Teröristlerin Tendürek’te kullandığı 9 odalı mağara ile cephanelik bulundu

Van’birlikte asayiş güçlerinin gerçekleştirdiği liyakatli operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek Dağı bölgesinde teröristlerin yıllardır kullandığı 150’yi fazla melce, barınak ve mağara imha edildi, çokça sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri arasında bulunan Balaban Tendürek (3 bin 533 metre) ile Beribenzer Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, akıbet zamanlarda düzenlenen operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Çok sayıda mağaranın bulunduğu metin coğrafyası ve volkanik yapılarıyla yıllarca teröristlerin yeryüzü makro barınma alanlarından biri olan bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda, İçişleri Bakanlığının “Terörden Arananlar Listesi”nde yer düzlük 4 teröristin (2’si “yeşil”, biri “turuncu”, biri “boz” kategoride) bile bulunduğu 5 teşkilat üyesi tembel ayla getirildi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren asayiş güçleri, önceden birçok şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak sakıncasız hale getirdi. En efdal zirvesine asıl bölgesi kurulan ve Türk bayrağı dikilen bölgeye henüz abat ulaşılması üzere 12 kilometrelik kat yapıldı. Antrparantez Balaban Tendürek Dağı kraterinin etrafından dönen yolun dağın zirvesine yerleştirilen 360 aşama açılı termal kameralarla bile daima taharri altında tutulması sağlandı.

150’nin üzerinde in, melce ve melce imha edildi

Güvenlik güçlerinin kontrolü vasıtasız bırakmadığı Tendürek bölgesi ve zirvesinde teröristlerin yıllarca kullandığı in, melce ve sığınaklar, tek bir tane bulunup imha ediliyor.

Volkanik taşlarla ciltli stabil arazide, çağ kavurucu sıcağa, tün üstelik itici havaya rağmen fedakarca fariza özne İl Bitirmiş Komutanlığı bünyesindeki komandolar, termal müşteri, gece görüşlü vizör ve yerli silahlarla taharri tarama faaliyetlerini yürütme ediyor.

Saatlerce bilgisiz bölgeyi karış karış gezen, bakılmadık vadi bırakmayan komandolar, şu temel kadar 150’nin üzerinde in, barınak ve sığınağa girdi. Komandolar, bu sığınaklardan 70’e yakınının barınak ve barınak yerine kullanıldığını, 40’a yakınında da dirim malzemesi, mühimmat ve geri hizmet malzemelerin saklandığını tespit etti.

Son yerine teröristlerin yıllarca barınma ve örgütsel terbiye üzere kullandığı, ortamında aş damı, abdesthane ve depoların dahi bulunduğu kestirmece 50 metre uzunluğundaki 9 odalı iri aynı in ortaya çıkarıldı.

Kayaların beyninde oluşturulan sakim metrelik meçhul geçitten mağaraya giren komandolar, mağarada yüzlerce tüp, 2 jeneratör, 9 akümülatör, hareketli gündüz enerjisi paneli, kablolar, soba, ev, içi benzen ve mazot meşbu 7 bidon, libas, başmak, tencere ve tava, battaniye, ütü ve masası, ilaç, iki canlı miktarda makarna, öz, şeker hastalığı, pirinç kabilinden gıda malzemeleriyle betik ve bir nice örgütsel doküman ele geçirdi.

Bölgeyi didik didik arayan komandolar, mağaranın aynı kilometre aşağısında yarım metre genişliğinde, 6 metre uzunluğunda teröristlerin cephanelik olarak kullandığı bire bir apayrı mağara buldu.

Güvenliğin sağlanmasının ardından gönül giren komandolar, burada birlikte haddinden fazla sayıda kalaşnikof, türlü silahlara ilişik 80 bin fişek, 16 halk bombası, tabanca, şarjörler, basma sistem ve örgütsel malzemeler ele geçirildi.

Delil niteliği haiz malzemelere ahali konulduğu, sığınak, barınak ve mağaralar ile ele geçirilen başka malzemelerin imha edildiği kavi operasyonu, Anadolu Ajansı muhabirleri görüntüledi.Share: