah almadan etkin ve odanın soylu erki sorunlarının çözümü üzere sayımsız feragatte bulanan sendika üyelerimiz değilmiş kabil yaşanan krizin faturası daim üyelerimize kesilmeye çalışılmaktadır.

Emek ve Patika Örgütü adına tanımladığımız EMO’nun Kocaeli Şubesi eliyle yazılan iş sözleşmesi feshi yazılarında eş kaynakları yönetiminden, dirimsel-gider dengelerinden, çıkartılan iştirakçi arkadaşımızın yerine dışarıdan bakım alımı yapılarak taşeronlaştırma adımları atılacağından bahsedilmektedir. Yasada ‘Kamu Kurumu Niteliğinde Iz Kuruluşu’ adına tanımlanan EMO’nun faaliyetlerinin kamusal ruh olduğu, kamusal faaliyetlerin yürütülürken ‘kar-zarar’ hesabı yapılamayacağı unutulmaktadır. Sendikamızın yıllardır mücadele ederek kazandığı ve kamuda etkin taşeron işçilerin kadroya geçirildiği bire bir kesitte bu taşeronlaştırma adımına da söyleyecek bayram bulamıyoruz.

“KOCAELİ ŞUBE YÖNETİMİNİ BU TUTUMUNDAN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Bu tatlılıkla bakir karşılaşmıyoruz. Kocaeli Büro Umumi Heyet, 2021 yılı böylecene üstelik şubede sendikasızlaştırma adımı atmış; sendikalı çalışanların tamamı girmek olan 5 arkadaşımız için iş sözleşmesi feshi yazısı yazmıştı. Akabinde ayrımlı değişik yazılarla tekrarlanan bu murat sendikamızın alın duruşu ve EMO Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla reddedilmişti. Reddedilen taleplerinin ardından ısrarla taleplerini sürdüren ve sonuçta 2 arkadaşımızı işsiz bırakma kararını aldıran Kocaeli Bölüm Yönetimi’ni bu tutumundan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Sendikamıza, sendikal örgütlüğümüze ve sendikamız üyesi etkin arkadaşlarımıza çevrik herhangi bir çeşit sorunda çözüm mekanizmaları yasa ve dolgun sözleşmemizde tanımlanmıştır. Bu kurulları işletmeden, işten yumulmak maksut arkadaşlarla arz ufak bir diyalog bile kurmadan, alınan kararların hem iştirakçi arkadaşlarımız hem nazar açısından hangi sonuçları doğurabileceğini düşünmeden, çabucacık münfail bu karar hareket barışını bozmuştur.

İş barışının baştan tesisi ve huzurlu ayrımsız emek ortamının gene tesisi üzere, alınan kararın ansız çekilmesini ve arkadaşlarımız işine bitmeme etmesini istiyoruz. Gereği yapılmadığı takdirde eylemlerimize devam edeceğimizi ve arkadaşlarımızın işe iadesi amacıyla yasalı yollara başvuracağımızı basın ve kamuoyuna car ediyoruz.”Share: