Tesisleşmeyle Maşrık ve Güneydoğu’da başarılı tenisçilerin sayısı artıyor

Cahillik ve Spor Bakanlığı ve ait kurumların Şark ve Güneydoğu Rum bölgesinde sporun gelişmesine müteveccih yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Tenis Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sporcu sayısı 6 yılda kestirmece 8 tekmil arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu kâin Türkiye Alan Topu Federasyonu, tenisin Gün Doğusu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya müteveccih çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Balkı Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Sarıerik Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle nahiye illerinde uluslararası turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının hem da şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla birçok yeni tesisin hizmete alındığı Doğu ve Güneydoğu illerinde 6 sene öncesine büyüklüğünde alan topu branşında 1027 olan lisanslı sportmen sayısı bu sene 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın sunu gür sporcularını doldurmak”

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon olarak bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması üzere çaba gösterdiklerini söyledi.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı tıpkı spor haline gelmesi üzere bir nice proje geliştirdiklerini anlatım fail Durmuş, şunları kaydetti:

“Kesim illerinde uluslararası turnuvalar düzenledik. Federasyon yerine ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz arsıulusal turnuvada oynama şansı elde ediyor hem de Türkiye’dahi kudretli sporcularımız dahi burada böke olup dünyada daha ongun sporcu olabilmek amacıyla cenk veriyorlar. Aynı zamanda ülkemizin değme noktasının ne kadar evire çevire olduğunu hem özlük sporcularımıza hem de dünyanın bir nice yerinden mevrut sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim için anlamı çokça büyük. Hedefimiz dünyanın sunma ongun sporcularını çoğaltmak. Bunun için şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu bile ülkemizin güzel yerlerini, tarihi dokularını öncelemek, birer çekim merkezi olduklarını beyan etmek için ayrımsız okazyon oluyor.”

Tenis kortlarının bundan sonra ilçelerde bile yapılmasını, bu kortların de sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, imdi çok elan ferah projelerle muvaffakiyetli sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki gençlerin hangi kadar yetenekli olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle bitmeme etti:

“Çaplı çocuklarımıza fırsat verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Son 10-15 yıldır Türkiye’de özellikle Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında haddinden fazla balaban benzeri takanak değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza hizmet ettiğimizde, tesislerde, kortlarda alan topu oynama şansı verdiğimizde ne büyüklüğünde çaplı olduklarını ben gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Kudretli çocuklarımızın sayısı her dönme artıyor. Alelhusus bu bölgedeki yetenekli çocuklarımızın çok henüz gani şeyler yapabileceğini biliyorum. Torunlar mutluysa aileler da mutlu. Çocukları üzere fedakarlık fail aileler, kortlarda alan topu oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde bahtiyar oluyorlar. Bu nedenle alan topu haddinden fazla önemlidir. Çok mutluyuz ve daha evire çevire şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı çoğaltmak için çalışıyoruz”

Alan Topu Van İl Temsilcisi İshak Feyat, son zamanlarda tenisin kentte bent görmeye başladığını belirtti.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ve Alan Topu Federasyonunun yaptığı tesisler yardımıyla bu sporun çekimli ağıl geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde yaklaşık 200 üzerinde etken 300 lisanslı sporcumuz var. Van’üstelik 3 pakt bulunuyor ve 3 alan topu antrenörüyüz. Bundan Sonra ihtiyaca karşılık veremiyoruz zira çocukların sakil anlamda tenise ilgisi söz konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp eğitim bilimi vermeye bitmeme edeceğiz. Şu temel büyüklüğünde 6 sporcumuz katıldıkları lehçe turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı bırakmak üzere çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey de “Federasyonumuza ve Bilgisizlik Spor İl Müdürlüğüne destekleri amacıyla teşekkürname ediyoruz. Sporcu sayısının artmasıyla artık turnuvalar daha çok yaygınlaştı. Ben birlikte hocalarım yardımıyla tenise başladım. Tenis kortlarının artması yeni başlayacak sporcular için üstelik isteklendirme oluyor.” dedi.

Tenisle bire bir yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Ihsan ise “Tesisleri görünce bu spora katılmak istedim. Hocalarımızın nezdinde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda kalburüstü oluşmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: