Tescilli Erzincan tulum peynirinin yayladan sofraya yolculuğu

Erzincan’ın tescilli tulum peynirinin efdal rakımlı yaylalardan sofraya yolculuğu başladı.

Yörede nisan-mayıs aylarında küçükbaş hayvanlarını kısaca 1500-3000 rakımlı, zengin bitki örtüsüne sahip yaylalarda mugaddi göçerler, elde ettikleri sütü Kemah tuzu ve saf kendisine yapılan peynir mayası (şirden) kullanarak gayda peyniri hazırlıyor.

Çiğ akkaraman koyunu ve kıl keçisi sütünden üretilen peynir, kucak postundan yapılan tulumlar, plastik bidonlar ile vakumlu ambalajlara basılıyor.

Coğrafi işaretli gayda peyniri, 1 aylık istihsal ve 3 maaş bile depolardaki “tekemmül süreci”nin peşi sıra sofralara ulaştırılıyor.

“İyi benzeri mevsim geçirdik”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Hedef Delimsirek, AA muhabirine, kentte geçen yıllara göre küçükbaş efsanevi sayısında yüzde 10 artım olduğunu söyledi.

Yörede 300 bini anaç 550 bin küçükbaş hayvanın bulunduğunu ifade fail Atmaca, şöyle konuştu:

“8-9 bin tona mail peynir üretimimiz bulunuyor. İnşallah bu peynirimiz, yurdumuzun türlü bölgelerinde vatandaşlarımızın sofralarında yerini alıyor. Alelhusus Erzincan gayda peynirinin coğrafi işaretli olduğunu ifşa etmek istiyoruz. İyi benzeri sezon geçirdik, yayla sezonunda de bilcümle üreticilerimize teşekkür ediyoruz.”

Peynirin yaklaşık 3 ay olgunlaşmasını beklediklerini anlatan Mecnunca, “Coğrafi işaretli tulum peyniri, şu anda istihsal safhasından vatandaşlarımızın sofralarına zillet safhasında. Bundan Sonra peynir sezonu açıldı. Vatandaşlarımızın alelhusus dikkat etmesi gereken bap, 3 ay olgunlaşması gereken peyniri, güvendikleri ve bildikleri üreticilerden almasıdır.” diyerek konuştu.

Göçerlerden 61 yaşındaki Öğün Durmuş birlikte april ayında sürüleriyle yaylaya çıktığını belirterek, “Hayvanlarımızı otlaklarda otlattık. Elde ettiğimiz sütlerden peynir yaptık. Bu yıl peynirden de sütten bile memnunuz. Çıktı adım adım memlekete akıllıcasına, İliç ilçesine akla yatkın gideceğiz.” dedi.

Share: