Tescilli Konuralp pirincinde hasat “erdemli mahsul” beklentisiyle başladı

Düzce’birlikte 3 bin dönüm alanda ağababa tohumuyla yetiştirilen coğrafi işaretli Konuralp pirincinin hasadına başlandı.

Konuralp beldesinde geçen sene dönümde 650 kilo ürün kayran üreticiler, bu yıl dönüm başına 730 kilo rekolte bekliyor.

“Konuralp pirinci 1800’lü yıllara dayanıyor”

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Nebat Üretimi ve Nebat Sağlığı Ofis Müdürü Gülden Doğru, AA muhabirine, Konuralp pirincinin 2019 yılında coğrafi meni alarak tescil aldığını anımsattı.

Halk dilinde “belde pirinci” adına mezkûr Konuralp pirincinin tarihinin 1800’lü yıllara dayandığını tamlayan Yanlışsız, “‘Osmanlı saray mutfağının pirinci’ adına adlandırılan Konuralp pirinci, zamanının vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri yerine varlığını bugüne büyüklüğünde sürdürmüştür.” dedi.

Selim, ayrıntılı yıllardan beri İl Özel İdaresi ile üreticilere yapılan çeltik tohumu temini desteğinin, Tarım ve Orman Bakanlığı Nebati Üretim Umumi Müdürlüğünün “Ekincilik Arazilerinin Kullanılmasının Etkinleştirilmesi” projeleri kapsamında daha birlikte artırıldığını kaydetti.

Doğru ekincilik teknikleri kullanılarak mahsul ve kalite artışı yaşandığını nâkil Dürüst, buna tutkun yerine bakir müstahsil ve üretim alanlarının da kazanıldığını vurguladı.

Ak, şu bilgileri paylaştı:

“en son 2022 yılında çeltik üreticilerimize yüzde 52 Vekillik, yüzde 10 İl Hususi İdaresi ve yüzde 38 maraba katkısı ile çeltik nesil temini yapılmıştır. 2019’de 21 bin 400, 2020’de 32 bin 910, 2021’de 38 bin 20 ve 2022’de 39 bin 320 kilogram sertifikalı çeltik tohumu kullanımı gerçekleşti.”

“Atalarımızın bıraktığı ürünü işleyebilmek büyüklüğünde güzel tıpkı madde namevcut”

Ekinci Selçuk Baht (51) da bu yılki hasat mevsimine ulaştıkları amacıyla mutlu olduklarını dile getirdi.

Ürünün çoğalan olmasını kâm fail Şans, “Maliyetlerimiz bizi biraz bu sene yordu ama heybet büyüklerinden bu noktada tıpkısı nasip beklemekteyiz. Tığ değme devir istihsal amacıyla mücadele eden çiftçileriz. En güzelini halka arz etmek üzere çabalama harcıyoruz.” dedi.

Atalarından küsurat ürünü burada yetiştirmeyi sürdürdüklerini anlatan Şans, şunları kaydetti:

“Mayısta ürünü toprağa verdik. çıktı kurutması ve çıkarmasıyla beraber 2 kamer sonra ürünümüzün bereketini alırız. Toprakla geçindirmek çok pir, bu aynı çor diyelim. ‘Bunu yapma.’ deseniz de yapacağız. Üreteceğiz, savaşım edeceğiz. Atalarımızın bize bırakmış olduğu bu ürünü işleyebilmek kadar güzel bire bir husus namevcut. Öküz arabalarıyla başladık, öyle gördük dedelerimizden. Ondan bilahare teknolojiyle beraber göl ayağı uydurmaya başladık. Motorlarımızı aldık, halen daha üretiyoruz.”

Share: