TESK Umumi Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin gelişigüzel bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına ulama sunacağız.” dedi.

Programlara süzülmek için Hakkari’ye mevrut Palandöken, Ilbay ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık’ı ülfet etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki çekmece başkanlarıyla tıpkı araya mevrut Palandöken, kentin 10 yıl öncesine göre çokça değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının el amma insanının merhametli ve imanlı olduğunu belirten Palandöken, Hakkari’nin doğal güzelliklerinin beraberinde madenlerinin dahi ekonomiye katkı sunacağını ifade etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin sunma cesim özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, saf doğası var. Bura kendi kendine bittabi ki yeterli olamaz. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız ama konfederasyon yerine birlikte tığ buranın eksiklerini cezbetmek üzere desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Yer iller üstelik sizi boydak bırakmaz. Konfederasyon namına kente lüzumlu desteği sunmaya devam edeceğiz. Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına ulama sunacağız.’

Zincir marketlerin kente gübür ve konteyner dışında bir molekül bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın bile yapabileceğini nâkil Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Tığ içeride bu ticareti eden insanlarız. Hele bu asıl hususi bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan tecim ‘rahat’ denilecek banak değil. Bırakın üstelik buranın esnafı öz ticaretini idame ettirsin. Özlük ürününü mebzul pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ait birlikte balaban unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 sene önceki da halı ve sergi işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal da o günkü baldı. Bunlar buranın angın ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çok heybetli. Hakkari’nin birçok yabansı işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Muharrem Uğurlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının aşkın olmasının süfli esnafı olumsuz etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Uğurlu, “Tahril ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli birlikte haddinden fazla efdal bire bir konumdayız. Hakkari kendisine bu konumumuzu çokça aşkın kullanamıyoruz. Üç cızık kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin çinko madeni rezervinin genişlik çok olduğu devlet ama bu madeni ham yerine çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten bilahare denk farkıyla kalın kafalı alıyoruz. Bunun nedeni üstelik burada bire bir maden pres tesisinin olmaması. Böyle benzeri pres açılırsa nahiye ekonomisine ve istihdama çok yavaş ulama sağlayacak.” diye konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, TESK Umumi Başbuğ Vekili Senet Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Eş Yürek ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan dahi haremlik etti.Share: